Koszyk 0
Opis:
Żyłam w przekonaniu, że moja rodzina jest bliska ideałowi, jednak okazało się, że jest zupełnie inaczej. Moi rodzice strzegą sekretu, który może mieć związek z moją śmiercią. Jak daleko się posuną, by prawda nie wyszła na jaw? Mnie już nikt nie skrzywdzi, ale jest przecież Emma... Jeśli nie będzie ostrożna, historia może się powtórzyć. "The Lying Game" to nowa seria Sary Shepard, autorki bestsellerowych "Pretty Little Liars". Ekscytujące powieści o intrygach ... sekretach i kłamstwach zdobyły rzesze fanów na całym świecie, a na ich podstawie nakręcono popularne seriale telewizyjne. W serii "The Lying Game" ukazały się także: "Gra w kłamstwa", "Nigdy, przenigdy" i "Pozory mylą". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Otwarte
 • miękka
Mniej Więcej
 • Sara Shepard
 • 2014
 • 1
 • 296
 • 206
 • 137
 • 978-83-7515-310-1
 • 9788375153101
 • ZBKVV
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Gdy nigdzie nie jest bezpiecznie...

Ocena:
Autor:
Data:
Dla tych, którzy jeszcze nie czytali...
Po lekturze poprzedniego tomu wydawałoby się, że akcja naprawdę nie może być już bardziej zagmatwana... Czytelnicy przez kilka miesięcy byli trzymani w niepewności - czy to możliwe, żeby Laurel okazała się morderczynią? Pewnie niektórzy już przed premierą Kłamstwa doskonałego zdążyli odpowiedzieć sobie na to pytanie twierdząco, ale nie zapominajmy, że mamy do czynienia z Sarą Shepard - mistrzynią gry pozorów, w której świecie nic przecież nie jest takie ... jakim się na pierwszy rzut oka wydaje! Dlatego pewnie nie zdziwicie się zanadto, jeśli Wam powiem, że to nie Laurel odegra tym razem pierwsze skrzypce, jednak na razie nie zdradzę nic więcej.

Warto zwrócić uwagę na dwóch bohaterów: Sutton i Ethana, ponieważ oboje w czwartym tomie The Lying Game bardzo się zmienili. Chłopak Emmy, wcześniej nieśmiały samotnik wieczorami patrzący w gwiazdy, teraz jest przebojowym chłopakiem, który potrafi się ubrać, być zabawny i z którym w dodatku nagle chce się umówić cała damska część Hollier High - o takim Ethanie aż się czyta przyjemniej ;) Natomiast jeśli chodzi o bliźniaczkę Emmy, to teraz, wnioskując po większości jej wypowiedzi, zastanawiam się, jakim cudem była królową szkoły i przewodniczącą klubu Gry w kłamstwa? Mnie wydaje się nieco zagubioną, ale jednak dobrą dziewczyną - no cóż, może to jednak prawda, że człowiek ma wiele twarzy.

Jeśli już mówimy o bohaterach, to muszę powiedzieć, że wszystkich czeka pozytywne zaskoczenie, ponieważ w Kłamstwie doskonałym mamy wreszcie okazję poznać babcię Mercer - nieco zaborczą Lisicę 70+, jak głosi tablica rejestracyjna jej auta. Chociaż matka Teda Mercera to postać epizodyczna (a tak się przynajmniej na razie wydaje), to wnosi do akcji pewien powiew świeżości.

Natomiast jedną z dwóch widocznych wad jest to, że podejrzani o dokonanie morderstwa Sutton zmieniają się po prostu... za szybko. Książka ma niecałe 300 stron i 3 podejrzanych na celowniku - nie wydaje się Wam, że to trochę za dużo? Co gorsza, cała trójka jest bardzo blisko związana z Sutton/Emmą, przez co nasza główna bohaterka jest kłębkiem nerwów i nie może spać po nocach.


A jeśli masz już tę książkę za sobą...
Czy nie odnosicie wrażenia, że tym razem pani Shepard skupiła się tylko na garstce bohaterów, resztę odsuwając w cień? Mam na myśli to, że podczas gdy praktycznie cały czas czytamy o Laurel, Thayerze i panu Mercerze, to Mads, Char i Twitterowe Bliźniaczki zostają potraktowane po macoszemu i tak naprawdę nie odgrywają wielkiej roli (oczywiście, nie licząc sekretnego balu Hollier). To jest właśnie ta druga wada, może nie aż tak bardzo rażąca, ale mnie rzuciła się w oczy.

Ponadto bardzo zaskoczyły mnie powiązania rodzinne Sutton/Emmy z Mercerami - myślałam, że spadnę z fotela, gdy przeczytałam, że Sutton i Emma to tak naprawdę wnuczki państwa Mercerów, a Becky (alias Raven) to ich dziecko. Jednak zastanawia mnie jedna rzecz - dlaczego Becky nie powiedziała rodzicom, że ma jeszcze jedną córeczkę, dlaczego nie przywiozła jej do Teda i Kristin, gdy macierzyństwo jej się znudziło i postanowiła porzucić małą Emmę? Miejmy nadzieję, że wszystko wyjaśni się w V tomie, bo to nie daje mi spokoju...

Skłamałabym, gdybym powiedziała, że ani przez chwilę nie wierzyłam w to, że to Laurel zamordowała siostrę - największy moment zawahania miałam w momencie, gdy Emma znalazła w pokoju młodszej panny Mercer zakrwawioną rakietę tenisową - mimo że przecież wiedziałam, że takie rozwiązanie byłoby po prostu za proste, to jednak przez chwilę w nie wierzyłam. Na szczęście okazało się, że to nie Laurel jest osobą, przez którą Sutton nie dożyła swoich 18. urodzin. A ja nadal nie mam pomysłu, kto to mógł być...

