Koszyk 0
Opis:
Tamora Pierce to jedna z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych autorek powieści młodzieżowych w Stanach. Tamora urodziła się w ubogiej rodzinie jako najstarsza z trzech sióstr. Snucie opowieści było zawsze jej wielką pasją. Miłością do fantastyki zaraził ją ojciec, który, przerażony tym, że córka mamrocze sama do siebie, zasugerował, by Tamora zaczęła spisywać to, co wymyśliła ... Tamora wzięła się więc do pracy i stworzyła bardzo wiele opowieści rozgrywających się w jej ulubionych uniwersach - w świecie Star Treka, Władcy pierścieni, czy książek Michaela Moorcocka. Już wtedy wiedziała, że tym, czego brakuje jej w literaturze fantastycznej, są silne, mądre i wojownicze kobiety - nie jako dodatek, jako postaci pierwszoplanowe. Kryzys rodzinny i kryzys twórczy sprawiły, że na debiut Tamora musiała jeszcze poczekać. Zaczęła studia psychologiczne w Filadelfii (do dziś wspomina statystykę jako jeden wielki koszmar) i imała się rozmaitych zajęć. Była asystentką w badaniach psychiatrycznych, pracownikiem socjalnym i nauczycielką, zaangażowała się również w wolontariat, a nawet prowadziła zajęcia z zakresu magii. Na ostatnim roku zapisała się na kurs pisania prozy science-fiction. W tym samym czasie tworzyła pierwszą powieść. "Pieśń lwicy" początkowo miała być książką dla dorosłych. Po przeprowadzce na Manhattan Tamora zaczęła pracę w agencji literackiej i tam zasugerowano jej, by przerobiła powieść na tetralogię dla młodzieży. Cały 1980 rok pisarka spędziła na pracowitym cięciu, przerabianiu i szlifowaniu maszynopisu, który miał stać się jej przepustką do świata literatury. Cykl o Alannie przyniósł jej rozgłos i szerokie grono oddanych czytelników. W 1992 roku Tamora dołączyła do grona szczęśliwców, którzy utrzymują się z samego pisania. Od 25 lat szczęśliwie zamężna, Tamora nie ma dzieci, ma za to wielką, kochaną rodzinę rozsiana po całych Stanach. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Jaguar
  • miękka
Mniej Więcej
  • Tamora Pierce
  • 2013
  • 504
  • 195
  • 125
  • 978-83-7686-136-4
  • 9788376861364
  • ZAXSH

Recenzje czytelników

Klątwa opali- recenzja

Ocena:
Autor:
Data:
Tamora Pierce jest amerykańską autorką, która swoją ciężką pracą i nauką zdobyła uznanie czytelników. Często nagradzana i doceniana. Jej wieloletnie marzenie zostania pisarką ziściło się i dzięki temu mamy możliwość, poznania „Klątwy Opali” pierwszego tomu trylogii o Rebecce Cooper.


Rebecca od najmłodszych lat wybijała się ponad swoich rówieśników. W wieku ośmiu lat zamieszkała wraz z matką i rodzeństwem w domu Starosty ... Kiedy ukończyła szesnaście lat została stażystką Gwardii Starościńskiej w jednej z najgorszych dzielnic Corusu- Niższym Mieście. Tam bohaterka rozpoczyna szkolenie pod okiem swoich Psów (tak nazywani są gwardziści) Tunstalla i Goodwin. Nauka w takim miejscu nie jest łatwa, szczególnie, kiedy w okolicy zaczynają ginąc ludzie i dzieci a nikt nie wie, dlaczego. Becca razem ze swoimi przyjaciółmi i wiernym kotem robią wszystko, aby rozwiązać te okrutną zagadkę, w której dziwne kamienie mają ogromne znaczenie.


Bohaterów nie można jednoznacznie sklasyfikować na dobrych i złych. Można powiedzieć, że są po części i tacy i tacy. Becca poznała trójkę łotrów, z którymi się zaprzyjaźniła, razem jadają śniadania i spędzają czas. Aniki , Kora oraz Rosto Muzykant nie należą do ludzi uczciwych, ale kiedy trzeba postępują dobrze i pomagają Becce. Postacie są wykreowane w złożony sposób z silnymi charakterami przykuwającymi uwagę. Pisarka pokazuję nam jak postępują ludzie, kiedy mają biedne i ciężki życie . Pozostałych bohaterów jest sporo i chwilami można się pogubić, lecz to Becca jest główną bohaterką. Dziewczyna jest nieśmiała i ma problemy z publicznymi występami. Jest to chyba jej jedyna wada, gdyż na co dzień wyróżnia się odwagą i umiejętnością walki. Intryguje fakt, że Becca rozmawia z gołębiami, pyłowymi kretami i swoim fioletowookim kotem. Gołębie noszą dusze zamordowanych, dziewczyna ich słucha i stara pomóc. Jej współpraca z Tunstallem i Goodwin przeradza się w przyjaźń i stażystka zdradza im tajemnice gołębi.


Książka napisana jest w specyficzny sposób, w formie dziennika. Rebecca spisuje swoją historię szkolenia i patroli na uliczkach Niższego Miasta. Do tego stylu trzeba się przyzwyczai i na początku dziwne wydaja się krótkie zdania, jednak kiedy wdrożyłam się w lekturę zapomniałam o nich. Język nie należy do najprostszych i jest stylizowany na dawne czasy, w końcu akcja dzieję się w mistycznej krainie w roku 246. Prolog mnie zaintrygował. Eleni Cooper w 406 opowiada swojemu synkowi, że mieli słynnego przodka –Rebecce Cooper. Już sama ta informacja rozbudziła moja wyobraźni i z wielkim zainteresowanie czytałam. Jestem ciekawa, co jeszcze pokarze nam bohaterka w następnej części. Książkę odradzam jeśli ktoś szuka miłosnej historyjki, być może to się zmieni, ale jak na razie autorka skupił się na szkoleniu Beccki.


Książka jest warta przeczytania, pełna akcji i walki. Pomimo elementów magii uznałabym ją za sensacyjną z zagadką w tle. Bardzo bym chciała, aby „Klątwa Opali” zyskała uznanie i wielkie grono fanów, ponieważ chcę poznać dalsze losy Beccki. Pani Tamora Pierce dopracowała książkę i narzuciła lekko feministyczny wydźwięk, co tworzy osobliwą mieszankę, która wciąga w brudne ulice Corusu.


Polecam 4+/6Ulubiony cytat:


„-To jest Drapek- wyjaśnił Tunstall. Wziął sobie krzesło.


-Będzie pierwszym kotem zarabiającym, jako Pies….”
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Klątwa opali

Ocena:
Autor:
Data:
„Klątwa opali” otwiera cykl „Kroniki Tortallu” autorstwa Tamory Pierce. Książka kusiła mnie od dawna i w końcu, podczas ferii moich dzieci, zabrałam się za nią. Miałam spokój i czas dla siebie, a książka pochłonęła mnie bez reszty. Bardzo się cieszę, że już jest kolejny tom i będę mogła kontynuować moją znajomość z Rebeccą.

Rebecca Cooper to bowiem główna bohaterka „Klątwy opali”. Wychowana w biednej rodzinie, na którą składała się czwórka rodzeństwa i matka, nie miała lekko ... Rodzina została przygarnięta i wzięta pod skrzydła pana Gershoma. Jej siostry zajmowały się kobiecymi zajęciami, a Beccę zawsze interesowały te bardziej męskie. W wieku 16 lat spełniło się jej marzenie i została przyjęta do Gwardii Starościńskiej, strzegącej porządku w Corus, gdzie zgłębiała fach Psa jako Szczenię, u boku dwóch doświadczonych Psów. Z nimi przemierzała ulice Niższego Miasta, gdzie uczyła się zawodu oraz pracowała nad swoim charakterem. Praca w tym miejscu do bezpiecznych nie należała, lecz dla dziewczyny była szczytem marzeń i absorbowała ją bez reszty.

Na spokój w takim miejscu liczyć nie można, więc dochodzi do mniejszych i większych incydentów. Robi się niebezpiecznie, kiedy tajemniczy Wąż Cienia zaczyna porywać dzieci, żądając od rodziców okupu. Niespełnienie jego życzenia jest jednoznaczne ze śmiercią dziecka. Na dodatek Becca dowiaduje się od gołębi o zabitych dziewięciu osobach. Adeptka Gwardii przystępuje do działania i nie spocznie, póki nie uda jej się wyjaśnić tych spraw. Czy jej się uda?

„Klątwę opali” przeczytałam błyskawicznie, a do cienkich nie należy. Spodobał mi się styl pisania Tamory Pierce i klimat książki. Chwilami przypominała mi moją ulubioną Trudi Canavan, a chwilami „Cienia” Brenta Weeksa – ta rekomendacja mówi sama za siebie.
Powieść ma formę dziennika prowadzonego przez Beccę i to jej doznania są na pierwszym planie, jednak w książce przewija się cała plejada niezwykle ciekawych i oryginalnych postaci. Becci nie sposób nie polubić, jest bardzo ciekawą postacią, otwartą i uparcie dążącą do realizacji marzeń, choć zupełnie nie przypomina postaci z okładki. Opowieść jest niezwykle barwna i porywająca, a przy tym nieprzewidywalna. Dzieje się wiele i nuda Was tutaj na pewno nie czeka.

„Kroniki Tortallu” zaciekawiły mnie i z wielką przyjemnością sięgnę po kolejny tom i zagłębię się w perypetiach Becci. Co spotka ją w kolejnym tomie, jakie niespodzianki przygotuje dla nas Autorka? Oto jest pytanie :) I bardzo chcę przekonać się, jaka będzie na nie odpowiedź.

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/02/klatwa-opali-tamora-pierce.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena