Koszyk 0
Opis:
BESTSELLER "THE SUNDAY TIMES" Powieść obyczajowa z wątkiem romansowym i detektywistycznym Lata 20. - 50. XX wieku Grace ma dwadzieścia siedem lat, mieszka w Londynie i jest nieszczęśliwą mężatką, która dusi się w świecie konwenansów, sztywnych manier i przepychu. Jej los się odmienia, gdy nieoczekiwanie otrzymuje w spadku wspaniały apartament w centrum Paryża. Kto zapisał jej taki spadek? Kim jest tajemnicza Eva d'Orsey - niegdyś pokojówka w nowojorskim hotelu ... potem bohaterka licznych skandali i romansów, hazardzistka, muza największego kreatora perfum tamtych lat? Co ją łączy z Grace? Dotychczas w wydawnictwie MUZA ukazały się: Niewinność (2005), Flirt (2007), Debiutantka (2009). Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Kathleen Tessaro
 • 2014
 • 1
 • 448
 • 205
 • 130
 • 978-83-7758-615-0
 • 9788377586150
 • ZBHC1

Recenzje czytelników

Zmysł zapachu

Ocena:
Autor:
Data:
http://pasion-libros.blogspot.com/2014/09/18-kolekcjonerka-perfum-kathleen-tessaro.html

Moją uwagę do tej książki przyciągnęła okładka. Uważam, że jest świetna i po ubiorze kobiety stwierdziłam, że akcja dzieje się nie we współczesności, ale w I poł. XX wieku. I nie myliłam się. Byłam bardzo szczęśliwa, jak przeczytałam opis fabuły i od razu zapragnęłam tę książkę posiadać.

Grace Munroe ma 27 lat i żyje w niezbyt szczęśliwym małżeństwie z arystokratą Rogerem. Mieszkają w Londynie ... gdzie Grace musi być przykładną żoną błyszczącą w towarzystwie angielskiej elity. Jednak kobieta marzy o czym innych. Chciałabym robić coś pożytecznego, np. zapisać się na kurs sekretarski. Pewnego razu dostaje list z Paryża dotyczący odziedziczonego spadku po Evie D'Orsay. Wszystko byłoby w porządku, gdyby znała tę kobietę... Postanawia udać się do Paryża i wyjaśnić pomyłkę. We Francji Grace poznaje prawnika monsieur Tissota, który pomaga jej dowiedzieć się czegoś o kobiecie, która zostawiła jej spadek.

Jest to moja pierwsza przygoda z autorką, ale już kilka jej powieści zostało wydanych w Polsce. Bardzo chciałabym przeczytać "Debiutantkę", ale będzie trudno ją zdobyć, chyba zostaje mi zakup własny.

Później poznajemy życie Evy, Francuzki, odkąd jako 14-letnia dziewczynka zostaje pokojówką w ekskluzywnym hotelu w Nowym Jorku. Przez hotel przewija się wielu sławnych, bogatych ludzi. Wśród nich jest komunista pan Lamberg, znana perfumiarka pani Zed, kochanka wpływowego mężczyzny Wawerley, uczeń pani Zed - Valmont. Gdy Eva rozkwita i z małej dziewczynka przeistacza się w kobietę, zaczyna przyciągać wzrok mężczyzn, w tym również pana Lamberta.

Początkowo historia nieco się ciągnie, nic się ciekawego nie dzieje, ale później akcja przyspiesza i książkę chętniej się czyta. Powieść ta posiada niesamowity klimat Paryża w latach 50., kiedy moda zaczyna rozkwitać i kształtować się po wojnie, kobiety stają się pewniejsze siebie. W powietrzu unoszą się zapachy perfum i można sobie wyobrazić ich piękne zapachy... Jest to książka o dwóch silnych kobietach zdecydowanie przeznaczona dla kobiet.

Szczerze mówiąc bardziej podobała mi się historia Grace i jej powolne odkrywanie historii Evy, od samej historii pani D'orsay. Grace od razu wzbudza sympatię. Jednak tajemnica nie należy do oryginalnych, ani zaskakujących. Bardzo łatwo się jej domyślić już wcześniej, to jest spora wadą tej książki. Jednak powieść mnie urzekła, polecam gorąco miłośnikom lat 20. i 50.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Inspiracje w zapachu

Ocena:
Autor:
Data:
Do sięgnięcia po powieść przekonał mnie tytuł, okładka a przede wszystkim historia paryskich perfum w tle, które uwielbiam i jak dla mnie są jedyne w swoim rodzaju. Ich zapachy są niepowtarzalne i długotrwałe. Kilka lat temu byłam w Paryżu i miałam możliwość przebywania w małym sklepiku w którym tworzone były najwspanialsze aromaty, jakie udało mi się kiedykolwiek powąchać. Przywiozłam stamtąd tylko jeden malutki flakonik, bo jego wysoki koszt nie pozwolił mi na większe zakupy ...
Podarowałam go mojej Kochanej Mamie. Była zachwycona.
Do dzisiejszego dnia ten zapach utrzymuje się w tej małej buteleczce. A ja poszukuję go w naszych polskich sklepach.... Jak do tej pory bezskutecznie.

27-letnia Grace mieszka w Londynie. Niezbyt dobrze czuje się w środowisku w którym wszystko jest odgórnie narzucone. Ma być ozdobą swojego męża z którym nie potrafi się porozumieć. Domyśla się, że może ją zdradzać. W momencie, gdy dowiaduje się że otrzymała spadek od kobiety której imię i nazwisko jej dla niej nieznane. Nie waha i podąża do Paryża do miasta nieznajomej, która obdarzyła ją swoim majątkiem. Przed przyjęciem spuścizny chce się dowiedzieć kim była Eva d'Orsey.

Tak zaczyna się wędrówka Grece po świecie tajemnic, pośród paryskich uliczek oraz najpiękniejszych zapachów. Czego się dowie, a przede wszystkim co zobaczy i poczuje - dowiecie sięgając po "Kolekcjonerkę perfum".

To jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Kathleen Tessaro. Przyznaję, że trochę się go obawiałam. Wiedziałam, że w tej książce będzie dominować elegancja, czyli klasa sama w sobie. Tę gwarancję zapewniały mi informacje, że miejsce fabuły to: Paryż, Londyn oraz Nowy Jork, a czas akcji to lata dwudzieste i pięćdziesiąte minionego wieku.
Przeczuwałam, że "Kolekcjonerka perfum" będzie przepełniona dobrymi manierami, przepychem oraz zabawami na salonach. To oczywiście zalety, ale obawiałam się sposobu narracji przedstawienia tejże opowieści. Trudnego w odbiorze języka, obszernych i nudnych opisów oraz tego, że autorka zbyt wiele uwagi poświęci samej modzie, towarzyskim spotkaniom i sposobie przygotowania mikstur z których powstają perfumy, a los głównych bohaterów będzie tylko dodatkiem do treści.
Na szczęście moje przypuszczenia tym razem się nie potwierdziły. Sposób opowiadania tej historii nie pozwala odłożyć książki przed doczytaniem jej do jej końca. A jeśli czytanie przerywa nam czas na sen – to ta powieść sprawia, że i tak wracamy do niej myślami przed zamknięciem oczu .
Zrozumiały, plastyczny język. Nie ma w nim sztuczności. Autorka ma nadzwyczajną lekkość pióra.
Kathleen Tessaro potrafiła dobrać wszystkie najlepsze składniki powieści : pomysł na fabułę, jej wykonanie oraz ciekawie zarysowani bohaterowie - i sprawne je ze sobą połączyć, tym samy powstała mieszanka tworząca wspaniałą powieść.

"Prostota to elegancja i subtelność. (...) Osiągnąć prostotę jest bardzo trudno (...) Tak jak wyrafinowanie." **


Autorka prowadzi nas po dwóch płaszczyznach czasowych, na przemian jesteśmy w latach dwudziestych i pięćdziesiątych, ale przez chwile z bohaterkami pojawiamy się również w latach trzydziestych i czterdziestych. Chce ona, abyśmy wszystkie sekrety, które dla nas przygotowała stopniowo poznawali. Będąc oczywiście we właściwym czasie i miejscu.

Nie mogę zaprzeczyć, że bardzo wcześnie domyśliłam się rozwiązania głównej tajemnicy, która owiewa całą powieść; ale w tym przypadku w ogóle mi to nie przeszkadzało. Bardziej interesowało mnie kiedy i jak dowie się o tym jedna z głównych bohaterek oraz jak ona to przyjmie. Jakie emocje będą jej towarzyszyć oraz jak ta wiedza wpłynie na jej dotychczasowe życie.
Mogę się jeszcze przyczepić do użycia kilku zwrotów w języku francuskim, które są dobrym uzupełnieniem, wprowadzeniem klimatu; ale z zastrzeżeniem, że zostaną przetłumaczone. Ja troszkę język francuski poznałam choć też miałam problem ze zrozumieniem kilu zdań zawartych w tej książce. A dla czytelników którzy nie znają w ogóle języka może to być szczególnie uciążliwe. Przynajmniej dla mnie było, bo chciałabym wiedzieć dokładnie co mówią bohaterowie, a nie odbierać sobie przyjemności czytania wertując słownik francusko-polski.

Te dwa małe mankamenty, które mogą troszkę rozproszyć nie wpływają znacząco na moją końcową ocenę "Kolekcjonerki perfum" ponieważ przede wszystkim oczekiwałam, że ta powieść sprawi iż poczuję piękno Paryża oraz aromaty które mi się z nim kojarzą. Opisy perfum oraz klimat, który wprowadziła autorka sprawiły, że w magiczny sposób podczas czytania unosił się nade mną cudowny kwiatowy zapach. Czułam go wokół siebie , a losy Grace i Evy oraz bohaterów drugoplanowych stały mi się bardziej bliższe. Tak jakbym przebywała tuż obok nich. Odczuwałam i przeżywałam to co oni.

Przede wszystkim możliwość przeniesienia się do Paryża do lat dwudziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku i poznanie postaci literackich, których losy mogłam śledzić - jest dla mnie bezcenna.

Teraz wiem, że takiej właśnie powieści szukałam od dawna - podobnie, jak tych jedynych i wymarzonych perfum. Niezapomnianego aromatu będę poszukiwać nadal a lekturę, którą cechuje zmysłowy zapach zarówno w jej tytule jak i w treści - już znalazłam i będę zapewne często do niej wracać.

"Kolekcjonerka perfum" to swego rodzaju jedyna, wysmakowana, pełna szyku, elegancji i konwenansów powieść. Potrafi jak mało innych - uwieść czytelnika swoją subtelnością i klasą.
Tak jak ta buteleczka perfum przywiezionych przeze mnie z Francji nie straciła swojego aromatu, tak najnowsza powieść Kathleen Tessaro nigdy nie straci swojego uroku, którym mnie urzekła.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena