Koszyk 0
Opis:
Daniel Kena, młody urzędnik kolei, wiedzie nudną egzystencję aż do chwili, gdy pewnego zwykłego dnia podczas pracy odkrywa w pociągu pasażera z bombą. Zanim jest w stanie zareagować, nieznajomy proponuje mu ryzykowny układ... Począwszy od tego momentu, rodzina Daniela znajdzie się w niebezpieczeństwie, a jedynym sposobem, by ją ocalić, okaże się odnalezienie inspiratorów zamachu. Wspólnie z dziewczyną, która widzi tylko mrok, sceptycznym i dociekliwym bibliofilem oraz ich dziwacznymi ... lecz potężnymi przyjaciółmi Daniel Kean przemierzy najdalsze zakątki ziemi, gdzie królują ciemności, pradawne legendy i zapomniani bogowie, by znaleźć w końcu klucz do otchłani i dowiedzieć się, kto naprawdę rządzi światem. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Jose Carlos Somoza
 • 2009
 • 1
 • 496
 • 205
 • 130
 • 978-83-7495-682-6
 • 9788374956826
 • X4574

Recenzje czytelników

Siły rządzące światem

Ocena:
Autor:
Data:
Bohaterem "Klucza do otchłani" jest Daniel Kean, pracownik kolei. Jest to przeciętny obywatel, niewyróżniający się z tłumu i w miarę zadowolony ze swojego życia. Aż do pewnego feralnego dnia, w którym w pociągu pojawia się pasażer z bombą. Od tego czasu życie Daniela zostaje wywrócone do góry nogami. Zostaje wplątany w pogoń za tajemniczym kluczem do otchłani. Tak naprawdę nikt do końca nie wie, czym on jest, ale przez to jeszcze bardziej jest pożądany ... Sytuacja Keana jest nie do pozazdroszczenia. Nikomu nie może ufać. Nie wiadomo kto jest po czyjej stronie i czy właściwie są jakieś strony. Musi w tym chaosie jakość się odnaleźć i ocalić swoją rodzinę.
Somoza przenosi nas w przyszłość. Przez Ziemię przeszła fala katastrof, która spowodowała, że ludzie przestali rozmnażać się w sposób naturalny. Pojęcie rozwoju życia w łonie kobiety traktowane jest jako swego rodzaju bajka. Człowiek powstaje w próbówce. Jeśli ma dużo pieniędzy może zaprojektować potomka według własnego projektu. Jeśli tych pieniędzy ma mniej - wybiera po prostu gotowy "produkt". Ludzie biedni z kolei rozwijają się prawie naturalnie - zapłodniona komórka w inkubatorze rozwija się niemalże bez kontroli. Tacy biologiczni ludzie ulegają normalnym procesom starzenia. Ludzie sztuczni są młodzi, szczupli i tak naprawdę trochę bezpłciowi z wyglądu. Od zawsze człowiek marzy o wiecznej młodości i życiu bez chorób. U Somozy doprowadziło to do zatarcia się różnorodności.
Jest to świat przyszłości, ale równocześnie bardzo podobny do naszego. Wygląd człowieka się zmienił, ale wewnętrznie cały czas pozostał taki sam. Nadal rządzą nim emocje, społeczeństwo jest rozwarstwione, religia odgrywa istotną rolę w życiu i cały czas w człowieku gnieździ się strach. Właśnie religia i strach to główne siły rządzące światem. Strach stanowi podstawowy impuls, istotę życia. Nawet miłość, zamiast łagodzić to jeszcze bardziej strach potęguje - człowiek zaczyna się bać o osoby, które kocha. Strach pozwala rządzić ludźmi. Także poprzez religię, która opisuje świat, daje wskazówki do życia, ale i wprowadza nakazy i zakazy. Jednak wiara wcale nie musi wiązać się tylko z religią. Jeśli człowiek nie wierzy w Boga, to wierzy w rozum, naukę, w siebie. Bez wiary obejść się nie może. Jest to coś naturalnego, coś co daje jakieś oparcie, i niejednokrotnie ogromną siłę do życia. Wiara kształtuje świat takim, jakim go widzimy.
Akcja powieści jest wartka, dosyć wciągająca, styl sprawny. Książka napisana jest w taki sposób, że jej kartki przerzuca się bardzo szybko. Konstrukcja też jest interesująca - wraz z kolejnymi rozdziałami książki zapoznajemy się z Rozdziałami Najświętszej Biblii Miłości i Sztuki - Biblii świata przyszłości. Somoza używa ironii i absurdu; odważnie podchodzi do tematu wiary i religii. Postacie jednak nie zapadły mi specjalnie w pamięci. Jest to powieść przygodowa, z całkiem sporą dawką rozważań filozoficznych, egzystencjalnych (i dla mnie osobiście jest to najciekawszy jej element). Jeśli ktoś, tak jak ja, lubi czasem sobie porozmyślać nad książką, to z pewnością ta pozycja przypadnie mu do gustu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena