Koszyk 0
Opis:
Dzieje Bursztynowej Komnaty – dzieła wykonanego przez gdańskich mistrzów bursztynnictwa na zlecenie króla Fryderyka I Hohenzollerna – pełne są burzliwych zwrotów akcji. Legenda jantarowego ósmego cudu świata, który zaginął (a może został ukryty?) podczas wojennej zawieruchy, po dziś dzień wzbudza emocje, nie tylko wśród poszukiwaczy skarbów. U progu drugiej wojny ś ... wiatowej trzech kompanów wyrusza w odległe rubieże Europy, by ocalić jedno z najcenniejszych dzieł, jakie wespół z naturą stworzyła ludzka ręka. Kilkadziesiąt lat później, na początku lat dziewięćdziesiątych, tym samym szlakiem wyrusza grupa nowych śmiałków, zwabionych informacją o miejscu ukrycia artefaktu… Janusz Moździerz Mieszkaniec Malborka. Urodzony w Rozwadowie. Absolwent ART w Olsztynie. Nauczyciel młodzieży nieprzystosowanej. Prozaik bywający poetą. Czasami satyryk. Laureat konkursu Wydawnictwa „Iskry” na prozę współczesną. Publikował w „Tygodniku Kulturalnym” i kwartalnikach: „Akcent”, „Autograf”, „Tygiel”, „Topos”, „Prowincja”. Pisze felietony dla „Dziennika Malborskiego”. Wydał zbiory opowiadań: „Krzyk kani” (1999, nagroda burmistrza Malborka), „Konik polny” (2006), „Dzikie trawy” (2007) „Cofka” (2015). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Janusz Moździerz
  • 2015
  • 380
  • 21
  • 12,5
  • 9788380830011
  • 9788380830011
  • ZD41A

Recenzje czytelników

Warto.

Ocena:
Autor:
Data:
Autor wyraźnie jest zafascynowany historią zaginionego skarbu, co przebija w trakcie całej lektury. Pisząc książkę korzystał z wielu źródeł merytorycznych. Nie wiem na ile Klątwa Bursztynowej Komnaty jest poprawna pod względem historycznym, nie jestem historykiem zajmującym się przedmiotową zagadką, ale muszę przyznać, iż książkę czyta się dosyć dobrze.
Udziałem bohaterów opowieści stają się niezwykłe wręcz przygody, wśród których gęsto ściele się trup. Trzeba przyznać ... iż autor puścił wodze fantazji wplątując bohaterów w niesamowite perypetie, ale i wysuwając hmm...ciekawe teorie dot. samej Bursztynowej Komnaty.
Całość okraszona niebanalnym poczuciem humoru. Kilkakrotnie w trakcie lektury wybuchałam śmiechem.
Plusem dla mnie były bardzo szczegółowe opisy. Wiem, wielu czytelników mogą one odstraszać, ale warto dać im szansę bowiem świetnie oddają koloryt czasów, w których rozgrywa się fabuła, klimat i całą otoczkę związaną z przedsięwzięciem, którego podjęli się bohaterowie.
Co ciekawe, sama historia zaginionego skarbu, fakty historyczne, które są z nią związane stały się dla Janusza Moździerza tylko może nie tyle pretekstem, co bazą do opowiedzenia o wiele ciekawszej historii. Mimo, iż rozpoczynając lekturę byłam pewna, że wiem, jaki jest główny wątek książki, szybko okazało się w jak wielkim jestem błędzie. Ten element zaskoczenia to dodatkowy plus podobnie jak nagłe zwroty akcji, w które historia obfituje aż do końca.
Na minus poczytuję autorowi zbyt długie, wielokrotnie złożone zdania, oraz zbyt dużą ilość dygresji.
Mimo tego drobnego zarzutu to dobra książka, którą polecam osobom lubiącym taką tematykę. Warto dać Klątwie Bursztynowej Komnaty szansę. Wierzę, iż kolejna powieść Janusza Moździerza będzie jeszcze lepsza.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena