Koszyk 0
Opis:
Ile razy można przeżyć koniec świata? Adam ma kilkanaście lat i przeżył go trzykrotnie. Nieoczekiwana wyprowadzka ojca, pewien wypadek... Potem było całkiem znośnie. Mógłby nawet nazywać się farciarzem, ale generalnie życie licealisty proste nie jest. Matka nie odpuszcza. Do kumpli czasami wstyd się przyznać. W szkole nie sposób uciec Domańczykowi (niby fajny historyk, ale uwziął się ... i już). A Madziarska… chciałby, żeby kiedyś to ona nie miała dla niego czasu albo poszła na imprezę i go nie zabrała. Marzenie ściętej głowy! Ale są też jasne strony życia - Paulina, polonistka... Klucze to pierwsza tak otwarta powieść o współczesnej młodzieży, pisana z perspektywy nastoletniego chłopca. Dziewczyny! Przekonacie się, co chłopakom w głowach siedzi! Nawet w najgorszym liceum świata, takim jak moje, znajdzie się jeden dobry nauczyciel. W moim przypadku była to polonistka. Już po maturze przyszedłem do szkoły i powiedziałem jej, że chcę napisać powieść. Spojrzała na mnie z niedowierzaniem pomieszanym z przerażeniem. Dość długą chwilę milczała, w końcu powiedziała: „Jeśli to ma być dobra powieść, masz tylko dwie możliwości: Być do bólu szczerym albo cały czas zmyślać”. Dziękuję, Pani Profesor. Posłuchałem Pani rady – pisze na okładce swojej książki debiutujący na rynku wydawniczym Adam Lang. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Adam Lang
  • 2015
  • 304
  • 207
  • 145
  • 9788308-06004-9
  • 9788308060049
  • ZCUI4
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Klucze

Ocena:
Autor:
Data:
Adam ma 18 lat i uczy się w ostatniej klasie liceum. Mieszka w Warszawie z mamą, która jest krytykiem filmowym. Wiedzie typowe życie współczesnego nastolatka: chodzi do szkoły, ,,użera się" z nauczycielem historii, spotyka się z kolegami na imprezach, podrywa dziewczyny i jest przewrażliwiony na punkcie wyglądu. Adam jest młodym człowiekiem i dopiero zdobywa własne doświadczenia. Każdego dnia przeżywa wzloty i upadki, próbuje odnaleźć swoje miejsce w grupie rówieśniczej i w rodzinie ... Wbrew pozorom życie nastolatka nie jest takie łatwe i beztroskie. Adam w ciągu swojego krótkiego życia zdążył doświadczyć kilku traumatycznych przeżyć, które określa jako ,,koniec świata".

,,Klucze" to powieść o współczesnej młodzieży, na którą ogromny wpływ ma internet i portale społecznościowe. Z jednej strony ułatwiają kontakt i przepływ informacji, a z drugiej strony mogą zostać wykorzystane do zniszczenia godności innej osoby.
Główny bohater-Adam dorasta i widoczna jest przemiana wewnętrzna jaka w nim zachodzi. Manipulator i egoista, szuka wrażeń z kolejno poznawanymi dziewczynami, odbija je innym chłopakom i lubi się zastanawiać nad tym co oni w takiej sytuacji czują.

,,Dziewczyny są jak śliwki. Jeśli trafi się robaczywa, to wyrzucasz i bierzesz następną".

Z zakompleksionego egocentryka z traumą przeżytą w dzieciństwie stopniowo przemienia się w młodego mężczyznę doceniającego szczerą miłość i potrafiącego okazać troskę innym. Stara się panować nad zmianą nastrojów prowadzących niejednokrotnie do kłótni z kolegami i koleżankami, mamą czy nauczycielem.

Debiutancka powieść Adama Langa to także opowieść o ogromnej roli ojca w życiu dziecka i później dorastającego chłopca. Adam uwielbiał swojego tatę, kochał go i uważał za bohatera, ale gdy miał pięć lat ojciec spakował walizkę i bez słowa opuścił rodzinę.

,,Skreślił mnie. Jak masz niefart i jesteś dzieckiem kobiety, której facet już nie chce, ciebie też nie chce. Zostawi cię i wyjdzie z domu".

Powieść napisana jest z perspektywy nastolatka, dosyć prostym językiem, podzielona na krótkie rozdziały, czyta się bardzo dobrze i lekko. Poruszana w niej tematyka jest przedstawiona szczerze i z humorem. Często wybuchałam głośnym śmiechem:)

Książkę polecam nie tylko nastolatkom, którzy mogą w niej odnaleźć swoją codzienną rzeczywistość. Chłopcy poznać sposoby na podrywanie dziewczyn, a dziewczyny dowiedzieć się co o nich myślą chłopcy, rozszyfrować tajemniczą klasyfikację dziewczyn: Palacz Centralnego Ogrzewania, Zasoby Magazynowe, Liberto, ale także rodzicom, którzy mają latorośle w tym wieku, bo mogą w niej odnaleźć odbicie własnych relacji z dorastającym dzieckiem.

,,Podobno szczęście to istnienie chociaż jednego człowieka, który cię do końca rozumie."

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Takie sobie

Ocena:
Autor:
Data:
Debiutujący pisarz Adam Lang niebawem pojawi się na rynku wydawniczym. Dzięki wydawnictwu Literackiemu miałam okazję zapoznać się z jego książką ,,Klucze". Dlaczego sięgnęłam po tę pozycję? Bardzo zaciekawił mnie opis na okładce, sama należę jeszcze do współczesnej młodzieży i chciałam się przekonać jak pisarz przekaże ,,nam" czytelnikom ten świat, który większość z nas przeżyła. Więc jak oceniam książkę?

Głównym bohaterem jest Adam osiemnastolatek ... który uczęszcza do trzeciej klasy liceum w Warszawie. Jego mama jest krytykiem filmowym i sama go wychowuje. Ojciec porzucił go gdy był jeszcze dzieckiem i nie utrzymuje z nim kontaktów. Adam wiedzie zwykłe życie nastolatka, użera się z nauczycielami, przeżywa zloty i upadki, oraz spotyka się z kobietami. Co z tego wyniknie? Jak wydarzenia z przeszłości wpłyną na jego psychikę? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie.

Autor opisuje nam świat widziany oczami nastolatka. Widzimy jak walczy on z przeciwnościami losu i nie poddaje się. Jego psychika zostaje wiele razy nadszarpnięta, ale on idzie dalej, nie zostaje w tyle. Często się zdarza, że zaczynamy się od wszystkich oddalać, a nie na tym to polega, trzeba wyjść na przeciw przeciwnościom losu, walczyć o to by nie zamykać się w sobie i cofać się w głąb naszej podświadomości.

Książkę miło się czytało, jednak historia chłopaka mnie nie wciągnęła. Autor opisał losy bohatera w formie pamiętnika, a ja miałam wrażenie, że zakradam się i czytam coś do czego nie powinnam mieć dostępu. W niektórych momentach historia chłopaka była dla mnie nudna, w innych doprowadzała mnie do złości, ale w końcu dobrnęłam do finału.

Autor miał ciekawy pomysł na napisanie książki, ale czy to wystarczyło? Sami sprawdźcie. Mnie ta pozycja nie zachwyciła, mam nadzieję, że znajdzie swoich miłośników. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena