Koszyk 0
Opis:
Nocne awantury, pilnowanie i próbowanie bimbru, gotowane penisy zamiast klusek, powtarzające się ataki padaczki alkoholowej ojca i dzieciństwo bez matki, która postanowiła uciec do Włoch - to tylko niektóre ze wspomnień Barbary. Oswaja je samotnie w kącie za kredensem, ale i tak mają kolosalny wpływ na jej przyszłość. Kiedy dowiaduje się o pewnym wypadku, zaczyna rozumieć przyczynę alkoholizmu ojca. Miłości i zapomnienia szuka w ramionach kolejnych kochanków; pragnie tylko ... by mieli ciemne oczy jak jej tato… Pragnie być bardziej córką niż żoną i boi się utraty niezależności - przez to życie we dwoje sprawia jej trudności. Przeżyje wiele trudnych chwil, rozstań i rozczarowań nim zrozumie, że ma prawo do bycia szczęśliwą. Kiedy już będzie tylko swoja, otworzy się na świat, naturę i… kolejną miłość. Lecz czy nie okaże się zakazana? Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • miękka
Mniej Więcej
  • Katarzyna Enerlich
  • 0
  • 286
  • 220
  • 150
  • 97883-61297-994
  • 9788361297994
  • ZANU8

Recenzje czytelników

Bardzo mądra i potrzebna powieść.

Ocena:
Autor:
Data:
Tym razem autorka opowiada historię 40 letniej Barbary Zejer, żyjącej w cieniu ojca alkoholika. Nie chcę pisać o treści, o tym, co najbardziej mną wstrząsnęło, żeby nie odbierać wam przyjemności lektury. Tak, przyjemności. Bo lektura książki, mimo ogromnego ładunku emocji, strachu, żalu, rozpaczy, nadziei, jakie w sobie zawiera, może być przyjemnością. A to ze względu na sprawne pióro autorki, język i sposób ukazania bohaterki, jej wahań, rozterek, marzeń, rozpaczy ... ale i momentów nadziei oraz radości.
Nadmienię tylko, że główną bohaterkę poznajemy w momencie, kiedy jej ojciec przebywa w szpitalu i jest bardzo chory. W książce przeplatają się więc wspomnienia Barbary z opisem wydarzeń, które rozgrywają się na bieżąco.
Gorąco zachęcam do lektury. Książka wyjątkowo prawdziwa, trudna, wspaniała i niezwykle potrzebna. Katarzyna Enerlich doskonale przedstawiła Barbarę, jako osobę z syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika.
Polecam tę książkę osobom, które zetknęły się z problemem alkoholizmu w swoim środowisku, może nawet same go doświadczyły. Ci, którym udało się jednak uniknąć takiego piekła, także po książkę powinni sięgnąć, ku przestrodze, ku nauce, ku lepszemu zrozumieniu innych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Alkoholizm

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy sięgam po książki Kasi Enerlich, wiem, że czekają mnie emocje i niezwykły klimat, który tworzy w swoich książkach. Wszechobecne w jej powieściach Mazury działają na mnie kojąco - mamy w Polsce tak cudne miejsca. Katarzyna Enerlich porusza w swoich książkach pozornie zwyczajne tematy, ale czyni to z pasją i mądrością, są zawsze pełne ciepła i niezwykłego klimatu. Tym razem poruszyła trudny i smutny temat alkoholizmu i jego wpływu na dzieci alkoholików.

Alkoholizm to choroba społeczna ... chorują nie tylko osoby nadużywające alkoholu, ale również ich bliscy i przyjaciele. Najbardziej odczuwają to dzieci, czują się winne....
Barbara jest córką alkoholika i od zawsze zdaje sobie sprawę, że jej ojciec nadużywa alkoholu. Jednak, kiedy jest trzeźwy, córka kocha go nad życie, a on opiekuje się nią, nosi na rękach. Takie chwile zdarzają się coraz rzadziej.... Matka nie wytrzymuje presji i odchodzi, porzuca męża i córkę. Basia dba o ojca, stara się go zrozumieć, a za jego upojenie alkoholowe często wini siebie. Nie rozumie go, ale kocha. Z czasem dorasta i wyprowadza się od ojca, ale zawsze czuje się z nim mocno związana. W swoich mężczyznach szuka ... ojca. Jej związki są pogmatwane, jak i całe jej życie - to piętno, które noszą dzieci alkoholików, zawsze czują się gorsze... Nieudane małżeństwo, liczne poronienia i w końcu koło czterdziestki, Basia zaczyna wierzyć w siebie, kocha i jest kochana. Przeprowadza się do starego domku, który zostawiła jej matka, a Andrzej, jej miłość, śmieje się, że mieszka w skansenie.
Dowiaduje się, że ojciec ciężko chory leży w szpitalu. Jedzie do Wyszkowa, wspierana ciepłymi sms-ami od Andrzeja. Stan ojca jest krytyczny, Basia czeka na przyjazd matki - zobaczą się pierwszy raz po wielu latach. Matkę ma przywieźć jej syn, Andrea, przyrodni brat Basi. Spotykają się na szpitalnym korytarzu - Basia przeżywa szok...! Jakby mało cierpień było w jej życiu.....

Autorka stworzyła niezwykły obraz dzieci alkoholików, ich piętna, które idzie z nimi przez całe życie. Basia jest poranioną życiowo kobietą, nie dość, że całe życie boryka się z alkoholizmem ojca, to jeszcze okazuje się, że zawsze była "tą drugą" - namiastką dziecka, czyimś zastępstwem. To boli....
Ciężko jej uwierzyć w siebie, wikła się w związki bez przyszłości, tak łatwo ją zranić. Wizja życia Basi pozwala nam wejść w umysł i lepiej zrozumieć dzieci alkoholików, które często wstydzą się rodziców, ale zawsze ich kryją.
Pani Kasia pokazała trudny temat w piękny sposób, ciepły i wzruszający. Wzbudziła w czytelniku uczucie refleksji i zadumy, a czasem nawet wyrzutów sumienia. Przecież wokół nas jest tak wiele rodzin patologicznych - czy robimy coś, aby im pomóc, albo chociaż zrozumieć?
"Kiedyś przy Błękitnym Księżycu" to nie jest lekkie czytadło, to mądra i głęboka książka, która trafia w najdalsze zakątki duszy i zostaje tam na zawsze. Dlatego tak lubię książki Kasi Enerlich !

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/01/kiedys-przy-bekitnym-ksiezycu-katarzyna.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena