Koszyk 0
Opis:
"Kochankowie róży wiatrów" to kontynuacja losów bohaterki powieści "Milionerzy". To samo środowisko mieszkańców Wybrzeża, podobne problemy, dramaty, radości i emocje. Tym razem pisarka skupia się na przeżyciach kilku rodzin, w których mężowie wyruszają w długi rejs do Japonii, a żony zostają w domu z dziećmi. Cała gama uczuć, z jakimi przychodzi w tej sytuacji zmierzyć się dorosłym, zostaje skonfrontowana z prostym, pełnym ciepła spojrzeniem dziecka na nieproste relacje między rodzicami.
Mniej Więcej
  • Stanisława Fleszarowa-Muskat
  • 0
  • 366
  • kieszonkowe
  • 178
  • 110
  • 97883-7769-1717?
  • 9788377691717
  • ZBEPN

Recenzje czytelników

Dwa światy

Ocena:
Autor:
Data:
Kochankowie róży wiatrów to kontynuacja Milionerów. Tak jak w przypadku poprzedniej książki, Kochankowie również są powieścią radiową. Tym razem autorka nie szuka bohaterów, a kontynuuje losy Adama i Teresy Danielewiczów. Warto zaznaczyć, że sytuacja w ich małżeństwie zmieniła się – między parą panują napięte stosunki. Pewnie to jest powodem, dla którego Adam porzuca pracę w stoczni na rzecz bycia lekarzem na statku. Kochankowie róży wiatrów skupiają się na mężczyznach ... którzy zostawiają swoje żony na lądzie, a sami wyruszają w odległą podróż, ale jest to lektura również o kobietach, które pozbawione wsparcia, pozostają w domu.
Kim są bohaterowie tej lektury? W Kochankach poznajemy postać kapitana Grylewicza, starszego, twardego mężczyzny, przed którym żona ukrywa kłopoty z dorosłymi dziećmi, zwłaszcza z córką Agnieszką, która – będąc studentką – decyduje się na małżeństwo z dużo starszym od siebie profesorem. Kolejną postacią jest kucharz Paproć, który niespodziewanie na chwilę przed wyruszeniem w daleką podróż żeni się. Niestety, jego wybranka, Fela, nie przypada do gustu jego matce. Między paniami rozgrywa się więc wojna. Zmartwienia nie omijają też cieśli Wojtysiaka, którego córka przebywa w schronisku dla młodzieży, oskarżona o kradzież zegarka. Na statku płynie i mechanik Gruda, którego żona spodziewa się ich pierwszego dziecka. No i mamy i Marcina, którego znamy z Milionerów - ukochanego Teresy, z którym kobieta rozstała się ze względu na dobro synka. Dodatkowo na statku znajduje się urokliwa panna Basia oraz literat, pan Bilski.
Kochankowie róży wiatrów. Ten tytuł może brzmieć patetycznie, ale patetyzmu w tej książce nie znajdziemy. Jest za to codzienne życie: na morzu i na lądzie. Marynarze zmagają się z przeciwnościami żywiołu, stają oko w oko z niebezpieczeństwem, a nawet ze śmiercią. Okazuje się, że nie mniej bezpiecznie jest na lądzie, gdzie problemy piętrzą się. W tej powieści ukazana siła i słabości, samotność i poczucie bliskości, miłość i wrogość. Pojawiają się zwykłe problemy: z mieszkaniem, z pieniędzmi, problemy w skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Są pierwsze dorosłe błędy i rozsądne, chłodne spojrzenia na rzeczywistość. Wszystko to się miesza, obdarzając każdego bohatera indywidualnymi cechami.
Powieść Stanisławy Fleszarowej Muskat zdecydowanie zasługuje na uwagę. Oprócz trosk i problemów jest w niej coś ciepłego, jakaś życiowa mądrość, pojawiają się sceny pełne humoru (wszystko to w zabawnym konflikcie pokoleń, czyli teściowa kontra synowa) i pełne smutku, wzbudzające refleksję.. Ze względu na gatunek – powieść radiowa – książkę czyta się bardzo szybko, akcja dzieje się wartko. Myślę, że jest to książka, po którą sięgnąć może każda kobieta. Chociaż akcja rozgrywa się wiele, wiele lat temu, w powojennej Polsce, problemy i troski wciąż są aktualne, nie uległy przedawnieniu. Gorąco polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

ulubiona autorka

Ocena:
Autor:
Data:
Książka super, czytałam ją chyba ze 30lat temu. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena