Koszyk 0
Opis:
Jeśli istotą twojego życia jest muzyka, co się stanie, gdy wokół ciebie zapadnie cisza? Czy poradzisz sobie z życiem, jego codziennym rytmem? Jak długo będziesz trwać w drętwocie, zanim zorientujesz się, że coś jest nie tak? Że od dawna nic nie czujesz. Dla Kiki początkiem zmian stała się zapomniana melodia. Wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia, ale i coś jeszcze. Nadzieja. I wiara w to, że znowu można poczuć głód życia. Kiki van Beethoven to bardzo osobista książka Erica-Emmanuela Schmitta ... w której z właściwą sobie wrażliwością autor opisuje niezwykły związek sztuki i naszych najsilniejszych emocji. Na dołączonej do książki płycie znalazły się ważne dla samego autora i wybrane przez niego utwory Beethovena. "Uważacie, że jestem szalony, próbując ująć w zdanie to, co muzyka opowiada w dźwiękach? Nie sądzę." Eric-Emmanuel Schmitt Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Eric-Emmanuel Schmitt
 • 2011
 • 1
 • 152
 • 195
 • 124
 • 978-83-240-1642-6
 • 9788324016426
 • ZACYT

Recenzje czytelników

Kiki van Beethoven

Ocena:
Autor:
Data:
Gdy tylko zobaczyłam nową książeczkę Schmitta z płytą, wiedziałam, że muszą ją po prostu mieć.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza, sympatyczna, króciutka (trochę za bardzo) opowieść o kobiecie z domu starców, która pragnęła odnaleźć swoją zagubiona miłość do Beethovena. Zabawnie opisane perypetie Kiki, która poznaje hiphopowca, wyrusza na pielgrzymkę, wybacza synowej, u której pod koniec życia wszystko się zmienia i nabiera nowych barw, właśnie dzięki muzyce ...
W drugiej części autor przedstawia nam swoje relacje z kompozytorem, swoją interpretację jego utworów, pokazuje jak wyglądało jego życie: „To, co wydarzyło się między mną a Beethovenem, to historia krótka, ale mocna. Pojawił się w moim życiu kiedy miałem piętnaście lat, po czym je opuścił, gdy zbliżałem się do dwudziestu. W tym czasie wprowadził się, poprzestawiał meble, ustawił płyty przy moim adapterze, na fortepianie ułożył nuty, nauczył moje palce wygrywać najbardziej płomienne stronice, wyciskał mi łzy swoimi symfoniami i tchnąwszy we mnie nowe, wzruszające uczucia, stał się ich panem.”
Piękne wydanie, bardzo przyjemnie czyta się słuchając płyty z utworami Beethovena, których mogłoby być, nie ukrywajmy, trochę więcej niż 6. Autor zapowiada jeszcze dwie takie lektury (Bach i Schubert), co mnie bardzo cieszy. Połączę przyjemne z pożytecznym: przeczytam ciekawe książki i poznam bliżej muzykę poważną:)
Gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Beethoven - Twórca Nadzwyczajny

Ocena:
Autor:
Data:
„Bach - to muzyka którą pisze Bóg.
Mozart - to muzyka, której Bóg słucha.
Beethoven - to muzyka, która przekonuje Boga, żeby stwierdziwszy, że teraz człowiek zajmuje Jego miejsce, zejść ze sceny.”

Jak dobrze wiecie, jestem oddaną czytelniczką Érica-Emmanuela Schmitta i postawiłam sobie za cel poznanie wszystkich utworów, które wyszły spod jego pióra. Z każdym tygodniem i miesiącem konsekwentnie realizuję swoje plany, ale muszę przyznać, że nie jestem biernym odbiorcą i szybko reaguję ... kiedy książka nawet mojego ulubionego autora nie przypada mi do gustu. Tak właśnie było z „Kiki van Beethoven”.

„Nic nie dotyka nas głębiej ani szybciej niż muzyka.”

Zdecydowanie zgadzam się z tym zdaniem. Muzyka towarzyszy mi w codziennym życiu od bardzo wielu lat i prawdopodobnie relacja pomiędzy mną i dźwiękami jest jeszcze starsza niż romans z książkami. Czasem obcowanie z nią jest skutkiem tego, co dzieje się na co dzień, a innym razem to ona ma moc generowania we mnie różnych emocji - począwszy od radości, skończywszy na smutku.

„Kiki van Beethoven” to książka składająca się generalnie z dwóch części. Pierwszą z nich jest opowiadanie, w którym poznajemy staruszkę imieniem Kiki. Bohaterka pewnego dnia poczuła, że muzyka Beethovena, wyzwalająca w niej niegdyś przeróżne uczucia, dzisiaj nie ma dla niej większego znaczenia. Kiki postanawia na nowo odnaleźć sens utraconych emocji, chce pogodzić się z samobójstwem syna i stać się osobą, którą naprawdę chce być. Ta część książki Érica-Emmanuela Schmitta wzrusza, skłania do refleksji i najbardziej przypomina styl francuskiego autora.

Drugą część stanowi bardzo osobisty i długi esej Érica-Emmanuela Schmitta zatytułowany: „Kiedy pomyślę, że Beethoven umarł, a tylu kretynów żyje...”. Jest to opowieść o tym, jak muzyka Beethovena „namieszała” w życiu francuskiego filozofa. Schmitt prezentuje nam swoją relację z muzyką poważną - nie tylko z Beethovenem, ale również z Mozartem. I tutaj zaczynają się schody. Bo o ile autor w swoich innych książkach przyzwyczaił nas do uniwersalnych prawd, z których każdy może uszczknąć kawałek dla siebie. Tak „Kiki van Beethoven” nie jest dla wszystkich, a tylko dla wybranych. Dla tych, którzy kiedyś spotkali się z muzyką Beethovena, a co więcej potrafili ją docenić.

Doceniam próbę odmalowania muzyki słowami. Ale niestety poniosłam klęskę w zrozumieniu tego „obrazu” . Muzyka poważna to dla mnie odległa, nieodkryta planeta. Co więcej, nie podoba mi się stawianie w tej książce człowieka przed Bogiem. Bóg nie ustępuje miejsca człowiekowi i ta koncepcja nie mieści mi się w głowie. Wcale nie uważam, żeby obecność na ziemi tak niezwykłych postaci jak Chopin, Beethoven, Mozart czy każdego innego wybitnego człowieka była dowodem na powolne „schodzenie Boga ze sceny”. Jakiejkolwiek sceny.

Polubiłam jednak staruszkę o imieniu Kiki, której problemy i refleksje nadal mam w głowie. Kiedy resztę książki wymażę z pamięci okaże się to całkiem przyjemny i zrozumiały tekst do poczytania przy kawie.

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena