Koszyk 0
Opis:
Nic nie wychodzi Remy tak dobrze, jak zrywanie. Rzesza jej byłych chłopaków na pewno by się z tym zgodziła. Trudno ją za to winić, najwyraźniej odziedziczyła tę skłonność w genach. Jej matka, pisarka, właśnie wychodzi za mąż po raz piąty. A ojciec, muzyk, zniknął z jej życia, zanim się urodziła. Jedyną pamiątką po nim jest ckliwy hit Kołysanka, którą ... dla niej napisał. Dexter, nowy chłopak Remy, jest jej kompletnym przeciwieństwem. Oderwany od ziemi, niezorganizowany, niepoprawny optymista. Zanim zacznie jej na nim zależeć, Remy musi zrobić to, co umie najlepiej – odejść. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sarah Dessen
  • 2016
  • 304
  • 214
  • 145
  • *, 97883276-1703-3
  • 9788327617033
  • ZD42H
  • 14-16 lat, 17-99 lat

Recenzje czytelników

Kołysanka - Sarah Dessen

Ocena:
Autor:
Data:
Remy i Dexter spotykają się w salonie samochodowym, gdzie chłopak bez ogródek i z rozbrajającą szczerością oznajmia dziewczynie, że są sobie pisani, po czym na jej dłoni zapisuje swój numer telefonu i imię. Po tym zajściu Remy szybko wymazuje z głowy chłopaka, jednak niedługo potem ich drogi znów się krzyżują. Bohaterowie różnią się od siebie diametralnie. Remy jest perfekcjonistką, ma określony plan na przyszłość i mocno stąpa po ziemi. Dexter natomiast, jest marzycielem i optymistą, mimo ... że jego życie mocno odbiega od ideału nigdy nie traci pogody ducha. Po jakimś czasie, pomimo ogromnych różnic pomiędzy sobą, nastolatkowie zaczynają się spotykać.

Kołysanka nie jest typowym romansem dla nastolatek. Owszem, związek Remy i Dextera jest bardzo istotnym wątkiem, ale to nie miłość tych dwojga odgrywa tu pierwsze skrzypce. Autorka bardziej skupia się na głównej bohaterce oraz jej rozterkach i problemach związanych z różnymi aspektami jej życia. Spodobało mi się to, jak panna Dessen opisała relacje między Remy, a jej matką. Bardzo dobrze zostało przedstawione to, jaki wpływ na dziewczynę miały nieudane małżeństwa jej rodzicielki, a także jej praca i sposób bycia. Przez to Remy jak najszybciej chciała wyrwać się z rodzinnego domu i rozpocząć samodzielne życie, z dala od matki i jej specyficznego poglądu na otaczającą ją rzeczywistość.

Remy Starr jest dosyć charakterystyczną postacią. Wie czego chce, ma jasno określone plany na przyszłość. Nie znosi niechlujstwa i bałaganu. Jej życie jest dobrze zorganizowane, dziewczyna nigdy się nie spóźnia i nie znosi, kiedy inni to robią. Remy ma za sobą wiele związków, które nigdy nie trwały zbyt długo, bo dziewczyna zawsze kończyła je w odpowiednim, według niej, momencie. Panna Starr wypracowała swego rodzaju schemat każdego związku, przez co wiedziała kiedy dokładnie nadejdzie chwila rozstania. Nie wierzyła w miłość do grobowej deski, co było spowodowane czterema nieudanymi małżeństwami, które ma za sobą jej matka. Dziewczyna lubiła wiedzieć, że ma kontrolę nad własnym życiem, dlatego też nie chciała zbyt mocno angażować się w związek. Kiedy zaczyna spotykać się z Dexterem, nie chce przyznać się sama przed sobą, że ich relacja wygląda trochę inaczej, niż z innymi chłopakami, z którymi dotychczas się spotykała. Pozwala mu jeść w swoim aucie, co zawsze było dla niej czymś nieakceptowalnym. Nie dała mu także do zrozumienia, że ich związek jest tylko przelotny i nie ma przyszłości, bo Remy wyjeżdża na studia na drugi koniec kraju.
Dexter jest bardzo pozytywną postacią i naprawdę nie sposób go nie lubić. Jest niepoprawnym optymistą, muzykiem, uwielbia zakładać się z ludźmi o głupoty, jest beztroski i wielu rzeczy nie bierze na poważnie. Jest kompletnym przeciwieństwem Remy i aż ciężko uwierzyć, że mogliby stworzyć związek.

W książce pojawia się sporo postaci drugoplanowych, które zostały bardzo dobrze wykreowane. Mamy do czynienia z przyjaciółkami Remy - Lissą, Jess i Chloe. Każda z nich jest inna i na swój sposób charakterystyczna, przez co nie miałam kłopotu z odróżnianiem ich od siebie. Poza tym, są też koledzy z zespołu Dextera, z którymi miałam już większy problem, bo czasem mi się mylili i zlewali ze sobą, bo różnice między nimi nie były aż tak widoczne, przynajmniej dla mnie. Pojawia się też brat Remy i jego dziewczyna, a także kilka innych postaci, które mają mniejszy lub większy wpływ na głównych bohaterów.

W Kołysance podobało mi się to, że właściwie do samego zakończenia nie wiedziałam jaką drogę wybierze Remy. Czy wyjedzie na studia zostawiając za sobą Dextera i bez żadnych zobowiązań zacznie nowe życie na drugim końcu kraju, czy może jednak zda sobie sprawę co czuje do chłopaka i da szansę ich związkowi. Samo zakończenie mi się spodobało i byłam zadowolona z tego, jak potoczyły się losy bohaterów.

Zdaję sobie sprawę, że cała recenzja jest nieco chaotyczna, głównie dlatego, że było wiele rzeczy, które chciałam w niej poruszyć, bo wydawały mi się bardzo istotne. Jeśli chodzi o całokształt, Kołysanka jest lekką i bardzo przyjemną powieścią na dwa wieczory. Pomimo tej lekkości nie jest ona jednak banalna, ani jakoś bardzo oklepana. Wydaje mi się, że książka przypadnie do gustu zarówno nastolatkom, jak i trochę starszym czytelnikom. Zdecydowanie polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

,, Kołysanka '' Sarah Dessen

Ocena:
Data:
Remy to dziewczyna doświadczona. Miała tylu chłopaków, że już sama nie potrafi ich wymienić. Zrywa zawsze w idealnym momencie. Między początkowym romantycznym uniesieniem, a przed wystąpieniem pierwszych oznak zaangażowania. Zawsze taki sam schemat, zawsze takie samo zrywanie. Remy dzięki matce, która właśnie szykuje się do piątego małżeństwa wierzy, że miłość nie istnieje i sama ma serce z kamienia. W każdym związku wiedziała, jaki po kolei postąpić ... żeby w odpowiednim momencie związku zerwać z chłopakiem. Wszystko się jednak zmienia, kiedy na jej drodze staje roztrzepany Dexter.

Dexter wykazuje wszystkie cechy, których Remi nie nawiedzi u chłopaków. Wszystkie. Jest roztrzepany, niezorganizowany i porywczy, a do tego wszystkiego muzyk. Remi w rodzinie miała muzyka ojca, który uciekł od rodziny przed jej narodzinami. Zasłynął z napisanej kołysanki, które była specjalnie dla niej i dlatego Remi nienawidzi muzyków. Związując się z Dexterem, Remi nie wiedziała, że sprawi on jej tyle problemów i pokaże, że nie ma serca z kamienia.
Ciekawa fabuła, bohaterowie różnorodni i nadano im bardzo fajne cechy, jednak czegoś zabrakło. Książkę przyjemnie się czyta, jednak nie ma wielkiego łał. Osobiście z takim rodzajem historii się jeszcze nie spotkałam. Nie czytałam jeszcze książki gdzie główny wątek dotyczył związków. Za taki niespotykany pomysł ogromny plus! Najgorsze w tej książce jest to, że nie ma emocji! Całość jest wciągająca i nas zachwyca, jednak nie ma wielkiej burzy emocji. Ta książka nie ma ich prawie wcale.
Podczas czytania zakochałam się w Dexterze. Mimo, że jest roztrzepany i niezorganizowany urzekł mnie jego sposób bycia. Nie gwiazdorzy, jako członek zespołu i we wszystkim widzi drugie dno, czego główna bohaterka nie do końca rozumie. Jest uroczy i rozkochał mnie w sobie. Rzadko, kiedy w książce gdzie brakuje emocji, urzeka mnie jeden z bohaterów, tutaj jednak jest inaczej
Czego tutaj nie brakuje? Otóż nie brakuje humoru. Dexter dodaje całej książce humoru i nie raz rozkręca sceny, które na pierwszy rzut oka wydają się powiewać nudą. Dexter od samego początku pokazuje nam swój charakter, który jest bardzo dziecinny. To dodatkowo dodaje mu uroku. Co mnie najbardziej denerwowało w tej książce? Na pewno wybory bohaterki. W niektórych chwilach miałam ogromną ochotę wejść do książki i udusić ją gołymi rękami. Cała historia nie posiada drugiego dna, wszystko jest opisane w oczywisty sposób co odejmuje książce tajemniczości. Sytuacje są jasne i otwarte, wątki rozpoczęte w książce znajdują tam również swoje zakończenie. Gdyby była druga część nie wiem czy sięgnęłabym po nią.Książka jest ciekawa i bardzo przyjemnie się ją czyta. Mimo braku emocji mam w planach wrócić do tej książki. Autorka ma bardzo specyficzny sposób pisania, mimo tych wszystkich minusów, ta książka zasługuje na trochę uwagi ze strony czytelników. Polecam serdecznie!
Książka; Kołysanka
Tytuł oryginału; The Lullaby
Autor; Sarah Dessen
Tłumaczenie; Hesko-Kołodzińska Małgorzata
Wydawnictwo; Harper Collins
Data wydania; 13 stycznia 2016r
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena