Koszyk 0
Opis:
Rola kobiet w mafii była przez długi czas bagatelizowana. Ograniczone do statusu ofiary, zdominowane przez mężczyzn, odesłane do domowych zajęć, są szacownymi wizytówkami mafiosów, prezentującymi się jako doskonałe, nieskazitelne, podporządkowane. Trudno sobie wyobrazić, że te „madonny” są żonami krwawych zabójców. Kim są naprawdę te kobiety, towarzyszące męż ... om i synom w ich życiu zbrodniarzy i więźniów? Madonnami czy matkami chrzestnymi? Ta książka ukazuje, że od zawsze odgrywały one ważną rolę w łonie organizacji przestępczych: rolę strażniczek mafijnej tradycji. Podczas gdy mężczyźni przebywają w kryjówkach lub pod kluczem, one kultywują i przekazują mafijne wartości. Kiedy owdowieją, popychają synów do wendetty i coraz częściej same stają się bossami. A jednak wiele z nich decyduje się, pewnego dnia, z obawy o swoje życie, zerwać z rodziną mafijną, podjąć współpracę z wymiarem sprawiedliwości i stać się jedną ze „skruszonych”, by skończyć z przestępczością i rozpocząć normalne życie. A zatem, madonny czy matki chrzestne? Aby to rozstrzygnąć, zaprezentowano portrety kobiet cosa nostry, ndranghety i kamorry. Ich niezwykłe losy zostały nam opowiedziane głównie poprzez niepublikowane dotąd świadectwa, zebrane na miejscu.  Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Milka Kahn
 • 2016
 • 1
 • 256
 • 210
 • 135
 • 97883287-0338-4
 • 9788328703384
 • ZDFR4

Recenzje czytelników

Kobiety mafii

Ocena:
Autor:
Data:
Rola kobiet w mafii to temat, którego nie porusza się zbyt często. Ta organizacja kojarzona jest głównie z mężczyznami, czystej krwi sycylijczykami. To właśnie ich przedstawiają social media, literatura i kino jako szefów, którzy o wszystkim decydują. Rola kobiet była przez długi czas bagatelizowana, a wręcz lekceważona. Jednak Milka Kahn i Anne Veron postawiły sobie bardzo ważne pytania: kto wychowuje dzieci mafiosów? Kto przekazuje im mafijną wiedzę? Kto zajmuje się nimi pod nieobecność ojców ... Tak, to właśnie matki i żony są za to odpowiedzialne – za tę na pozór nieznaczącą część mafii.
Okazuje się, że kobiety od początków istnienia mafii miały do odegrania istotną rolę i trwa to do dnia dzisiejszego. To strażniczki mafijnej tradycji. To one kultywują i przekazują dalej mafijne wartości. To podłoże, bez którego mafia mogłaby się posypać. Zgodnie z tym, że to mężczyzna jest głową rodziny, tak kobieta jest karkiem, który tę głowę utrzymuje. Autorki podzieliły swoją książkę na trzy główne części. Pierwsza z nich skupia się na kobietach w Cosa Nostrze, czyli w tym odłamie mafii, o którym słyszy się najczęściej. Kolejne dwa działy prezentują ‘Ndranghetę oraz Kamorę. Przyznaję, że do tej pory nie słyszałam o tych dwóch odłamach, więc cieszy mnie fakt, że na początku każdej części znajduje się krótki opis pochodzenia danego odłamu i zaprezentowanie jego zasad.
W każdej części poznajemy historię kilku kobiet, które odegrały istotną rolę w mafijnym życiu. Niezależnie od tego, czy były córkami czy żonami, ich życie było stale powiązane z mafią – a z tej organizacji nie da się tak po prostu wyjść. Omerty nie można złamać, rodziny nie można opuścić. Byłoby to równe zhańbieniu, pozbawieniu siebie samej honoru, wiązałoby się to z ryzykiem śmierci z ręki własnego brata czy ojca. Te kobiety, które decydowały się podjąć współpracę z wymiarem sprawiedliwości do końca życia żyły w strachu, choć miały zapewnioną ochronę. Pięknie widoczna jest również różnica, jeżeli chodzi o traktowanie kobiet w wymienionych wcześniej odłamach: największe ich znaczenie widoczne jest w Kamorze, tam kobieta mogła być nawet szefem i głową rodziny, a ich zdanie nie było lekceważone. W przypadku Cosa Nostry i ‘Ndranghety jest to raczej rola polegająca na byciu strażniczką wartości, choć i tak widoczne jest to, że żony chroniły swoich mężów na różne sposoby.
Zaskoczeniem było dla mnie to, że byłam niemal przekonana iż autorki zaprezentują dawne wydarzenia i historie, a tak naprawdę są to opowieści nie tak odległe, jak mogłoby się wydawać. Część z tych kobiet wciąż żyje, część się ukrywa, ale pojawiają się tutaj nawet rozmowy z roku 2014. Cieszy mnie fakt, że Milka Kahn i Anne Veron wykorzystały swoje umiejętności zawodowe (jedna jest prawniczką, druga dziennikarką), aby stworzyć publikację o tym, co często jest pomijane. Jestem przekonana, że włożyły w to ogrom pracy, a efekt końcowy jest naprawdę zadowalający – przynajmniej w moim odczuciu. Czytałam tę książkę z ogromnym zaangażowaniem, wręcz czystą pasją! Niesamowicie mnie wciągnęła, a zaprezentowane historie są bardzo różnorodne, choć na pozór mogą się wydawać jednakowe. Jednakże każda z nich ma w sobie kilka istotnych elementów, które po złożeniu w całość dają piękny obraz tego, jaką rolę odgrywają kobiety w mafii i z czym muszą się zmierzyć na co dzień.
Niezmiernie się cieszę, że było mi dane zapoznać się z tą pozycją i polecam ją z czystym sumieniem każdemu! W końcu mamy przed sobą publikację, która prezentuje tę stronę mafii, o której się nie mówi. Co więcej – jest napisana dobrym językiem, jest dokładna i dopracowana. Szkoda tylko, że taka krótka, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że zdobycie tak poufnych informacji nie jest rzeczą łatwą, dlatego cieszmy się, że autorkom i tak udało się aż tyle historii opisać! Zdecydowanie polecam!

www.bookeaterreality.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Strażniczki tradycji vs zdrajczynie

Ocena:
Autor:
Data:
(...)

Należy pamiętać, że nieważne, czy kobiety decydowały się na współpracę, zdradzały swój ród czy męża, czy wręcz im pomagały w popełnianiu przestępstw, to one wychowywały dzieci w mafijnej tradycji i przekazywały im wiedzę, gdy mężczyźni przebywali w więzieniach. Chcąc, nie chcąc, to one są jednym z powodów, dla których grupy przestępcze w tych trzech włoskich regionach nadal sprawują realne rządy ... Przez lata ich obecność w strukturze mafijnej oraz ogólne znaczenie dla rozwoju wydarzeń było ignorowane. Pozycja Milki Kahn i Anne Veron w końcu uzupełnia to brakujące ogniwo. Nieważne, czy jako buntowniczki, czy jako te zajmujące władzę, kobiety odgrywają ogromną rolę w mafijnej strukturze, czego dowodzi każda z historii opisanych w książce.

(...)

http://www.popkultura.com.pl/2016/11/22/recenzja-ksiazki-kobiety-w-mafii-milki-kahn-anne-veron-strazniczki-tradycji-vs-zdrajczynie/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena