Koszyk 0
Opis:
Poruszające biografie kobiet, które los zetknął z największym tyranem XX wieku. W pierwszej części książki autorka przedstawia luksusowe życie kochanek Stalina i żon kremlowskich prominentów. Barwnie opisuje, jak żyła czerwona elita na Kremlu, w podmoskiewskich daczach i w słynnym Domu nad Rzeką Moskwą. W części drugiej autorka pokazuje, że ogromne przywileje nie były dane na zawsze - dotychczasowe faworyty stawały się ofiarami czystek tylko dlatego, że ich mężowie stracili poparcie Stalina ... Niesłuszne oskarżenia, wymuszane torturami zeznania, sfingowane procesy kończyły się zawsze tak samo: aresztowanie i skazanie. Ostatnia część - to wstrząsający obraz życia w stalinowskich łagrach. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Elwira Watała
  • 2014
  • 1
  • 472
  • 207
  • 132
  • 978-83-7835-335-5
  • 9788378353355
  • ZBJ9V

Recenzje czytelników

Piekło, które przeszły...

Ocena:
Autor:
Data:
"Kobiety wokół Stalina" to opowieść o przedstawicielkach płci pięknej, które przewijały się przez otoczenie Stalina. Przewijały - najlepiej dobrane słowo, ponieważ pojawiały się wyłonione przez aparatczyków i podstawione pod nos z wypiętym tyłkiem jako konkubiny, a następnie odstawione - najczęściej do gułagów lub po prostu pod ścianę (w sensie, że rozstrzelane). Przerażająca historia ludzi, ponieważ nie same kobiety tutaj giną na potęgę, ale również ich słynni mężowie ... kochankowie lub konkubenci.

Autorka dzieli książkę na trzy części. W pierwszej - "Raj na ziemi" - opisuje sielskie życie, w jakim przyszło żyć nowym "żonom" aparatczyków. Opływały we wszelkie luksusy, podczas gdy rodacy ginęli w biedzie z głodu. Następnie - "W przedsionku piekła" - doświadczają nagłego strącenia ze świecznika i odebrania im tak szerokich i obrzydliwie amoralnych przywilejów. Watała ukazuje jak z wielkich dam stały się szeregowymi więźniarkami wysłanymi na odległą Syberię lub po prostu rozstrzelane pod ścianą. W końcu, w trzeciej części - "Piekle" - pokazuje życie tych kobiet, które przeżyły więzienie i brutalne przesłuchanie, oraz długą zsyłkę w dzikich warunkach. Ich życie w obozach, kompromisy, jakie zawierały aby przeżyć, a na końcu obraz kobiety zniszczonej po odzyskaniu wolności i powrocie do "domu".

Powieść, która przeraża, to nie tylko historia samych kobiet - również ich mężów, kochanków, braci i ojców, którzy podpadli Stalinowi. To w końcu prawdziwy portret bardzo zdeformowanego człowieka, jakim był Stalin. Nie tyle obraz fizycznej deformacji, co i zgniłego wnętrza tego diabła. On również posiadł wiele kobiet. Poza ukochaną (czy zdolny był w ogóle do miłości?) pierwszą żoną, przez jego łoże przewinęły się dziesiątki gwiazd, gwiazdeczek, małżonek podległych mu ludzi, czy po prostu branych z łapanki młodych kobiet. Ich los został przypieczętowany już w chwili przekroczenia progu. Wiadomo było, że każda z nich skończy w łagrze, nie wiadomo było jeszcze tylko dlaczego, bowiem kobiety te, same sobie wybierały przewinienia, za które je karano.

Autorka zaskakuje nie tylko budową książki, ale również umiejętnym stopniowaniem napięcia. Zupełnie jak w klasycznym thrillerze, tylko tym razem opartym na faktach - historia kobiet jeży włosy na głowie. Zapewne do sukcesu książki przyczyni się prosty język, jakim posługuje się autorka - jedynym męczącym elementem jest wtrącanie co jakiś czas zwrotów "drogi czytelniku". Choć z drugiej strony - może jest to zabieg rozczulający, mający zmiękczyć odbiorcę, aby niecxzego niepodejrzewającego poprowadzić go na bardziej szokujące fakty zawarte w dalszej części książki. Niestety, pomimo bestialstw jaki wyczytujemy na kartach książki, wcale nie uodporniamy się na kolejne "rewelacje" przedstawiane przez autorkę. Początkowo odbierałem liczne powtórzenia historii jako zbędne, ale z uwagi na budowę książki, która po rozpoczęciu każdego rozdziału ponownie wraca do punktu startu, czyli nawet do lat XX ubiegłego stulecia, te nawiązanie pomagają powiązać fakty. Zwłaszcza gdy nieszczęsny aktor opowieści początkowo jest wysoko postawionym oficerem, następnie więźniem i w końcu trupem.

"Kobiety wokół Stalina" to jednak z tych książek, która opisuje historie zupełnie nieznane zwykłemu zjadaczowi chleba czy miłośnikowi historii. Przewijają się na kartach różne znane postacie, ale są one tylko tłem do rozgrywających się wydarzeń. Sam Stalin również nie wybija się znacznie na pierwszy plan, choć - jak wiemy - to on pociągał za wszystkie sznurki i Watale udało się świetnie powiązać wszystkie rozkazy z wielkim wodzem narodu, uwidoczniając jego całkowitą winę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena