Koszyk 0
Opis:
Bywają czasem dni, kiedy atmosfera w przedszkolu trochę się psuje... Na szczęście dzieci mają panią Miłkę. Ona potrafi dać sobie radę ze wszystkim – ułagodzi naburmuszonego Bodzia, zorganizuje przedstawienie teatralne, a nawet wypędzi duchy! „Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach” to zbiór zabawnych opowiadań poświęconych między innymi miłości, nienawiści ... strachowi i poczuciu winy. Na końcu każdej historii znajdują się: opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci.Dzięki tej książce żadne uczucia nie będą Wam już straszne! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Grzegorz Kasdepke
  • 2015
  • 80
  • 205
  • 148
  • 9788310126764
  • 9788310126764
  • ZCAZB
  • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Inteligencja emocjonalna dla najmłodszych

Ocena:
Autor:
Data:
„Kocha, lubi, szanuje” to siedem krótkich rozdziałów, z których każdy ma inny motyw przewodni dotyczący emocji: miłości, nienawiści, pogardy, strachu, smutku, poczucia winy i szczęścia. Każdy rozdział otwiera opowiadanie – akcja wszystkich rozgrywa się w przedszkolu, a łączącą je osią są postaci dzieci, a także przedszkolanka, pani Miłka. Opowiadania tworzą ciąg przyczynowo-skutkowy, więc można wykorzystywać je zarówno osobno, jak i razem, jako cykl ... Historyjki świetnie sprawdzą się jako pretekst do rozmowy z dzieckiem – po przeczytaniu można je dopytać o to, co zauważyło w zachowaniu bohaterów i dalej poprowadzić rozmowę tak, by ułatwić małemu odbiorcy jak najlepsze zrozumienie treści. Po zaprezentowanej scence mamy definicję uczucia, które było obrazowane, nie jest to jednak opis książkowy, a potoczny, napisany specjalnie dla młodego czytelnika. Na koniec autor proponuje kilka rad zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, które mogą być niezwykle pomocne podczas dalszej pracy – w wielu przypadkach wskazują na konkretne aktywności czy ćwiczenia, które można na co dzień wykonywać z dzieckiem.

Co ważne – cała książka ma wspaniały wydźwięk, ponieważ daje przyzwolenie na przeżywanie oraz wyrażanie emocji. Wszystkie stany są wyjaśnione, a wskazówki (zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci) obejmują rozmawianie o uczuciach i poszukiwanie ich przyczyn. Tyczy się to tak przeżyć pozytywnych, jak i negatywnych – paleta emocji jest pełna, ukazane są różne jej przejawy. Mówi się wprost, że nienawiść jest uczuciem tak mocnym, że mamy ochotę kogoś skrzywdzić, ale też że kochać można wszystkich, nawet swojego chomika. Nie ma tu udziwnień ani owijania w bawełnę, bo i najłatwiej jest pokazać emocje dokładnie takimi, jakie są. Warto jednak dodać, że przyzwolenie na wyrażanie nie oznacza tolerancji dla negatywnych zachowań – wszystko jest tak zaprojektowane, żeby zachować równowagę i wiedzę dziecka o tym, co jest dobre, a co złe.

Jest wiele pozytywnych skutków, jakie może w przyszłości przynieść rozwinięcie u dziecka inteligencji emocjonalnej. Osoby o wysokim jej ilorazie lepiej komunikują się z ludźmi, odnoszą większe sukcesy i pełniej integrują wiedzę ścisłą oraz społeczną, mają też większą samoświadomość. Z tych i innych powodów warto od małego przyzwyczajać dziecko do znajomości własnych stanów, a książka „Kocha, lubi, szanuje” jest do tego świetnym narzędziem. To nie tylko baza do pracy z dzieckiem, ale i zbiór wielu przykładów, które można wykorzystać w codziennym życiu. Myślę, że przydać się może każdemu, a zwłaszcza tym, którzy sami mają problem z mówieniem o uczuciach i po prostu nie są w stanie wytłumaczyć ich dziecku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O uczuciach dla najmłodszych

Ocena:
Autor:
Data:
Grzegorz Kasdepke to znany i lubiany autor książek dla dzieci, które nie tylko bawią ale i uczą. Jakiś czas temu stworzył czterotomowy cykl, którego bohaterami uczynił grupę rezolutnych przedszkolaków i ich wychowawczynię panią Miłkę. Cykl cieszył się ogromną popularnością, więc nic dziwnego, że Nasza Księgarnia zdecydowała się na kolejne wydanie tych książeczek (w nowej szacie graficznej).W moje ręce trafiła właśnie druga książeczka z tej serii nosząca tytuł "Kocha,lubi, szanuje.. ... czyli jeszcze o uczuciach".

Miłość, nienawiść, pogarda, strach, smutek, poczucie winy i szczęście - my dorośli znamy te uczucia i pewnie niejeden raz w życiu ich doświadczyliśmy. Jednak gdyby ktoś kazał nam je zdefiniować na potrzeby kilkulatka, to podejrzewam, że nie byłoby łatwo. Tymczasem dzieciaki czują i przeżywają tak samo jak my, ale nie do końca rozumieją czemu pewne sytuacje wywołują w nich taką a nie inną reakcję. Wymagają więc aby dorośli (rodzice, dziadkowie, nauczyciele) pomogli im ogarnąć o co chodzi z tymi uczuciami...
Pani Miłka stara się stanąć na wysokości zadania, ale czasami bywa trudno i jest konieczna pomoc pani dyrektor przedszkola. Tym bardziej, że dzieciaki nie są aniołami i zdarza im się wchodzić w konflikty, czy boczyć się na siebie. Nauczycielka stara się, aby dzieci same dochodziły do pewnych wniosków - nie daje gotowych rozwiązań, delikatnie nakierowuje i czuwa nad bezpieczeństwem swoich podopiecznych.

Książeczka chociaż dotyka poważnych problemów jest wesoła i dostosowana do możliwości kilkulatka. Na końcu każdego rozdziału znajdują się rady dla dzieci i dla rodziców, ale również propozycje konkretnych działań, które można przeprowadzić w grupie przedszkolaków lub uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena