Koszyk 0
Opis:
Otwarcie grobowca Tutanchamona było jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń w dziejach archeologii. Łączyło się z tym wszystko - złoto, skarby, śmierć, królewska mumia i klątwa - co sprawia, że starożytny Egipt wciąż fascynuje... Autorka prowadzi czytelnika od dziejów kolejnych ekspedycji, które przyczyniły się do odkrycia grobowca Tutanchamona, poprzez odtworzenie jego relacji rodzinnych i historii panowania po nader ciekawe refleksje na temat losu, jakiego oczekiwał w zaświatach ... Zgłębia też niesłabnące zainteresowanie Zachodu mumiami i ich klątwami. Barwnie i przystępnie napisana książka obala wiele popularnych mitów i wyobrażeń na temat faraona oraz klątwy, jaka rzekomo dosięgła tych, którzy zakłócili jego spokój. Autorka nie tylko opisuje, jaką sensację wzbudziło we współczesnym świecie odkrycie grobowca tego nieznanego bliżej władcy, ale też na podstawie wyników najnowszych badań archeologicznych i laboratoryjnych rekonstruuje życie i śmierć młodego króla, stopniowo ukazując wyzierającą spoza złotej maski jego prawdziwą twarz. Oparta na rzetelnych badaniach, przystępnie napisana, porusza imponujące spektrum tematów. Toby Wilkinson (autor książki Powstanie i upadek starożytnego Egiptu), "The Guardian" "W tej fascynującej książce autorka bada mity i pogłoski, biorąc je po lupę naukowca (...).Wciągająca, autorytatywna i napisana ze swadą, prezentuje najnowsze badania dotyczące egiptologicznych zagadek, których źródłem jest ciało faraona Tutanchamona. Rober Luckhurst, historytoday.com Joyce Tyldesley urodziła się w Bolton, razem z mężem, egiptologiem Stevenem Snape''em, i dwójką dzieci mieszka w Lancashire. Doktoryzowała się na Uniwersytecie w Oksfordzie. Obecnie wykłada egiptologię na Uniwersytecie w Manchesterze, jest badaczem stypendystą na Uniwersytecie w Liverpool, współpracownikiem Manchester Museum oraz przewodniczącą Towarzystwa Archeologicznego i Egiptologicznego w Bolton. Brała udział w licznych pracach wykopaliskowych na terenie Wielkiej Brytanii, Europy i Egiptu. W 2004 r założyła wydawnictwo publikujące przystępnie napisaną literaturę egiptologiczną, z której dochody przeznaczone są na finansowanie wykopalisk w Egipcie. Jest autorką wielu książek, naukowych oraz popularnonaukowych, w tym znanych w Polsce Nefertiti, Mumia, Ramzes Wielki, Hatszepsut. Napisała też książki towarzyszące telewizyjnym seriom dokumentalnym: Egipt: Jak zaginiona cywilizacja została na nowo odkryta (BBC), Prywatne życie faraonów (Channel 4) i Egypt''s Golden Empire (Lion Television). W 2008 r. jej biografia Cleopatra została uznana przez BBC Radio 4 za książkę miesiąca. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Joyce Tyldesley
 • 2012
 • 1
 • 324
 • 227
 • 155
 • 97883-7510-9092
 • 9788375109092
 • ZAQLN

Recenzje czytelników

Przyjemna podróż po Starożytnym Egipcie.

Ocena:
Autor:
Data:
Są takie postacie historyczne, o których każdy kiedyś słyszał i nie mam tutaj na myśli zdobywania wiedzy na lekcjach historii. Po prostu są to takie osoby, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się terenów czy granic, na politykę, na władzę. Jest też taka postać, która ma większe znaczenie jeśli chodzi o tajemnicę i niedomówienia historyczne. Na swój sposób wzbudza naszą fascynację i ciekawość. Mowa oczywiście o Tutanchamonie.

Tutanchamon był jednym z władców Egiptu z XVIII dynastii ... Jego rządy nie trwały zbyt długo, a panowanie rozpoczął w wieku mniej więcej 8 lat. Nie można powiedzieć, że zrobił on dla Egiptu coś wielkiego i znaczącego, ponieważ tak nie było. Było mnóstwo innych władców, którzy faktycznie wywarli wpływ na kulturę i rozwój tego pięknego kraju, jednak prawdopodobnego syna Echnatona nie można do nich niestety zaliczyć. Dlaczego więc na pytanie o najsłynniejszego faraona przychodzi na myśl jego imię? Odpowiedź jest prosta – z powodu tajemniczej klątwy.

Joyce Tyldesley postanowiła napisać książkę, w której wyjaśni wszelkie podejrzenia i niedopowiedzenia jeśli chodzi o ową klątwę, a dodatkowo postara się przedstawić, a właściwie w pewien sposób „zrekonstruować” życie młodego faraona, który rozbudził ciekawość wielu ludzi. Muszę przyznać, że wyszło jej to naprawdę dobrze. Osobiście odkąd tylko pamiętam fascynuję się Starożytnym Egiptem, więc całą książkę czytało mi się naprawdę bardzo przyjemnie, chociaż uważam, że niektóre momenty mogą niektórych czytelników troszeczkę znużyć. Nie chodzi nawet o to, że są źle napisane, po prostu zazwyczaj tak to jest, że pewne elementy w takich historiach wzbudzają w nas mniejsze zainteresowanie niż inne.

Jest to książka typowo dokumentalna, chociaż język autorki zupełnie takowego nie przypomina. Zazwyczaj książki popularno-naukowe są pisane dosyć trudnym językiem, ale w tym przypadku jest on naprawdę lekki i prosty w odbiorze. Oczywiście pojawia się wiele faktów, a praktycznie same fakty, ponieważ pani Tyldesley cytuje wielu naukowców, badaczy, artykuły z gazet itd., ale naprawdę czyta się to bardzo przyjemnie. Książka dzieli się na dwie części, pierwsza to dochodzenie do odkrycia grobu Tutanchamona, kilka wzmianek o klątwie, przebieg badań. Druga to bardziej nowoczesne spojrzenie na całą sprawę z odniesieniem się do najnowszych badań. Czy którąś część uważam za ciekawszą? Raczej nie, ponieważ obie są bardzo ważne i istotne w tym temacie.

Z pewnością jest to intrygująca pozycja, zwłaszcza dla osób, które kochają Starożytny Egipt. Osobiście czuję jednak lekki niedosyt, bo mimo że faktycznie dowiedziałam się kilku informacji i zapoznałam się z zacytowanymi przez autorkę pracami i badaniami, to czegoś mi tutaj zabrakło. Myślę, że trochę za mało poświęcone zostało samej tajemniczej klątwie. Życie faraona, przedstawienie tamtych czasów, odkrywanie grobowca – te elementy zostały zrealizowane naprawdę całkiem nieźle, natomiast sam motyw klątwy moim zdaniem jest przedstawiony bardzo pobieżnie.

Mimo wszystko bardzo się cieszę, że dane mi było sięgnąć po tę pozycję i się z nią bliżej zapoznać. Czytało mi się ją bardzo przyjemnie i myślę, że każdy fan tej tematyki mimo wszystko powinien się z nią zapoznać. Są pewnie lepsze pozycje na ten temat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytać i tę. Poza tym jest ona naprawdę ładnie wydana, zawiera mnóstwo zdjęć (i czarno-białych i kolorowych), ma twardą okładkę, która jest po prostu przepiękna. Niby to tylko maska Tutanchamona, a jednak przyciąga oko. Widać, że autorka sięgnęła do wielu źródeł podczas tworzenia tej książki, a to zawsze zaleta w oczach czytelnika. Zdecydowanie ma więcej plusów niż minusów, więc polecam.

www.sheti-shetani.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dwie strony klątwy

Ocena:
Autor:
Data:
Każdemu kto słyszy imię faraona Tutanchamona przychodzi na myśl sławetna klątwa, rzekoma przyczyna śmierci ludzi, którzy odkryli grób władcy w 1922 roku. Jednak na początku książki autorka zwraca uwagę na jej inny aspekt, bardziej przyziemny. Otóż popularność Tutanchamona odwróciła uwagę od innych władców starożytnego Egiptu, również od człowieka dzięki, któremu w ogóle odkryto grób młodego króla, lorda Carnarvona.
W książce autorka przedstawia mapkę Doliny Królów ... z ponumerowanymi grobami i objaśnieniami. W klarowny sposób przedstawia dzieje dynastii egipskich królów. Znajdziemy też w niej wiele ciekawostek, zaczynając od pisowni i wymowy imion, poprzez przyczyny śmierci ekipy archeologicznej Catera, po różne interpretacje "klątwy" Tutanchamona.
Mi osobiście książka przypadła do gustu między innymi dzięki tłumaczeniu, jest ono że się tak wyrażę "na czasie". Historię Egiptu znam tylko pobieżnie z telewizji, dzięki tej pozycji mogła trochę uporządkować poznane już informacje, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena