Koszyk 0
Opis:
Ostatnia część słynnego cyklu po raz pierwszy w Polsce! Kiedy Renaud udaje się do sanatorium leczyć początki gruźlicy, Klaudyna postanawia odwiedzić swoją przyjaciółkę Annie w jej posiadłości w Casamene. Jesienna pora sprzyja wspominaniu dawnych romansów, byłych kochanków i niedoszłych skandali. Choć nieco melancholijna, piąta "Klaudyna" jest nie mniej pikantna od poprzednich. W pewnym momencie do kobiet dołącza Marcel, pasierb głównej bohaterki ... Opowieści z przeszłości mieszają się z najnowszymi plotkami z Paryża i paryskiego półświatka. Te rozmowy stają się dla Klaudyny walką z bezlitośnie upływającym czasem. Klaudyna powraca to swego rodzaju postscriptum do słynnej tetralogii Colette, napisana tuż po rozstaniu z Willym, uznawanym przez długi czas za twórcę cyklu. Jest to także pożegnanie autorki z wieloletnim literackim alter ego - szczególnie nostalgiczne, jako że w ostatniej z "Klaudyn" autorka żegna się również ze swoją młodością... Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Sidonie Gabrielle Colette
 • 2013
 • 1
 • 192
 • 195
 • 123
 • Z miotłą
 • 978-83-7747-799-1
 • 9788377477991
 • ZAV87

Recenzje czytelników

Powrót w wielkim stylu

Ocena:
Autor:
Data:
No i znowu zaczęłam czytać od końca. „Klaudyna powraca” zamyka cykl książek Sidonie – Gabrielle Colette, znanej po prostu jako Colette. Książki te są powieściami psychologiczno – erotycznymi. Dużo w nich obyczajowości, łamania konwenansów i odkrywania erotyki kobiecej.

„Klaudyna powraca” przedstawia główną bohaterkę jako kobietę dorosłą, niespełna trzydziestoletnią. Klaudyna przebywa w Casamène u swojej przyjaciółki Annie, ponieważ . Renaud ... mąż Klaudyny leczy w szwajcarskim sanatorium gruźlicę. Kobiety wspominają swoich byłych kochanków, romanse i skandale, których były bohaterkami. Wszystko się zmienia, gdy do posiadłości przybywa Marcel, pasierb Klaudyny. Młody mężczyzna wprowadza zamieszanie do uporządkowanego życia kobiet, wspomnienia zaczynają przeplatać się z opowieściami o paryskich skandalach, plotkach i intrygach.

„Klaudyna powraca” jest swego rodzaju podsumowaniem życia bohaterki. Nie jest ona już podlotkiem, nie wikła się w paryskie skandale, mieszkając u Annie przejmuje obowiązki gospodyni domu, zarządza służbą, pilnuje robienia przetworów, rozpoczęcia żniw, załatwia sprawy porządkowe, uzgadnia wszelkie potrzebne naprawy. Jest dorosłą, dojrzałą kobietą, która już się wyszalała. Tęskni za mężem, wyczekuje kolejnych listów od niego, opiekuje się pasierbem, który co rusz pakuje się w kłopoty, mimo swojego wieku.

Ciężko odnieść mi się do poprzednich książek, bo jak zwykle zaczęłam od końca. Jednak „Klaudyna powraca” to bardzo wyważona powieść. Choć mam pewne obiekcje do nazywania jej powieścią, ma raptem 190 stron. Uważam jednak, że autorka zakończyła całą serię w pięknym stylu. Nie tylko językowym, bo Colette to kobieta mądra, inteligentna, z doskonałym piórem literackim, członkini Akademii Goncourtów i Królewskiej Belgijskiej Akademii Języka i Literatury Francuskiej, ale przede wszystkim literackim, fabularnym. Klaudyna jest postrzegana jako alter ego Colette, a książki są mocno autobiograficzne. Dlatego ostatnia część cyklu uznawana jest za pożegnanie autorki z Klaudyną, ale i z młodością swoją, zakończeniem pewnego etapu w życiu. Bohaterka wraz z Annie bardzo pięknie opowiadają o swoich przygodach, głównie erotycznych, przy czym to skandale Annie są tutaj na pierwszym planie. Klaudyna zamiast wspominać woli trochę pointrygować, zwłaszcza że okazje same pchają jej się w ręce.

Książka jako podsumowanie wypada doskonale. Pełno tutaj wspomnień, retrospekcji przeplatających się z bieżącymi wydarzeniami. Colette świetnie pokazała charakter Klaudyny z perspektywy czasu, jak się zmieniła przez lata, a jednocześnie pozostała sobą. Klaudyna przywołuje nie tylko te miłe, dobre wspomnienia, ale również te bolesne, o których wolałaby zapomnieć. Dowiadujemy się, że jej życie nie zawsze było usłane różami.

Colette pisząc „Klaudyna powraca” nie tylko rozstaje się ostatecznie ze swoją bohaterką i własną młodością, ale tez udowadnia, że jest bardzo dobrą autorką. Istniały podejrzenia,
że cykl książek o Klaudynie są autorstwa męża pisarki, omawiany tytuł został napisany i wydany już po rozstaniu z nim. Colette prezentuje w powieści przemyślaną fabułę, dobrze skrojone intrygi na miarę francuskiego dworu, lekki styl. Książkę bardzo dobrze się czyta. Nie jest gruba, widać, że autorka nie chciała rozciągać fabuły w nieskończoność, tylko sprawnie podsumować życie Klaudyny. Jednak polecałabym rozpoczęcie czytania od początku cyklu, bo myślę, że gdybym ja zaczęła od pierwszej książki, czyli „Klaudyna w szkole” to ostatni tom odebrałabym jeszcze lepiej i byłabym jeszcze mocniej zachwycona.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena