Koszyk 0
Opis:
- Przemyśl to sobie - powiedział rabbi Mendel. - Ładna kobieta bez mężczyzny nie należy do nikogo, a to niekiedy znaczy, że do wszystkich należy. Taki już jej los. Jest jak liść na gościńcu. Byle podmuch może ją zwiać z obranej drogi, byle przechodzień zdeptać. Wyzywająco piękne rude włosy Bajli są jej przekleństwem - ściągają pożądliwe spojrzenia rumuńskich wieśniaków i budzą zawiść ich żon. Aby uniknąć prześladowań, młoda Żydówka musi opuścić swój dom w Arwinicy ... Po długiej tułaczce dociera do górzystej krainy Marmarosz, gdzie od wieków żyją obok siebie Niemcy i Żydzi, Ukraińcy i Rumuni, Węgrzy, Słowacy i Cyganie. Tymczasem wybucha druga wojna światowa. Z zachodu Europy nadciąga nowa groźba - wicher przemian, który porwie nie tylko Bajlę... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Claus Stephani
  • 2012
  • 1
  • 304
  • 204
  • 135
  • 978-83-10-11896-7
  • 9788310118967
  • ZAOFC

Recenzje czytelników

Książka, od której boli serce...

Ocena:
Autor:
Data:
Claus Stephani, urodzony w 1938 roku w Braszowie, pisarz, antropolog i publicysta. Studiował germanistykę i literaturę rumuńską na uniwersytecie w Bukareszcie. Kolekcjoner wschodnioeuropejskich żydowskich bajek i legend. "Kobieta, którą porwał wiatr" to jego pierwsza powieść.

"Kobieta, którą porwał wiatr" to historia o trzech niezwykłych kobietach, które znosiły trudy życia i musiały z dnia na dzień uczyć się, jak odnaleźć się w nowych sytuacjach ... Bajla Altmann to rudowłosa Żydówka, od której zaczyna się cała historia. Wiedzie ona spokojne życie w Arwinicy dopóki widma nadciągającej II wojny światowej nie wyciągają swoich łap w stronę jej ludu. Zaczynają się prześladowania Żydów, a ona, tracąc jedyną w tamtych czasach bliską jej osobę, wyrusza w wędrówkę, z której wie, że nie wróci. W trakcie swojej tułaczki spotyka wielu ludzi. Niektórych z nich warto zapamiętać, natomiast o innych pragnie się zapomnieć jak najszybciej. Po drodze jednak otrzymuje od losu kolejną osobę, dla której warto żyć - córę Marię. Później obie nadal wędrują, poszukując swego miejsca w świecie i uciekając przed ludźmi, od których mogą zaznać tylko złego.

Bajla uczy się jak ukrywać swoje prawdziwe pochodzenie, aby uchronić siebie i córkę. Obie "stają się" Niemkami w nadziei, że dzięki temu uchronią się od prześladowań. I kiedy, rzucane przez los z miejsca w miejsca, trafiają do krainy zwanej Marmarosz, nie przeczuwają, co szykuje dla nich przeznaczenie. Zamieszkują u Katarzyny Hotzberger, która przyjmuje je jako przyszywaną córkę i wnuczkę, którymi Bóg jej nie raczył obdarzyć. Właśnie tam, w małej osadzie niedaleko Wiesenau, wiodą sobie spokojne życie, dopóki nie dopadają ich reali drugiej wojny światowej.

"Kobieta, którą porwał wiatr" jest książką, która opisuje prawdziwe wydarzenia z okresu tejże wojny. Pomimo, że pozornie te historie są nam znane, to i tak losy konkretnych ludzi szokują i wywołują smutek. Autor dla ochrony pamięci osób tam poległych, a także nadal żyjących, zmienia imiona i nazwy niektórych miejscowości, jednak nie znaczy to, że ta historia nie miała miejsca. Opisuje ona losy prawdziwych ludzi, którzy nie przeczuwali tego, co ma nadejść. Żyli sobie spokojnie, jak my, aż pewnego dnia ktoś postanowił wywrócić cały ich świat do góry nogami.

Język powieści jest dopasowany do obszaru, w jakim znajdują się w danej chwili bohaterowie, a raczej głównie bohaterki. W tłumaczeniu są obcojęzyczne wtrącenia i zdania pisane gwarą, przez co powieść początkowo czyta się odrobinę ciężko, jednak kiedy czytelnik już się do tego przyzwyczai, pozwala to lepiej wczuć się w opisywane wydarzenia i tworzy pełniejsze wyobrażenie przedstawianych miejsc. Wszechwiedzący narrator odsłania przed nami tajemnice szybciej, niż dowiedzą się o tym bohaterowie. Pisarz odkrywa przed nami historie i wierzenia prostych ludów, które żyły wtedy w małych osadach na obrzeżach lasów i w dolinach. Umożliwia także spojrzeć nam na losy zwykłych, niewinnych ludzi, na których napadano i których mordowano z zimną krwią, tylko dlatego iż ktoś im tak kazał.

Znam historię drugiej wojny światowej. Wiem, co wtedy robiono z Żydami, a i tak byłam tym wszystkim na nowo wstrząśnięta. Nie płakałam nad losem bohaterów, ale tylko dlatego, że tego bólu, który się pojawił, łzy nie mogłyby uśmierzyć. Teraz, pisząc tę recenzję, przeżywam to wszystko na nowo i dlatego też wiem, że warto jest tę książkę Wam polecić. Jest to opowieść pełna bólu i tragedii konkretnych ludzi, jak i ogółu. Ukazuje tragiczną stronę przeznaczenia i okrutne koleje losu. Jednak także opisuje miłość, piękną i gotową na wielkie poświęcenia.

Książkę tę polecam osobom, które nie boją poznać się tragicznych losów Bajli, Marii i Katarzyny, a także innych osób, których te wydarzenia dotyczą. Nie jest to powieść lekka, jednak uważam, że warto ją przeczytać, gdyż zostaje w człowieku na dłużej i pozwala dogłębniej spojrzeć na okropieństwa drugiej wojny światowej. Jednak zaznaczam, że jest to pozycja dla osób pełnoletnich! Dajcie ponieść się wichrowi, który kiedyś porwał wiele osób, niekoniecznie za ich pozwoleniem.

"Tylko to mi zostało - pomyślała. - Mała dziewczynka i wspomnienia. I ból. Ból, że nie wróci to coś, za czym się tęskniło. Ból, że znów mogło zdarzyć się to, o czym chciało się zapomnieć, a czego nie potrafiło się zapomnieć."


~http://ruczek.blogspot.com~
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kobieta, którą porwał wiatr

Ocena:
Autor:
Data:


"Zmieniając miejsce, w którym mieszkasz, zmieniasz swój los."


Ten cytat pochodzący z Talmudu a przytoczony przez Clausa Stephani, moim zdaniem idealnie obrazuje treść książki. Nowe doświadczenia, nowe znajomości, nowe miejsca, przystosowanie do nowych sytuacji determinują nasze kroki. Zmienia się zachowanie, być może standard życia przez co i koleje naszego losu ulegają przemianie ...

Bajla Altmann to piękna rudowłosa Żydówka wzbudzająca pożądanie wśród mężczyzn i zazdrość wśród kobiet. Do tej pory żyła spokojnie, otoczona miłością męża. Ale nadchodzą złe czasy, kampania wojenna Hitlera zatacza coraz szersze kręgi. Mąż Bajli staje się jej pierwszą ofiarą a ona sama zostaje wdową.

"– Przemyśl to sobie – powiedział rabbi Mendel. – Ładna kobieta bez mężczyzny nie należy do nikogo, a to niekiedy znaczy, że do wszystkich należy."


Wraz z końcem żałoby, Bajla jest coraz śmielej "atakowana" przez miejscowych mężczyzn a ich żony oskarżają ją o czary. Dziewczyna ucieka, tak zaczyna się jej tułaczka poprzez rumuńskie wsie, aż dociera do górzystej krainy Marmarosz, która na dłużej stanie się jej domem.

Kobieta na swojej drodze spotyka wielu ludzi. Jedni są pomocni i życzliwi, od innych wieje chłodem i okrucieństwem. Zawiera przyjaźnie warte największych skarbów świata, wdaje się w romans z młodym Niemcem, którego owocem jest dziecko- córka Maria. Doświadcza zdrady, bólu i upokorzeń.
Z obawy przed prześladowaniem zmienia swoją tożsamość. Czy uda jej się uniknąć przeznaczenia? Czy zazna prawdziwego szczęścia? Czy będzie mogła wreszcie być sobą?

II wojna światowa to jeden najbardziej drastycznych okresów naszej historii. Wszyscy dobrze wiemy jak w tym czasie byli traktowani Żydzi, Cyganie i inne mniejszości narodowe. W regionie Marmarosz od wieków żyją obok siebie Niemcy, Żydzi, Rumuni, Ukraińcy, Węgrzy, Słowacy i Cyganie. W książce strona po stronie możemy zaobserwować jak zawierucha wojenna niszczy to sąsiedztwo, jak człowiek człowiekowi staje się wilkiem. Jesteśmy świadkami jak łatwo jest wszystko stracić. Choć książka nie epatuje martyrologią, jednakoż wyczuwa się wszechobecne napięcie i strach głównej bohaterki, przed zdemaskowaniem. Obawia się przecież nie tylko o własne życie ale przede wszystkim o przyszłość Marii, swojej córki. Obie żyją z dnia na dzień próbując zachować odrobinę normalności. Z czasem ukrywanie swojej przynależności zaczyna być uciążliwe a maska, którą przybrała zaczyna się odkształcać. Bajla chciałaby żyć zgodnie ze swoimi tradycjami a nie modlić się do Boga , którego nie zna i modlitwami, których nie rozumie. Gdy się żyje w ciągłym stresie, łatwo popełnić błąd.

Główna bohaterka to postać złożona, targana wieloma emocjami. Jej życie jest pełne niepokoju, nie tylko o dzień jutrzejszy. Musi się zmagać z trudną codziennością samotnej matki. Musi też uważać na swoje wybory by nie stać się pośmiewiskiem czy być wyklętą z wioskowej społeczności a los jej nie rozpieszcza. Stawia przed nią coraz trudniejsze wymagania. Czy im sprosta? Bajla od samego początku wzbudziła we mnie zaufanie, sympatię, żal i współczucie. Każdy etap jej podróży śledziłam z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Wszystkie jej wybory i sytuacje jakie napotykała na swej drodze były przeze mnie wielokrotnie przywoływane i przemyślane. Stawiałam się w jej sytuacji, zastanawiałam się jak ja bym postąpiła na jej miejscu.

Claus Stephanie równocześnie, naprzemiennie opowiada wojenne losy Bajli i powojenne Marii, jej córki. Każda z nic jest inna ale tak samo silna. Obie potrafią pójść własną ścieżką czasem iść pod prąd.

Podobało mi się, że Claus Stephani wplótł w powieść elementy folkloru, w tym lokalne wierzenia w gusła i zabobony, wypowiedzi gwarą czy jidysz jak i regionalne smaki. Czarownice, boginie, dzieci kwiatów czy prikulicze (wilkołaki) jak i inne liczne przesądy zupełnie mi nie przeszkadzały tak zdania wypowiadane gwarą na początku trudno mi było pokonać i się przyzwyczaić. Każda postać od rolnika po księdza mówiła innym dialektem. Miałam wrażenie, że umyka mi coś ważnego. Jednak w miarę postępu tekstu przestało i to przeszkadzać.
Zachłysnęłam się tragiczną historią kobiet, ludzi, narodu, które porwał wiatr...

Jeżeli interesuje Was okres II wojny światowej, holokaustu i macie chęć na odrobinę refleksji ta książka spełni Wasze oczekiwania. Oprócz tragicznych ludzkich losów, odnajdziecie w niej silne osobowości, które potrafiły wyjść życiu na przeciw i wziąć się z nim "za bary".


Cytaty z książki:

1. "Dom bez dzieci to dom, gdzie nie ma życia."
2. "Dziecko miłości to dziecko, które zrodziła namiętność"
3. "Żydówka z rudymi włosami to czarownica, ta co odbiera krowom mleko i uwodzi niczego nieświadomych mężczyzn, kiedy śpią. Śnią o niej, a to, co wydarza im się we śnie przeżywają na jawie."

http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2012/12/kobieta-ktora-porwa-wiatr-claus-stephani.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena