Koszyk 0
Opis:
Philippa Gregory przedstawia zdumiewający portret młodej Elżbiety I, kobiety porywczej, siejącej strach, niezrównoważonej emocjonalnie i zaborczej, która nie powstrzyma się przed niczym, nawet przed morderstwem, byle tylko zaspokoić swoje żądze. Jako świeżo koronowana królowa Anglii Elżbieta musi stawić czoło dwóm niebezpieczeństwom: francuskiej inwazji na Szkocję, zagrażającej całemu krajowi, oraz swemu uczuciu do Roberta Dudleya, zagrażającemu jej sercu. Robert Dudley jest żonaty ... a jego małżonka ani myśli się nim dzielić. Amy Dudley odmawia rozwodu, który Elżbiecie i Robertowi umożliwiłby wzięcie ślubu. Zresztą, przeciwko związkowi królowej z jednym z dworzan są prawie wszyscy. W tle miłosnego trójkąta na dworze Anglii tworzą się frakcje; ktoś przechodzi od słów do czynów. Amy zostaje znaleziona martwa, ze skręconym karkiem, u stóp niewysokich schodów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Philippa Gregory
  • 478
  • 231
  • 155
  • 978-83-245-8123-8
  • 9788324581238
  • ZB2HJ

Recenzje czytelników

Kochanek dziewicy

Ocena:
Autor:
Data:
Elżbieta zakochuje się w Robercie Dudleyu, który ma żonę, Amy. Kobietę mściwą i zachłanną, która ani myśli oddawać swego męża innej kobiecie, choćby miała z nią walczyć do ostatniej kropli krwi i tak się też poniekąd dzieje. Z rozwodu nici, a więc ślub jaki planowali zakochani nie ma możliwości istnienia. Jednak zazdrosna żona to zaledwie mała przeszkoda, bo przeciwko związkowi Roberta z Elżbietą są prawie wszyscy, włączając w to dwór i naród. Powodów jest wiele, jednak przeważa status Roberta ... który nie ma zbyt wysokiej i cenionej w społeczeństwie pozycji, jest zaledwie "dworzaninem", w dodatku żonatym i już to dyskwalifikuje go w przedbiegach. Wkrótce jednak sytuacja odmienia się, ale nie nazwałabym jej odmianą korzystną dla Elżbiety. Amy Dudley zostaje odnaleziona martwa, a konkretniej zamordowana, sytuacja robi się nieciekawa a atmosfera wokół zakazanego romansu coraz gęściejsza i nie widać rozwiązania sporów.
Jak zwykle Gregory zabrała mnie w inny świat, pozwoliła poczuć się częścią historii królowej. Autorka ma ten dar, do "wtapiania" czytelnika w fabułę, cały czas odczuwałam silne emocje, jakby sama brała udział w dworskich wydarzeniach. Wszystkie opisy, sposób w jaki zbudowano postaci, kolejne mnożące się wątki i tajemnice, to wszystko sprawiło, że spora objętość książki zniknęła w zastraszającym tempie. Cała seria choć pokaźna jeśli chodzi o ilość stron, jest wręcz przeze mnie pochłaniana i tym razem nie było inaczej. Jednak zdecydowanie "Kochanek dziewicy" jest jedną z lepszych części, bardziej skomplikowaną, naszpikowaną wątkami, nowymi postaciami i gąszczem afer na dworze królewskim. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, ten tom powinien przypaść mu do gustu. Zdecydowanie polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ten nędzny Dudley!

Ocena:
Autor:
Data:
W "Kochanku dziewicy" mamy do czynienia z typową powieścią - chyba nie przesadzę jak napiszę - romansem. Powieść czyta się inaczej niż poprzednie książki z tej serii, zwłaszcza gdy przywykliśmy przez tyle lat do pisania o wydarzeniach z perspektywy pierwszej osoby, tutaj miałem ciągle problem z dopowiadaniem sobie niektórych wydarzeń w głowie.

Osią fabuły jest trójkącik miłosny pomiędzy Elżbietą, Robertem, a jego żoną Amy ... Każda z osób odgrywa tutaj konkretną rolę - Amy jest postacią tragiczną, Robert cwaniaczkiem i dorobkiewiczem, a Elżbieta biernym obserwatorem całego zamieszania. Jak przystało na Gregory, postacie wykreowane są w niesamowicie realny sposób. Na ogromne wyróżnienie zasługuje postać młodej Elżbiety, która nieobyta z dworskim życiem, szuka pomocy u różnych osób. Dlatego tak łatwo wpadła w sidła Dudleya. Szczęśliwie dla niej miała przy boku innego silnego mężczyznę sir Williama Cecila, który zaaranżował za nią rozwiązanie tego problemu.

Autorka po raz kolejny wykazała się niezwykłą wiedzą na temat ówczesnych czasów, mimo, że zupełnie oddaliła się od opisywanej przez kilka powieści epoki Henryka VIII. Nadal w uderzający i wiarygodny sposób przedstawia losy bohaterów, punktuje ich wady i zalety. Szczególnie fascynuje ukazanie pierwszych lat rządów młodej królowej, które były naznaczone walką o utrzymanie się na tronie - jest to temat często pomijany, ponieważ Elżbietę kojarzymy wyłącznie ze Złotym Wiekiem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena