Koszyk 0
Opis:
Król Henryk VII Tudor, który pokonał Ryszarda III Yorka, wciąż obawia się, że ktoś upomni się o koronę Anglii. Pozostali przy życiu Yorkowie znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Małgorzata York, wywodząca się z pozbawionej władzy dynastii, zostaje wydana za sir Ryszarda Pole’a, spolegliwego poplecznika Tudorów. W uznaniu swych zasług zostaje on mianowany namiestnikiem Walii ... ale Małgorzacie nie jest pisane spokojne życie na rubieżach. Na walijski zamek w Ludlow zjeżdża następca tronu, Artur Tudor, i jego żona, Katarzyna Aragońska. Małgorzata zostaje doradczynią młodej pary, by służąc Tudorom nie narażać się panującemu władcy. Po nagłej śmierci Artura Katarzyna wraca do Londynu, by wypełnić daną mężowi obietnicę i wyjść za jego brata, Henryka. Życie Małgorzaty gwałtownie się odmienia, gdy zostaje wezwana na dwór królowej Katarzyny i Henryka VIII. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Philippa Gregory
  • 2015
  • 1
  • 552
  • 230
  • 156
  • 9788324581832
  • 9788324581832
  • ZCGX5

Recenzje czytelników

Must have dla wielbicieli epoki Tudorów

Ocena:
Autor:
Data:
Kto ceni zdolność Philippy Gregory do przenoszenia swojego czytelnika w czasy Tudorów a także Jej przygotowanie naukowe nie zawiedzie się najnowszą pozycją autorki. Może nie jest to numer numer jeden w mojej ulubionej serii tudorowskiej, ale z pewnością godny przeczytania. Zastanawiam się, skąd wynika moje zastrzeżenie i dochodzę do wniosku, że być może dlatego, że autorka opowiada prawie całość życia Małgorzaty Pole, a ta, jak na owe czasy, żyła bardzo długo ... Gregory skupia się przede wszystkim na wątkach dotyczących rodziny Tudorów i udziale Małgorzaty w historycznych wydarzeniach i mnie to w sumie odpowiada. Dzięki temu po raz kolejny, z innej perspektywy poznajemy najbardziej znanego króla Anglii. Dla mnie jak zawsze chwile spędzone nad lekturą to czas, kiedy zostawiam swoją teraźniejszość i przenoszę się do epoki Henryka VIII, poznaję głównych aktorów ówczesnej epoki z ich słabościami i mocnymi stronami charakteru. Dla kogoś, kto ma plastyczną wyobraźnię i nie ma oporu przed powieściami historycznymi to kolejny "must have" Philippy Gregory. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Philippa Gregory

Ocena:
Autor:
Data:
Jako wielka fanka twórczości Philippy Gregory nie mogłam przejść obojętnie nad tą świeżynką. Zwłaszcza, że dotyczy dynastii Tudorów, których losy śledzę z obsesyjną ciekawością. Można śmiało powiedzieć, że przeczytałam już prawie wszystko co po polsku napisano. Jak nauczę się angielskiego w odpowiednim stopniu to zacznę czytać literaturę anglojęzyczną. ;)

W tej powieści poznajemy Małgorzatę York, córkę księcia Clarence, straconego w Tower za panowania jego brata Edwarda ... Po przejęciu władzy przez Hernyka Tudora Małgorzata musi za wszelką cenę ukryć swoje korzenie w obawie o życie swoje i swoich bliskich. Wychodzi za Ryszarda Pole’a, zwolennika Tudorów i przenosi się na wieś. Niestety, pojawienie się hiszpańskiej księżniczki Katarzyny Aragońskiej, narzeczonej następcy tronu, zepsuje jej plany, polegające na ucieczce od dworskiego życia. Zostaje mianowana opiekunką narzeczonych i wysłana do Ludlow. Małgorzata nie zdaje sobie sprawy, że późniejsze wydarzenia zaważą na całym jej dalszym życiu… .

Philippa Gregory jak zwykle nie zawodzi jeśli chodzi o opis epoki. Przenosimy się na dwór mrukliwego Henryka VII, a później jego syna z niewysłowioną gracją. Autorka jak zwykle dokładnie opisuje XVI -wieczne zwyczaje ówczesnej Anglii, dzięki czemu możemy sobie wyobrazić w jaki sposób żyła elita znajdująca się na dworze królewskim. Niekończące się intrygi oraz układanie politycznych mariażów to tylko część z tej zapierającej dech w piersiach wyrazistej i barwnej opowieści o czasach tudorowskiej Anglii.

Autorka nie zawiodła również jeśli chodzi o postacie historyczne. Jest to najbardziej widoczne przy postaci Henryka VIII, który był królem o tak zmiennych nastrojach, że uchwycenie niuansów jego osobowości jest niezwykle trudne. Wiele biografów twierdzi, że Henryk był chory psychicznie, miał urojenia i manię prześladowczą, co powodowało jego sławne, zmienne nastroje i mordercze skłonności, wyrażające się nie tylko poprzez uśmiercanie własnych żon. Mimo, że w tej części skupiamy się w większości na charakterze Małgorzaty York, która, nawiasem mówiąc, nie ma najłatwiejszego charakteru i nie do końca da się lubić, to szczerze polecam na przyjrzenie się postaciom m.in. Katarzyny Aragońskiej czy jej córki, Marii Tudor. Są to naprawdę niezwykłe portrety bardzo odważnych i do końca wierzących w swoje przekonania kobiet.

Jedyna rzecz, co do której mogłabym się przyczepić to zbyt dużo opisów. Gregory stara się bardzo dokładnie odwzorować klimat epoki, tłumaczy poszczególne obyczaje ustami swojej bohaterki Małgorzaty York, co dla niektórych czytelników może być przytłaczające,zwłaszcza jeśli nie zetknęli się wcześniej z twórczością tej autorki.

Osobiście uważam, że to kawał dobrej literatury. Bardzo się cieszę, że autorka postanowiła kontynuować cykl tudorowski, a nie skupia się na pisaniu książek dla młodzieży, co nie wychodzi jej najlepiej. Z niecierpliwością wyczekuję na kolejne dzieło traktujące o tych czasach, choć zdaje sobie sprawę, że Gregory najprawdopodobniej napisała już o nich tak wiele, że nie da się napisać więcej. ;) Mimo wszystko, czekam. :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena