Koszyk 0
Opis:
Ta pośmiertna książka, przygotowana do druku przez syna autora, jest doskonałym sprawdzianem szczerości. To podróż niezmordowanego globtrotera, który starał się doprowadzić do końca swoje ostatnie dziennikarskie śledztwo. Chciał odnaleźć sens choroby, śmierci, cierpienia. Aby tego dokonać, trzeba było wielkiego dziennikarza. Jednego z największych na świecie. Rozrachunek z życiem na stronach najbardziej intymnego i prawdziwego spośród wszystkich reportaży Tiziano Terzaniego ... To podróż człowieka w poszukiwaniu sensu i siebie samego. "Panorama" Terzani to wybitny reporter, świadek naszej historii, który opowiedział nam o złudzeniach i utopiach minionego wieku. "La Stampa" Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tiziano Terzani
  • 2010
  • 1
  • 580
  • 205
  • 145
  • *, 97883-7506-4070
  • 9788375064070
  • Y9737

Recenzje czytelników

Piękna i wzruszająca dająca do myślenia

Ocena:
Autor:
Data:
Juz dawno nie czytałam tak dobrej książki. To piękna rozmowa syna z ojcem. To ostatnia rozmowa Tarzaniego z synem.
Czy ta recenzja była przydatna?

Zrozumieć człowieka, jego wpływ na dzieje Ziemi.

Ocena:
Autor:
Data:
Poruszająca książka. Jestem u kresu czytania i dochodzę do wielu wniosków. Jeden niezmiernie pokrzepiający, to ten, który pozwolił mi zrozumieć, że to co porusza mnie, porusza tez innych. Czuję, że myśli reportera bez problemu dotarłyby również i do Twego wnętrza. Tiziano Terzani byl w pewnym sensie tym samym typem czlowieka, jakim jestem ja, jaką jesteś Ty sama. Jest wrazliwy na podobne kwestie.

Tiziano uświadamia, że bez względu na otoczenie i realia, zawsze można doszukiwać się człowieka ... pozwolić sobie odkrywać jego prawdziwą nature i wpływ ludzkości na dzieje świata. Ta różnorodność. a zarazem jednolitość człowieka pociaga i intryguje najbardziej.

Najchetniej zatapialam sie w historie Terzani'ego o ludzkim ubostwie i umiejetnosc prowadzenia takiego zycia w godnosci. Przykladem sa opowiesci o Sachalinie, czy o Wyspach Kurylskich.

Co prawda, być może podobnie do Ciebie, Indie nie działają na mnie, jak magnes (jeszcze?), ale to, co Terzani pisał w rozdziale Ghandi znalazło bardzo głęboki wydzwięk w moim wnętrzu. Myślę, że w wielu tych tekstach i Ty odnajdziesz sens:
"[...] ktoś jest niewolnikiem, bo jest posłuszny, gdy tylko przestanie być posłuszny, przestaje być niewolnikiem. [...] dyktatury upadają, kiedy ludzie przestają być im posłuszni. Kiedy zaistnieje wola nieużywania przemocy, sprzeciwienia się przemocy poprzez jej niestosowanie, wszystko sie zmienia. Bez uciekania, bez unikania konfrontacji, a nawet dążac do niej."

Bierny opór może być skrajnie aktywny:

"To zrozumiałe, że nie chodzi o brak działania, to nie jest rezygnacja z walki. To coś innego. To aktywna forma postu, nieuczestniczenia w tym, co inni mają ci do zaoferowania po to, by cię osłabić. Nie możesz zwalczać jakiegoś systemu i w tym samym czasie kupować jego produktów."

Czyż nie mamy z tym do czynienia na codzień?

Wolność. Już jej nie ma.

"Ograniczyliśmy ją tak bardzo, że żyjemy zaledwie na granicy wolności z powodu wszystkiego, co automatyczne w naszym sposobie myślenia, reagowania, postępowania. To największa tragedia."

To jeden ze szczególnych rozdziałow, choć wszystkie poprzednie, każdy z nich swoiscie odrębny, odsłaniają życie i jego prostotę, jego kontrast z "cywilizacją" i wynikającym z niej konsumeryzmem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena