Koszyk 0
Opis:
 Żadne z nich nie wierzy w przeznaczenie, ale to nie znaczy, że przeznaczenie nie wierzy w nich.Karina i Aleksander poznają się przypadkiem w deszczowy wakacyjny dzień, ratując potrąconego psa. Oboje są młodzi i straszliwie samotni. Szybko rodzi się między nimi intensywne, namiętne uczucie, ale na jego drodze stoi tragiczna przeszłość Kariny, tajemnica Aleksandra i ogromna odległość – ... ona na stałe mieszka w Polsce, on w Kanadzie.„Kiedy na mnie patrzysz” to poruszająca opowieść o uzdrawiającej mocy miłości, która jest najlepszym lekarstwem na głębokie psychiczne rany, a także o intymności i erotycznej bliskości pomiędzy dwojgiem ludzi. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agata Czykierda-Grabowska
  • 2015
  • 1
  • 488
  • 236
  • 155
  • 978837942-703-1
  • 9788379427031
  • ZCMLX

Recenzje czytelników

Kiedy na mnie patrzysz

Ocena:
Autor:
Data:
Czasami jedna chwila jest decydująca dla naszego przyszłego życia. Jedno przypadkowe spotkanie wywraca nasz świat do góry nogami. Przekonali się o tym Karina i Aleksander, bohaterowie pewnej, wyjątkowej historii.

Jeden ulewny dzień zmienił wszystko. Kiedy Karina zauważyła na drodze potraconego psa ani chwili nie wahała się czy mu pomóc. Podobnie było z Aleksandrem, który pomógł dziewczynie zawieźć psa do kliniki. Wydawało się ... że ta przypadkowa interwencja nie będzie miała swoich skutków w przyszłości. Nikt jednak nie miał wpływu na podstępny los.

"Otwórz oczy. Popatrz na mnie. Kiedy na mnie patrzysz, wiem, że żyję."

Karina jest złożoną bohaterką. Ma dwadzieścia jeden lat i dwa lata temu przeżyła prawdziwe piekło. To sprawiło, że zamknęła się w sobie i w chwilach kryzysowych nauczyła się radzić sobie ucieczką. Boi się zobowiązań i uparcie walczy o własne bezpieczeństwo odtrącając uczucie, które w jej mniemaniu może ją jedynie zranić. Aleksander też nie miał łatwego życia. Jednak jego postać nie jest aż tak wielowarstwowa, bo od samego początku rośnie w nim niezmienne przekonanie, że wie czego chce. Ten kontrast nie wpłynął za dobrze na Karinę, która momentami drażniła mnie swoją maską obojętności i brakiem zdecydowania. Trzeba jednak przyznać, że jej zachowanie było uzasadnione. Obie postacie są bardzo autentyczne w swoich pragnieniach, marzeniach, ale także i cierpieniu z którym się zmagają. Autorka w rewelacyjny sposób zakreśliła ich portrety psychologiczne nadając Karinie i Alkowi pełne wymiary.

"Kiedy na mnie patrzysz" zawiera wszystkie podstawowe elementy gatunku New Adult - tragiczną przeszłość bohaterów (w tym przypadku obu), subtelne i zmysłowe sceny erotyczne oraz wątek miłosny naznaczony cierpieniem. Nie mogę się nadziwić jak cudownie autorka to wszystko rozplanowała - piszę to ja, wielka przeciwniczka N/Y Adult! Fabularnie książka nie skupia się na tragicznych przeżyciach bohaterów, które są jedynie bazą historii i jej dopełnieniem oraz wytłumaczeniem zachowań bohaterów. "Kiedy na mnie patrzysz" to przede wszystkim opowieść o miłości, tej rodzącej się od samego początku i trochę jak grom z jasnego nieba, jednocześnie wymagającej czasu i pielęgnacji. To wyjątkowa historia pod każdym możliwym aspektem uchwycona w piękny sposób. Bohaterowie nieustannie się mijają w swoich uczuciach, sami nie wiedzą jak to wszystko poukładać i jak przegonić leki, które im przy tym towarzyszą. Jednocześnie budują bardzo mocne uczucie, które z miejsca hipnotyzuje czytelnika. Pani Czykierda-Grabowska dokonała rzeczy bardzo trudnej - napisała historie, która w żaden sposób nie wydaje się przerysowana. Pięknie przedstawiła wspólne znaczenie dla siebie Kariny i Aleksandra - nie stworzyła ich jako postaci idealnych, nie nadała im tych banalnych cech chodzących piękności. Skądże znowu! W książce bohaterowie kilkukrotnie wspominają wady drugiej strony, ale w pełni je akceptują i podkreślają, że to nie ma znaczenia, bo dla nich właśnie tak wygląda ideał piękna. W czasie czytania nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że jest w tej historii coś intymnego, coś co nadaje jej prawdziwości i kusi jak zakazany owoc.

"Kocham cię tak bardzo, że czasami się boję, że od tego zwariuję [...]"

Historia opowiedziana jest w trzecioosobowej narracji, ale z perspektywy kilku bohaterów - nie tylko Kariny i Aleksandra, ale również Ewy, mamy Kariny, Marty - jej przyjaciółki, czy Anny, siostry Aleksandra. Chociaż to perspektywa głównych bohaterów najbardziej mnie przyciągała, to nie wyobrażam sobie, żeby miało zabraknąć tych pozostałych - bez nich opowieść byłaby niepełna. W połączeniu z lekkim, płynnym językiem autorki bardzo łatwo zatraciłam się w lekturze i stałam się niemym obserwatorem wydarzeń.

Jeśli tak ma wyglądać polska wersja New Adult to poproszę więcej! "Kiedy na mnie patrzysz" to książka absolutnie niesamowita. Jak dla mnie to doskonały debiut, od którego trudno się oderwać. Historia Kariny i Aleksandra jeszcze na długo zostanie w mojej pamięci. To jedna z tych książek przy których cieszyłam się jak szalona i za nic nie mogłam przestać się uśmiechać, w dodatku przesyłałam bohaterom mentalne wskazówki jakby to ode mnie zależało powodzenie ich związku. Dałam się wciągnąć na całego! A jeśli jeszcze nie jesteście przekonani powiem tak: według mnie nie jedna zagraniczna opowieść N/Y Adult nie sięga nawet połowy poziomu książki Pani Agaty. Gorąco polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

piękna i wzruszająca

Ocena:
Autor:
Data:
"Kiedy na mnie patrzysz" to połączenie New Adult, literatury kobiecej oraz erotyku. To książka, która idealnie wpasowuje się w ramy powieści młodzieżowej, ale z pewnością może przypaść do gustu także starszym czytelniczkom. Wszystko to zasługa historii, która jest prosta, romantyczna, ale równocześnie odważna i dojrzała. Historii, która posiada w sobie magię, urok i fantazję.

W powieści Agaty Czykierda - Grabowskiej główną zaletą są bohaterowie ... I nie mówię tu tylko o tych pierwszoplanowych.
Karina i Alek to postacie, z którymi bardzo szybko i niezwykle mocno się zżyłam. Od pierwszego spotkania tej dwójki, czułam, że nie będzie to zwykły romans, którego losy będzie się śledziło uważnie, ale bez większych emocji. Od razu poczułam z nimi więź i bliskość, która wzniosła mnie na jakiś nowy poziom - na wyżynę i głębię ich wzajemnej relacji.
Bohaterowie wykreowani przez autorkę są nad wyraz prawdziwi. Polubiłam, ba!, pokochałam ich od pierwszego wejrzenia. Nie chodzi nawet o to, że los okazał się dla nich okrutny i było mi ich zwyczajnie szkoda. Tę dwójkę kocha się za każdą pojedynczą cechę ich osobowości, za każdą złośliwą uwagę oraz za wszystkie cechy ich charakterów - zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

"Kiedy na mnie patrzysz" z marszu przyspieszyło bicie mojego serca. Każda sprzeczka, scena zazdrości lub pojednania, każda kłótnia czy chwila wzruszenia, odbijała się na moich emocjach jak moja własna. Wszystko było namacalne, autentyczne i tak naturalne, że z trudem myślałam o tym, jak o fikcji literackiej.
Wiem, że powyższe elementy często pojawiają się w NA i że z tego właśnie słyną oba gatunki, nie spodziewałam się jednak nawet przez chwilę, że polskiej autorce, a w dodatku debiutantce, uda się stworzyć coś, co spokojnie będzie można postawić na półce zaraz obok autorek takich jak Hoover, Tucker czy Glines.

Powieść Agaty Czykierda - Grabowskiej to prawdziwie opasłe tomisko i z początku może to trochę przerażać. Książka liczy co prawda około 500 stron, ale jej format jest znacznie większy od standardowego. Wszystko to jednak przestaje mieć znaczenie, kiedy wchodzi się do tego świata. W momencie, w którym zaczęłam czytać, przepadłam na dobre. Fabuła jest bardzo wciągająca i choć akcja chwilami delikatnie się wlecze, nie ma się poczucia znużenia, gdyż prosty, ale bynajmniej nie ubogi język, wprawia całość w ruch i tworzy zgrabną, płynną i lekką całość.

W tej pozycji duże znaczenie mają postacie drugoplanowe i było to naprawdę pozytywnym akcentem. Niejednokrotnie kluczową rolę pełniła tu najlepsza przyjaciółka Kariny, lub siostra i przyszły szwagier Alka. Fabuła bowiem nie opiera się tylko na kiełkującym uczuciu, ale także na perypetiach pobocznych postaci. Narracja trzecioosobowa pozwala nam na to, by poznać każdego z osobna i czuć się jak obserwator, który śledzi losy całej "paczki" z odosobnionego miejsca gdzieś w pobliżu.

Mogłabym pisać tak jeszcze długo o zaletach tego debiutu, ale mam wrażenie, że jeśli dotychczas nie udało mi się przekonać kogoś z Was, to dalsze wywody tego nie zmienią. Chcę jednak odnieść się jeszcze do fragmentu, w którym wspomniałam, że jest to literatura erotyczna. Nie bierzcie sobie tego do serca, to nie kolejny Grey. Pojawiają się sceny seksu, ale są one tak subtelne i delikatnie opisane, że nie mogą zniesmaczyć lub przerazić absolutnie nikogo.

"Kiedy na mnie patrzysz" to książka, którą mimo objętości, pochłonęłam w dwa dni. Nie wszystko było idealne i zapięte na ostatni guzik, ale byłabym okrutna, gdym czepiała się drobnych mankamentów, ponieważ jest to debiut. Debiut, który odpalił moją ukrytą gdzieś w środku bombę emocjonalną.
Jedyną rzeczą, do której można się odnieść negatywnie, jest obecność dialogów w języku angielskim i brak tłumaczących je przypisów, co dla osoby nie znającej języka, może okazać się małą przeszkodą.

W ostatnich słowach chciałabym napisać tylko tyle: ogromnie, nieopisanie wręcz, chciałabym abyście kupili i przeczytali tę książkę! Ze swojej strony mogę Wam tylko przyrzec, że ja nie żałuję ani sekundy z czasu, który poświęciłam na lekturę tej powieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena