facebook
promocje
 

29,53 zł

34,90 zł

Oszczędzasz: 5,37 zł
(15%)

Chwilowo niedostępne

"Kod Estery" to zapis dziennikarskiego śledztwa mającego doprowadzić do odpowiedzi na " szalone na pierwszy rzut oka " pytanie: jaki jest związek między śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streicher skazanego w procesie Norymberskim a biblijną Księgą Estery?

Aby poznać prawdę, Bernard Benyamin przemierza Francję, Niemcy i Izrael. Rozmawiając z uczonymi rabinami, zgłębia genezę i znaczenie żydowskiej tradycji. Odkrywa dodatkowe przesłania biblijnych tekstów. Niezwykła podróż w czasie i przestrzeni pozwala mu otrzeć się o wiedzę, do której wcześniej nie miał dostępu, oraz spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Im więcej jednak odpowiedzi, tym więcej nowych pytań...

Czy autor zdoła połączyć wszystkie elementy układanki w jedną całość?

Dzięki kodom QR zamieszczonym w książce możesz w trakcie lektury oglądać filmy ilustrujące opisywane wydarzenia. "Kod Estery" - tutaj historia naprawdę ożywa!
Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Kod Estery
Autor Bernard Benyamin, Yohan Perez
Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
Rok wydania 2013
Numer wydania 1
Liczba stron 320
Długość [mm] 205
Szerokość [mm] 135
ISBN 978-83-7515-267-8
EAN 9788375152678
Indeks ZAZUI
Sposób odbioru/dostawy zamówienia Księgarnia Matras, Paczkomat InPost, Kiosk RUCHu, Poczta Polska, Kurier DHL

Opis dodatkowy

„Mam przed sobą reportaż autorstwa dwóch dziennikarzy amerykańskich, obecnych podczas egzekucji. Pierwszy tekst opatrzony datą 28 października 1946 roku pochodzi od specjalnego wysłannika „Newsweeka”, drugi wyszedł spod pióra Kingsbury’ego Smitha, przedstawiciela International News Service, amerykańskiej agencji informacyjnej, która kilka lat później połączy się z  United Press International. Relacja obu reporterów jest identyczna.
Oto człowiek, który zaraz umrze, wypowiada tajemnicze słowa, nijak się mające do tego, co zostawia za sobą. Są dalekie od: „Żałuję, jestem dumny, niech Bóg ma w opiece Niemcy”, które można było usłyszeć kilkakrotnie podczas czterech godzin funkcjonowania tej ponurej sali egzekucyjnej. Streicher przemawia i pogrąża wszystko w powodzi pytań. Zaczynam rozumieć, dlaczego Yohan zlecił mi śledztwo dotyczące tego człowieka.
Pozostają jeszcze dwa stopnie do pokonania. Ciężko dysząc, dwaj pomocnicy sierżanta Woodsa podpierający Streichera, zatrzymują się na sekundę. To chwila, na którą czekał skazany. Prostuje się i rzuca drżącym głosem: „Teraz idę do Boga!”. Niewielką grupę obserwatorów przebiega dreszcz. Akredytowani dziennikarze zapisują w notatnikach słowa Juliusa Streichera. W końcu maleńka grupa dochodzi do platformy szubienicy. Stryczek jest gotowy, ale zanim kat zadzierzgnie go na szyi skazanego, trzeba ustawić go centralnie nad zapadnią.
Nagle Streicher zwraca się do świadków egzekucji, ustawiając się twarzą do nich, z rękami wciąż spętanymi na plecach. Mruży oczy, bez wątpienia starając się nawiązać kontakt wzrokowy. Zostało mu mało czasu, przed sobą widzi tylko cienie, ledwo dostrzega nogi i stopy obserwatorów swoich ostatnich chwil. Zaczyna krzyczeć i wyć, a tych kilka ostatnich słów rozbrzmiewa echem w czterech kątach sali: „Żydzi będą teraz zadowoleni! To jest Purim 1946!”.
Wojskowi stoją jak zahipnotyzowani, dziennikarze notują niezbyt jasne wypowiedzi Streichera. Wszyscy spoglądają po sobie, szukając u innych oznak zrozumienia i jakiegoś wyjaśnienia. Na próżno: na razie nikt nie wie, co Streicher miał na myśli. Tylko sierżant Woods metodycznie realizuje swoje zadanie: ustawia skazanego na środku platformy i zakłada mu pętlę na szyję. Oficer amerykański pyta tłumacza, czy skazany ma coś do dodania. „Pewnego dnia powieszą was bolszewicy!” bełkocze Streicher, odsłaniając szyję przed katem. Następnie na jego głowę zostaje nałożony czarny kaptur, przez który mamrocze: „Adele, moja kochana…”. Mechanizm zapadni zostaje uruchomiony i ciało Streichera znika z oczu widowni. Wszystko trwało mniej niż pięć minut.
Nazajutrz po egzekucji wszystkie gazety świata zamieszczą artykuły dotyczące „zagadki Streichera”. Co chciał powiedzieć skazany? Dlaczego ni stąd, ni zowąd nawiązał do liturgii żydowskiej? W jaki sposób tekst liczący ponad dwa tysiące lat nagle wdarł się do pewnej sali gimnastycznej w Norymberdze? Zaczynam lepiej pojmować intencje Yohana, który wysłał mnie na samotną wyprawę do Bawarii.
– Jak ci idzie? – dobiega mnie głos lekko zniekształcony przez telefonię komórkową.
– Jak mi idzie? Wszystko widziałem: Koloseum, Zeppelinfeld, salę rozpraw trybunału, więzienie… Przeprowadziłem śledztwo na temat wszystkich oskarżonych… ze szczególnym uwzględnieniem Streichera, tak jak sugerowałeś!
– I…?
– Wziąłem pod lupę jego życie… i ostatnie słowa przed egzekucją!
– Naprawdę nieźle! Idzie ci szybciej, niż myślałem! Gratulacje! – Yohan milknie na chwilę, po czym kontynuuje, zniżając głos: – Czy teraz już rozumiesz, dlaczego poprosiłem cię o wyjazd do Norymbergi?
– Myślę, że tak…
– Powinieneś teraz skonfrontować się bezpośrednio z elementami tego śledztwa, aby odkryć nieprawdopodobne i niepokojące rzeczy. Pora zdecydować, czy chcesz kontynuować dociekania od teraz już nasze wspólne.
– Mówisz o  Streicherze i „Purimie 1946”?
– Tak.
– Oczywiście, że chcę to zrozumieć! I nie chodzi tylko o to, że stare artykuły prasowe potwierdziły prawdziwość ostatnich słów Streichera. Jak mogłeś myśleć choćby przez sekundę, że chciałbym teraz rzucić to wszystko? – podnoszę głos, nieco zirytowany tą grą w kotka i myszkę.
– W takim razie witaj na pokładzie! – mówi Yohan, z wyczuwalnym uśmiechem w głosie. – Dla zasady muszę cię ostrzec już na wstępie: droga może się okazać długa i usiana pułapkami, a  nasza paczka może się rozpaść i tak dalej… Więc jak, wyruszasz razem ze mną?
– Jasne, że tak! Od razu. Tylko powiedz, od czego zaczynamy?
– Od początku! – odpowiada Yohan, wybuchając śmiechem.
– Od święta Purim!”

Kod Estery, fragment

 

 

 

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Recenzje uznane za najbardziej przydatne

16 lipca 2013
Kod Estery to książka o odkrywaniu związku pomiędzy śmiercią nazistowskiego zbrodniarza Juliusa Streichera a Księgą Estery. Mężczyzna ten został skazany na śmierć w procesie norymberskim wraz z innymi dziesięcioma zbrodniarzami III Rzeszy. Przed swoją egzekucją krzyknął Żydzi będą teraz zadowoleni. To jest Purim 1946! [str. 78]. Co miało oznaczać to nawiązanie do jednego ze świąt żydowskich? Tę zagadkę będzie rozwiązywał w swoim śledztwie Bernard Benyamin, dziennikarz i producent telewizyjny. Pomysł na tę historię i materiały wstępne dał mu Yohan Perez, francuski dziennikarz śledczy i reżyser telewizyjny. Wspólnymi siłami będą splatać ze sobą wydarzenia te sprzed kilku tysięcy lat, jak i te z pierwszej połowy XX wieku. Naprawdę zadziwiające jest to, jak wiele powiązań można znaleźć pomiędzy tekstem biblijnym, a tym, co zdarzyło się w niedalekiej przeszłości. Jak dosłownie brać te wszystkie porównania, tego nie wiadomo. Na mnie, całość zrobiła wielkie wrażenie, choć na początku, tak samo jak B. Benyamin byłam sceptyczna.

A po lekturze, mam ochotę zagłębić się w książki o podobnej tematyce, które rozszerzałyby wiedzę, którą zdobyłam dzięki tej, o której mowa. Przytoczonych jest tu trochę historii sprzed wojny i tuż po niej. Znajdziemy także nieco o obozach koncentracyjnych, wiele o Księdze Estery i jej tłumaczeniu i interpretacjach – okazało się to dla mnie bardzo interesującym wątkiem tej powieści. Nie zabraknie również podróży sentymentalnej autora, wspomnień o rodzicach. Sama książka rozpoczyna się bardzo osobiście, poznajemy odczucia B. Benyamina i to, w jaki sposób doszło do jego spotkania z Yohanem Perezem, współautorem, a przede wszystkim pomysłodawcą Kodu Estery.

Mogę przyznać, że Kod Estery pochłania się w bardzo szybkim tempie. Być może rozpoczyna się tę książkę opornie, z wahaniem, sceptycyzmem, jednak każda kolejna strona coraz bardziej zadowala, wciąga, a następne rozdziały wydają się jeszcze bardziej fascynujące. Całość napisana i skomponowana jest lekko, jednocześnie tematyka zawarta w książce wcale taka nie jest, porusza i zaskakuje.   więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
0 z 1 uznało tę recenzję za przydatną
22 lipca 2013
"Kod Estery" to fascynująca opowieść oparta na faktach, którą czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną.
Historia opowiedziana w tej książce jest wynikiem śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez Bernarda Benyamina i Yohana Pereza, które miało na celu wyjaśnienie związku pomiędzy śmiercią hitlerowskiego nazisty Juliusa Streichera, a biblijną Księgą Estery. Streicher został skazany za zbrodnie wojenne w słynnym procesie norymberskim. Przed swoją egzekucją wykrzyknął - Purim 1946. Dlaczego nawiązał przed śmiercią do święta żydowskiego?

Tego starał się dowiedzieć dziennikarz Bernard Benyamin, którego zaciekawił tematem Yohan Perez. Mężczyźni poznali się w świątyni żydowskiej, podczas odprawiania modlitwy za zmarłą matkę Benyamina. To Perez zaciekawił Benyamina tematem tego niezwykłego związku. Benyamin przemierzał Niemcy, Francję i Izrael szukając śladów i powiązań, zgłębiał kulturę żydowską i podążał śladami zbrodni hitlerowskich.
Czy udało mu się powiązać oba fakty w całość? Sami się przekonajcie!

Jestem pod wielkim wrażeniem tej powieści. Na początku podeszłam do niej sceptycznie, niespecjalnie przepadam za tego typu literaturą, ale spotkało mnie zaskoczenie, bardzo pozytywne.
Całość przedstawiona jest lekkim, plastycznym i bardzo barwnym językiem. Zagłębiamy się tę opowieść i czytamy ją jak powieść sensacyjną. Podążamy, wraz z autorami książki, i zgłębiamy dawne tajemnice.
W książce zostały umieszczone obrazki z kodami QR, które umożliwiają obejrzenie filmików ilustrujących omawiane tematy. Mamy okazję porównać swoje wrażenia oraz zgłębić wiedzę dodatkowo. To świetne połączenie - niespotykane dotychczas w innych książkach.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/07/kod-estery-bernard-benyamin-yohan-perez.html  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
0 z 1 uznało tę recenzję za przydatną
18 sierpnia 2013
książka genialna. liczne powiązania całej historii shoah. tej sprzed naszej ery i holocaustu XX w. polecam wszystkim, którzy lubią historię w nietuzinkowej odsłonie. wiedza, która zawarta jest w tej książce daje do myślenia od pierwszej strony. wraz z dwójką badaczy podążamy po świecie odkrywając fascynujące tajemnice...  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Kod Estery