Podsumowując: Kłamstwo doskonałe pochłonęłam w jeden dzień - wartka akcja sprawiła, że nawet nie zauważyłam, kiedy dotarłam do ostatniego rozdziału. Jednak zważając na minusy, które wcześniej wymieniłam, po prostu nie mogłam ocenić tej powieści na maksymalną liczbę punktów. Ale spokojnie, jeszcze przecież dwa tomy przed nami :)

(wszystkie-ksiazki-mojego-zycia.blogspot.com)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

CEŃ LUDZI, KTÓRZY SZUKAJĄ PRAWDY, A STRZEŻ SIĘ TYCH, KTÓRZY JĄ ZNAJDUJĄ

Ocena:
Autor:
Data:
Seria The Lying Game autorstwa popularnej amerykańskiej autorki Sary Shepard, znanej polskim czytelnikom przede wszystkim z wielotomowego cyklu „Pretty Little Liars”, szczerze zachwyciła mnie swoją nieprzewidywalnością, w której sceny mrożące krew w żyłach zacierają się z zabawnymi komediowymi epizodami. Dlatego z ogromnym podekscytowaniem sięgnęłam po część następną, licząc na ponowną dawkę ekscytacji i prawdziwej jazdy bez trzymanki u boku bogatych i zepsutych dziewczyn.

W kolejnym ... już czwartym tomie zatytułowanym „Kłamstwa doskonałe” Emma, bliźniacza siostra zamordowanej w tajemniczych okolicznościach Sutton Mercer, w dalszym ciągu pod groźbą śmierci, płynącej z ust nieznanego mordercy, zmuszona jest wcielić się w osobę nieżyjącej bliźniaczki, skrywając pod fasadą ciągłego kłamstwa i fałszu, prawdziwą tożsamość. Dziewczyna dzielnie toruje ścieżkę, wśród kolejnych nowych poszlak i śladów, która zaprowadzić ma ją wprost do odkrycia prawdy o śmierci Sutton.

Cień winy zdaje się uparcie padać na Laurel – przyrodnią siostrę zamordowanej, która miała znaczące motywy do popełnia zbrodni. Nieprzeciętna uroda Sutton, jej niesłabnące powodzenie u płci przeciwnej, ogólna sława i posłuch, a przede wszystkim związek z ukochanym chłopakiem – Thayerem, to niepodważalne powody, które mogły nie tylko pchnąć Laurel do popełnienia niecnych czynów, ale przede wszystkim zawęzić jej własną granicę prawości i rozsądku. Na światło dzienne wychodzą również głęboko skrywane rodzinne sekrety rodziny Mercerów, które w niejasnym i upokarzającym świetle stawiają sprawę ich wzajemnych relacji. Czy Laurel, w akcie palącej zazdrości, rzeczywiście zabiła starszą siostrę? Jakie tajemnice skrywa rodzina Mercerów i czy mają one widoczny wpływ na dalsze losy Emmy?

„Kłamstwo doskonałe” to ponowne mocne zderzenie ze światem kłamstw, intryg i tajemnicy, gdzie razem z główną bohaterką – Emmą, odważnie kluczymy między potencjalnymi mordercami jej bliźniaczej siostry. Schemat poszukiwania zbrodniarza, który czytelnik miał okazję już poznać w poprzednich tomach, wcale nie wstrzymuje pojawiającej się momentalnie gęsiej skórki. Wręcz przeciwnie, niemal na każdej stronie odczuwamy coś na kształt prawdziwej ekscytacji, która każe nam podążać wzrokiem za kolejnymi zdaniami, w stronę finałowej sceny ujawniającej prawdę. Jestem pod szczerym wrażeniem, jak Sara Shepard buduje napięcie, jak wodzi czytelnika za nos, wywołując nieprzyjemne ciarki na plecach.

Warta uwagi jest kreacja głównej bohaterki- Emmy, która zmuszona żyć według gotowego scenariusza swojej zamordowanej siostry, lawiruje pomiędzy własnymi pragnieniami, a zobowiązaniami wobec Sutton, gubiąc przy tym własną tożsamość. Bo jak zachować ma się dziewczyna, która udając zmarłą bliźniaczkę, otrzymuje w spadku nie tylko grono wiernych przyjaciółek, ale również bagaż niezakończonych romansów, które w obliczu nowej rozkwitającej miłości, winna szybko zakończyć?

W książce zdecydowanie ujęły mnie również postacie zepsutych przyjaciółek Sutton, które w swej nieodrodnej zuchwałości, w atmosferze nadchodzących problemów, potrafią zrezygnować z własnych, egoistycznych potrzeb dla dobra drugiej dziewczyny. Każda z nich, pod warstwą drogich markowych ciuchów, skrywa uczucia niesamowitej szczerości oraz rozbrajającej życzliwości, poprzeplatane sznurem typowych nastoletnich rozterek i problemów. Ogromnym walorem książki jest również wielopłaszczyznowa narracja, która miała już miejsce w tomach poprzednich. Czytelnik bowiem poznaje rzeczywistość nie tylko z perspektywy Emmy, ale podążającym nieustannie za nią duchem Sutton. Zabieg nietypowy, który efekcie niezwykle urozmaica całą historię, dodając jej niezbędnego klimatu tajemnicy i grozy.

Uwielbiam serię „The Lying Game”, dlatego z całego serca szczerze Wam ją polecam! Historia dwóch rozdzielonych brutalnie bliźniaczek na długo pozostaje w pamięci.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena