Koszyk 0
Opis:
Kiedy zapadła cisza to niezwykła powieść kryminalna dziennikarza Jessego Balla, niejednokrotnie porównywana do Procesu Franza Kafki. Japonia, 1977 rok. Z małego miasteczka w niewyjaśnionych okolicznościach znika kilku mieszkańców. Władze są bezradne do czasu, gdy na policję wpływa zeznanie podpisane przez Odę Sotatsu, prostego handlarza nićmi. W tym dokumencie mężczyzna przyznaje się do popełnionych zbrodni. Jest jednak pewien problem - Oda uparcie milczy ... Ta niezwykła historia przyciąga dziennikarza Jessego Balla, który postanawia rozwikłać tajemnicę poprzez dotarcie do rodziny i przyjaciół Ody. Czy Oda Sotatsu rzeczywiście jest winien zarzucanych mu czynów? Dlaczego wybrał milczenie? Kiedy zapadła cisza to wciągająca, świetnie skonstruowana, przedziwna, ale i wzruszająca powieść ukazująca przerażający portret japońskiego społeczeństwa. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jesse Ball
  • 2014
  • 236
  • 195
  • 125
  • 978-83-7705-604-2
  • 9788377056042
  • ZBJT2

Recenzje czytelników

Kafka po japońsku

Ocena:
Autor:
Data:
Jesse Ball wykreował w swojej powieści świat pełen absurdu, zrobił to jednak w tak ciekawy sposób, że od lektury ciężko się oderwać. Bardzo zręcznie i udanie prowadzony zapis rozmów, powoduje, że na przeczytanie książki wystarczy nam zaledwie kilka godzin. Po niej jednak jeszcze na wiele następnych pozostaniemy z własnymi myślami, i w wielu wypadkach zapewne szokiem wywołanym końcowymi scenami. Gwarantuje Wam ... że będziecie się zastanawiać jak do tego doszło i czy w ogóle taka sytuacja miała prawo się wydarzyć?

Kiedy zapadła cisza jest naprawdę świetną lekturą. Nie jest to może kryminał, ale nawet Ci, którzy zasiądą do niej z takim nastawieniem nie będą zawiedzeni. Tak naprawdę bardzo ciężki w odbiorze temat został przedstawiony czytelnikom w ciekawej, przystępnej i wciągającej formie. Zakończenie jak i poziom absurdu wypełniający każdą jej stronę spowoduje, że nie zapomnicie jej przez długi czas. Dla mnie była to lektura niezwykle pasjonująca, do której z czystym sumieniem zachęcam i Was. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niepokojąca lektura

Ocena:
Autor:
Data:
Japońskie miasteczko. Zniknęło już osiem osób. Za każdym razem ktoś zostawia kartę do gry. Brak innych śladów. Do winy przyznaje się Oda Sotatsu. Dobrowolnie zgłasza się na policję. Zostaje aresztowany i poddany przesłuchaniom, ale stale milczy. Nic nie powoduje zmiany jego postawy. Ani wizyta rodziny, ani młodej kobiety Jito Joo. Po wielu latach ta dość niecodzienna sprawa zwraca uwagę narratora i jednocześnie dziennikarza Jessego Balla. Dlaczego Sotatsu zamilkł? Kim była Jito Joo ... Dzięki wielu rozmowom z żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń Ball powoli odkrywa złożoną historię...

Mogę szczerze powiedzieć, że nigdy nie mam dość takich lektur. To książka niepokojąca, liryczna, oryginalna, prowokacyjna i eksperymentalna. Szalenie pomysłowa i emocjonalna historia. Ukazuje wizerunek skompromitowanego systemu wymiaru sprawiedliwości. To jakby następstwo strasznej spowiedzi. Mimo, że narrator chce dowiedzieć się więcej o głównym bohaterze, każdy z jego rozmówców przedstawia tylko "swoją" subiektywną prawdę. Bardziej samolubną niż chcieliby przyznać.

Historia stała się jeszcze bardziej fascynująca - szczególnie jak zdałam sobie sprawę, że Jesse Ball poszukuje egzystencjalnych odpowiedzi także w swoim własnym życiu. Otrzymałam możliwość poznania myśli ludzi, którzy starają się radzić sobie z niewytłumaczalną sytuacją. Głębi lekturze dodaje także fakt, że autor porusza tu najbardziej elementarne i uniwersalne problemy. Dzięki niej doszłam do wniosku, że niemożliwym okazuje się zrozumienie sytuacji, podczas gdy jeszcze ciągle szukamy odpowiedzi. I że niekiedy sięgamy do absurdu, aby udowodnić sobie, że coś jest rozsądne.

Jej forma również trochę zaskakuje. Powieść jest napisana jak scenariusz filmu dokumentalnego. To seria wywiadów, stenogramów taśm, doniesień prasowych, obserwacji osobistych i dokumentów uzupełniających. Ponad połowa książki rekonstruuje życie Sotatsu od chwili aresztowania. Wspomnienia poszczególnych osób są ze sobą sprzeczne. Tajemnica jego milczenia nie jest oczywista. Cisza jest interpretowana w różny sposób. Niektórzy uważają to za taktykę, inni za objaw wycofania. Autor wyjaśniając jedną zagadkę - tworzy następne.

Poszukiwanie linii dzielącej prawdę od kłamstwa staje się oknem do wnętrza tej historii. Pozycja ukazuje wiele różnych "prawd". To co bohaterowie wiedzą, to w co wierzą, to w co pragną wierzyć. Ball uświadomił mi, jak "nasza" prawda może być w konflikcie z subiektywnym osądem kogoś innego. Książka wydaje się świadomie zaprzeczać idei doskonałej jasności. Spodobała mi się ta dwulicowość sytuacji i fakt, że autor pozostawia czytelnikowi wybór w co ma wierzyć.

Nigdy nie będę udawać, że już rozumiem niuanse kultury japońskiej, mentalność współczesnego obywatela japońskiego - ale myślę, że po lekturze tej pozycji jestem o jeden krok bliżej sedna. Nie często spotyka się książkę, która odkrywa prawdę i sprawiedliwość w taki sposób. Jest to historia o oszustwie i nieufności, ludziach wyrażających własne przekonania, zdesperowanych, pragnących być wysłuchanymi. To traktat o kłamstwach. Pozycja dość krótka, ale zawierająca mnóstwo informacji i znaczeń. Tworzy i utrzymuje atmosferę tajemniczości jak żadna inna.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena