Koszyk 0
Opis:
Kobiety bez mężczyzn (oryg. Zanan Bedun-e Mardan) autorstwa Shahrnush Parsipur to magiczna opowieść o pięciu irańskich kobietach. Znajdziemy wśród nich m.in. młodą nauczycielkę, gospodynię domową w średnim wieku i prostytutkę. Różni je wszystko – wiek, pochodzenie, status społeczny, łączy natomiast pragnienie wolności i tęsknota za szczerą miłością. Losy kobiet krzyżują się pewnego dnia w ogrodzie na przedmieściach Teheranu ... Ogród w Karadż staje się dla nich wszystkich przystanią i utopijną krainą, do której mężczyźni nie mają wstępu. Książka Kobiety bez mężczyzn ze względu na panującą w niej atmosferę magii i brak wyraźnej granicy między fantazją a rzeczywistością, będzie z pewnością bliska miłośnikom prozy Gabriela Garcii Marqueza czy Isabel Allende. Książka po raz pierwszy ukazała się w 1989 roku. Cały nakład został wyprzedany w niecałe dwa tygodnie, ale dodruk książki został wstrzymany przez rząd Iranu, a wydawnictwo, w którym się ukazała – zamknięte. Kontrowersyjna treść powieści stała się powodem procesu i aresztowania autorki. Do dziś książka nie jest w Iranie dostępna w oficjalnym obiegu, choć znają ją Czytelnicy na całym świecie. Wiosną 2010 do dystrybucji na całym świecie wszedł film znanej irańskiej artystki Shirin Neshat Kobiety bez mężczyzn inspirowany powieścią Shahrnush Parsipur o tym samym tytule. Obraz ten został nagrodzony Srebrnym Lwem na 66. MFF w Wenecji. Polska premiera obrazu zapowiedziana jest na 19 listopada b.r., dystrybutorem filmu w Polsce jest Against Gravity. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Shahrnush Parsipur
  • 2010
  • 1
  • 144
  • 195
  • 125
  • 978-83-62498-024
  • 9788362498024
  • ZA01V

Recenzje czytelników

Jestem pod dużym wrażeniem powieści Shahrnush Parsipur.

Ocena:
Autor:
Data:
Bywają książki, wobec których czuję się bezbronna. Bezbronna wobec ich magicznej wymowy, wobec opowieści przepełnionej wydarzeniami nierzeczywistymi, wobec na poły baśniowej treści.

"Kobiety bez mężczyzn" to książka wobec, której jestem bezbronna. Porywa mnie opowieść o kobietach próbujących poczuć się wolnymi, wyzwolić się spod dominacji mężczyzn, poczuć się odpowiedzialnymi za siebie same, a jednocześnie mam wrażenie, że śledzę losy bohaterek powieści z zbyt wyrazistego dystansu ... że owa opowieść kusząca egzotyką stanowi dla mnie coś, czego nie umiem ogarnąć.

Każda z pięciu bohaterek doznaje na pewnym etapie swojego życia impulsu samoświadomości. Czasami jest on sprowokowany przez innych, czasami wynika z przemyśleń lub doświadczeń bohaterki. Ważne, że ów moment świadomości staje się punktem wyjścia do podjęcia starań o własne wyzwolenie. Bycie kobietą stanowiącą o sobie w Iranie nie jest proste i bohaterki na drodze ku wolności zmuszone są do przeżycia trudnych i bolesnych zdarzeń. Czy osiągają to, do czego dążyły?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam wszystkim, ciekawym świata dookoła nas, sytuacji różnych kultur oraz fanowm oniryzmu i realizmu magicznego.

Ocena:
Autor:
Data:
Nie doczepiajcie "łatek" widząc tytuł. To nie romansidło. To nie czytadło. To nie esej feministyczny. Cóż to więc jest za książka? Trudno jest mi ją skategoryzować.

Iran, druga połowa XX wieku. Pięć kobiet w różnym wieku, statusie matrymonialnym, doświadczeniu. Los traktuje je gwałtownie i splata ich losy. Jak to się dzieje?

Mahdocht była nauczycielką, marzyła o rozwoju, podróżach, poznawaniu świata. Niestety dla kobiety takiej, jak ona było to właściwie niemożliwe ... Dlatego zadecydowała, że zostanie w ogrodzie rodzinnym i zamieni się w drzewo.

Faezeh to zgorzkniała dziewica, której nie dane było wyjść za upragnionego kandydata, ani nawet znaleźć innego męża. Dodatkowo nie potrafi sobie ułożyć relacji również z kobietami, trawi więc życie na bezcelowych planach i marzeniach.

Munes, stara panna, która kilka razy rozstaje się z życiem i do niego powraca. Po trzecim powstaniu z grobu potrafi także czytać w myślach, co prowadzi ją w końcu do zrozumienia istoty samej siebie i swoich pragnień.

Zarrinkolah to prostytutka, która nagle zaczyna widzieć swoich klientów bez głów. To prowadzi do próby oczyszczenia, zrozumienia swojego życia, a w końcu porzucenia swego zawodu i miasta.

Pani Farrochlagha to dojrzała i piękna jeszcze kobieta, która po śmierci męża (równocześnie kochającego i nienawidzącego jej, przez co tłamsił swą żonę przez całe ich wspólne życie) postanawia wynieść się z miasta na przedmieścia, kupić dom z dużym ogrodem i tam w ciszy i spokoju zamieszkać.

I właśnie ten symboliczny ogród jest miejscem spotkania całej piątki. Kobiety decydują się mieszkać razem, wspólnie pracować, dzielić radości i smutki. Daje im to możliwość przejścia pewnego etapu, rozwoju, dojrzewania, odnalezienia swojego miejsca na świecie i samozrozumienia.

"Kobiety bez mężczyzn" to książka mocno nietypowa. Zarówno fabuła - pełna oniryzmu i realizmu magicznego, jak i język - bardzo poetycki, z wieloma symbolami kulturowymi zapewniają nam unikalną mieszankę. Opowieść o tęsknocie, dojrzewaniu, pragnieniach, doświadczaniu życia i świata. I zrozumieniu, że typowe myślenie irańskie - dom należy do kobiet, a świat zewnętrzny do mężczyzn - jest typowym myśleniem irańskich... mężczyzn. Jest to jednak proces żmudny, bolesny, wymagający ofiar. Czy w końcu los podaruje im szczęście?

Książka ta pisana była przez autorkę długo, w kawałkach. Część tekstu powstała przed, część w trakcie, a część po rewolucji irańskiej. A całość opublikowana została dopiero w 1989 roku. I wybuchł niesamowity skandal! Nakład rozszedł się na pniu, dodruk został zakazany, wydawnictwo zamknięte, autorka aresztowana. Zresztą po wielu szykanach wyemigrowała ona do Stanów Zjednoczonych. A jej książka do dzisiaj jest w Iranie zakazana, krąży w drugim obiegu. Bo jakże mogła kobieta napisać o mordowaniu siostry przez brata, bo skalała ona (według niego oczywiście) honor rodziny? O gwałcie, który spotkał dwie kobiety maszerujące z jednego miasta do drugiego? O tym, że mężczyźni nie są nieomylnymi panami życia i śmierci?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena