Koszyk 0
Opis:
Bogini. Najbardziej wpływowa i najbardziej pociągająca kobieta swoich czasów. Kochanka Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Żona - kolejno - swoich dwóch braci i morderczyni jednego z nich. Matka. Samobójczyni. Życie Kleopatry VII, ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu, obfitowało w wydarzenia, które na zawsze uczyniły ją inspiracją dla twórców. Dzięki temu pamięć o niej pozostała wiecznie żywa, ale też uległa zniekształceniu - prawdziwa Kleopatra zniknęła gdzieś pod warstwami farby ... inkaustu, taśmy filmowej. Stacy Schiff w swojej biografii odczarowuje Kleopatrę, zdejmując z niej, warstwa po warstwie, ów szlachetny kulturowy osad, oddzielając fakty od fikcji. Buduje przy tym obraz antycznego świata, bo osadza swoją bohaterkę pośród ludzi z krwi i kości, na tle ówczesnych realiów. Przy okazji portretuje również jej dwóch sławnych kochanków, a wraz z nimi przybliża polityczną zawieruchę w ówczesnym imperium rzymskim. Jednak to nie polityka i nie wodzowie są głównymi bohaterami, ale ona - kobieta, o której Blaise Pascal powiedział, że nawet kształtem nosa wpłynęła na kształt świata. Schiff zabiera nas w czasy i miejsca, które można określić zarówno jako "orgie grabieży i mordu", jak i jako "Paryż antycznego świata". [...] Nakreślony przez Schiff portret ukazuje charyzmatyczną postać, płynnie mówiącą ośmioma językami, która przez dwadzieścia dwa lata rządziła przebogatym państwem-miastem. Jej panowanie zakończyła owiana legendą makabryczna śmierć... "Elle" Biografia ukazuje egipską władczynię zarówno jako sprytnego politycznego stratega, wykorzystującego swoje romanse do budowania wpływów, jak i najsławniejszą osobistość swoich czasów. "Los Angeles Times" Schiff, autorka nagrodzonej Pulitzerem biografii Very Nabokov, z mitycznej postaci wydobywa prawdziwą Kleopatrę. Wiedza Schiff jest imponująca, ale została ubrana w lekkie słowa i przekazana z wielkim wyczuciem ludzkiej natury. "Vanity Fair". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Stacy Schiff
 • 2012
 • 1
 • 358
 • 245
 • 165
 • 9788377476543
 • 9788377476543
 • ZAHPO

Recenzje czytelników

Wyjątkowo rzetelna biografia.

Ocena:
Autor:
Data:
O Kleopatrze powstało już tyle legend, opowieści, historii, że w tym całym morzu domniemań i mitów niezmiernie trudno jest odróżnić fakty. Pokusiła się o to Stacy Schiff.Po przeprowadzeniu wieloletnich badań, zebraniu ogromnej ilości materiałów ukazuje nam moim zdaniem najbardziej wiarygodny i aktualny wizerunek boskiej (tak samo uwielbianej, jak i znienawidzonej przez współczesnych i potomnych) Kleopatry ... Z braku zródeł pisanych autorce nie udało się ustalić kilku ważnych szczegółów z życia królowej Egiptu, m.in. kim była jej matka, jak długo Kleopatra przebywała w Rzymie, ile razy zachodziła w ciążę, czy ostatecznie wzięła ślub z Markiem Antoniuszem, czy nie, jak umarła. Ważne, że autorka nie starała się dorabiać, ani upiększać historii, nie starała się też wypełniać białych plam w życiorysie królowej Egiptu. Dzięki temu jej biografia jest tak rzetelna.
Kleopatra. Biografia to nie tylko opowieść o losach królowej Egiptu. To również historia dwóch krajów, dwóch cywilizacji- zderzenie Wschodu i Zachodu, potężnego Egiptu z jeszcze potężniejszym Rzymem. Książka opowiada także o słynnym starciu dwóch wielkich wodzów antycznego Rzymu – Juliusza Cezara i Marka Antoniusza i o wpływie, jaki miała na nich królowa Egiptu. Jest to potężna dawka historii zaserwowana w sposób niezwykle przystępny. Czytając kolejne rozdziały mamy wrażenie delektowania się wyjątkowo apetycznym daniem, którego smak odkrywamy kęs po kęsie.
Dzięki Stacy Schiff poznajemy kobietę tak samo żywą po śmierci, jak i za życia. Jej Kleopatra wyróżnia się na tle innych biografii tym, że jest wyjatkowo prawdziwa. Książkę polecam zarówno wielbicielom historii, jak i osobm niezbyt się nią interesującym. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie – od typowej biografii, poprzez anegdoty, opowieści o życiu antycznych, po wspaniale opowiedziany wykład z historii i polityki antycznego świata.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena