Koszyk 0
Opis:
"Kod Estery" to zapis dziennikarskiego śledztwa mającego doprowadzić do odpowiedzi na " szalone na pierwszy rzut oka " pytanie: jaki jest związek między śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streicher skazanego w procesie Norymberskim a biblijną Księgą Estery? Aby poznać prawdę, Bernard Benyamin przemierza Francję, Niemcy i Izrael. Rozmawiając z uczonymi rabinami, zgłębia genezę i znaczenie żydowskiej tradycji. Odkrywa dodatkowe przesłania biblijnych tekstów ... Niezwykła podróż w czasie i przestrzeni pozwala mu otrzeć się o wiedzę, do której wcześniej nie miał dostępu, oraz spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Im więcej jednak odpowiedzi, tym więcej nowych pytań... Czy autor zdoła połączyć wszystkie elementy układanki w jedną całość? Dzięki kodom QR zamieszczonym w książce możesz w trakcie lektury oglądać filmy ilustrujące opisywane wydarzenia. "Kod Estery" - tutaj historia naprawdę ożywa! Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Bernard Benyamin, Yohan Perez
 • 2013
 • 1
 • 320
 • 205
 • 135
 • 978-83-7515-267-8
 • 9788375152678
 • ZAZUI

Recenzje czytelników

Kod Estery - odkrywanie prawdy

Ocena:
Autor:
Data:
Kod Estery to książka o odkrywaniu związku pomiędzy śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streichera a Księgą Estery. Mężczyzna ten został skazany na śmierć w procesie norymberskim wraz z innymi dziesięcioma zbrodniarzami III Rzeszy. Przed swoją egzekucją krzyknął Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946! [str. 78]. Co miało oznaczać to nawiązanie do jednego ze świąt żydowskich? Tę zagadkę będzie rozwiązywał w swoim śledztwie Bernard Benyamin, dziennikarz i producent telewizyjny ... Pomysł na tę historię i materiały wstępne dał mu Yohan Perez, francuski dziennikarz śledczy i reżyser telewizyjny. Wspólnymi siłami będą splatać ze sobą wydarzenia te sprzed kilku tysięcy lat, jak i te z pierwszej połowy XX wieku. Naprawdę zadziwiające jest to, jak wiele powiązań można znaleźć pomiędzy tekstem biblijnym, a tym, co zdarzyło się w niedalekiej przeszłości. Jak dosłownie brać te wszystkie porównania, tego nie wiadomo. Na mnie, całość zrobiła wielkie wrażenie, choć na początku, tak samo jak B. Benyamin byłam sceptyczna.

A po lekturze, mam ochotę zagłębić się w książki o podobnej tematyce, które rozszerzałyby wiedzę, którą zdobyłam dzięki tej, o której mowa. Przytoczonych jest tu trochę historii sprzed wojny i tuż po niej. Znajdziemy także nieco o obozach koncentracyjnych, wiele o Księdze Estery i jej tłumaczeniu i interpretacjach – okazało się to dla mnie bardzo interesującym wątkiem tej powieści. Nie zabraknie również podróży sentymentalnej autora, wspomnień o rodzicach. Sama książka rozpoczyna się bardzo osobiście, poznajemy odczucia B. Benyamina i to, w jaki sposób doszło do jego spotkania z Yohanem Perezem, współautorem, a przede wszystkim pomysłodawcą Kodu Estery.

Mogę przyznać, że Kod Estery pochłania się w bardzo szybkim tempie. Być może rozpoczyna się tę książkę opornie, z wahaniem, sceptycyzmem, jednak każda kolejna strona coraz bardziej zadowala, wciąga, a następne rozdziały wydają się jeszcze bardziej fascynujące. Całość napisana i skomponowana jest lekko, jednocześnie tematyka zawarta w książce wcale taka nie jest, porusza i zaskakuje.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Purim 1946

Ocena:
Autor:
Data:
"Kod Estery" to fascynująca opowieść oparta na faktach, którą czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną.
Historia opowiedziana w tej książce jest wynikiem śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez Bernarda Benyamina i Yohana Pereza, które miało na celu wyjaśnienie związku pomiędzy śmiercią hitlerowskiego nazisty Juliusa Streichera, a biblijną Księgą Estery. Streicher został skazany za zbrodnie wojenne w słynnym procesie norymberskim. Przed swoją egzekucją wykrzyknął - Purim 1946 ... Dlaczego nawiązał przed śmiercią do święta żydowskiego?

Tego starał się dowiedzieć dziennikarz Bernard Benyamin, którego zaciekawił tematem Yohan Perez. Mężczyźni poznali się w świątyni żydowskiej, podczas odprawiania modlitwy za zmarłą matkę Benyamina. To Perez zaciekawił Benyamina tematem tego niezwykłego związku. Benyamin przemierzał Niemcy, Francję i Izrael szukając śladów i powiązań, zgłębiał kulturę żydowską i podążał śladami zbrodni hitlerowskich.
Czy udało mu się powiązać oba fakty w całość? Sami się przekonajcie!

Jestem pod wielkim wrażeniem tej powieści. Na początku podeszłam do niej sceptycznie, niespecjalnie przepadam za tego typu literaturą, ale spotkało mnie zaskoczenie, bardzo pozytywne.
Całość przedstawiona jest lekkim, plastycznym i bardzo barwnym językiem. Zagłębiamy się tę opowieść i czytamy ją jak powieść sensacyjną. Podążamy, wraz z autorami książki, i zgłębiamy dawne tajemnice.
W książce zostały umieszczone obrazki z kodami QR, które umożliwiają obejrzenie filmików ilustrujących omawiane tematy. Mamy okazję porównać swoje wrażenia oraz zgłębić wiedzę dodatkowo. To świetne połączenie - niespotykane dotychczas w innych książkach.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/07/kod-estery-bernard-benyamin-yohan-perez.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena