Koszyk 0
Opis:
Pasjonujące wspomnienia jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, niezapomnianego Jana Serce czy Leona Kurasia z Polskich dróg. W rozmowie z Pawłem Piotrowiczem Kazimierz Kaczor z wdziękiem, humorem, ale i nie bez refleksji opowiada o swoim życiu i karierze, przyjaźniach i miłościach, sukcesach i rozczarowaniach. W książce nie brakuje barwnych i zabawnych anegdot z planów filmowych i scen teatralnych, wciągających historii z działalności opozycyjnej czy relacji z dalekich wypraw ... między innymi na Karaiby. Aktor nie ucieka od żadnego tematu – po raz pierwszy zdradza, jak naprawdę wyglądały okoliczności słynnej burzy wokół ZASP-u… "Kazimierz to oczywiście przede wszystkim mój miły i ciepły kolega z dawnych lat, czyli z czasów Polskich dróg. Ale to również człowiek wielkiego formatu, mający szeroką wiedzę nie tylko na temat swojego zawodu, lecz także świata, żeglarstwa czy komputerów. Do tego obdarzony jest dużymi zdolnościami menedżerskimi, dzięki którym jako prezes ZASP-u potrafił nieco inaczej niż wielu kolegów spojrzeć na sprawy naszego środowiska, choćby prawa twórców. Bardzo wiele mu, jako aktorzy, zawdzięczamy." Karol Strasburger, aktor "Kazik Kaczor to wyjątkowa postać. Wspaniały aktor, świetny żeglarz, szczery przyjaciel, doskonały towarzysz podróży, dobry człowiek. Miałam okazję przekonać się o tych wszystkich jego cechach. Cieszę się, że zechciał się podzielić z nami swoimi wspomnieniami i refleksjami. Pasjonująca lektura." Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, reżyser i historyk sztuki "Kazika znam od czasów szkolnych spędzonych w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Gdy ściągałem od niego matematykę na maturze, nie przypuszczałem, że siedzę koło jednego z najbardziej utalentowanych polskich aktorów. Każda kreowana przez niego postać w teatrze, filmie czy telewizji jest niezwykle prawdziwa i wiarygodna. A są to role bardzo różne. Tyle w kwestiach zawodowych… A tak po ludzku, to nieszukający rozgłosu, skromny, ciepły i koleżeński człowiek. Świetny żeglarz, znany w środowisku. Żadne burze i oceaniczne sztormy nie są mu obce. Twardy facet." Andrzej Kotkowski, reżyser i scenarzysta "Wielki, skromny aktor, wiarygodny w każdej roli. Jak chyba nikt inny w polskim kinie potrafi zagrać tak zwanego prostego człowieka, który staje się pełnowymiarowym bohaterem, zyskując podziw i sympatię widza. Szkoda, że ostatnio filmowcy rzadko sobie o nim przypominają. Ich strata." Zdzisław Pietrasik, „Polityka” O AUTORZE Paweł Piotrowicz (ur. 1976 w Głogowie) jest dziennikarzem muzycznym i filmowym, autorem blisko dwóch tysięcy publikacji, które pojawiły się między innymi na łamach „Filmu”, „Muzy”, „Premier”, „Machiny” i przede wszystkim portalu Onet., z którym blisko współpracuje od 2007 roku. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Paweł Piotrowicz
  • 2013
  • 0
  • 316
  • 222
  • 160
  • 9788379240920
  • 9788379240920
  • ZB7H8

Recenzje czytelników

Kazimierz Kaczor - zawodowo i prywatnie

Ocena:
Autor:
Data:
Tego aktora znamy chyba wszyscy. Jeśli nie widzieliśmy choć jednego spektaklu z jego udziałem, to na pewno kojarzymy go z roli przystojnego warszawskiego kanalarza w serialu pt.: "Jan Serce". W pamięci innych mógł zapisać się jako Leon Kuraś z "Polskich Dróg", czy popularny Zygmunt Kotek z serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei. Najmłodsze pokolenie być może kojarzy tego aktora z rolą senatora w "Złotopolskich" ... lub z chętnie oglądanym niegdyś teleturniejem "Va banque", którego był prowadzącym. Jedno jest pewne: talent aktorski Kazimierza Kaczora od lat cieszy się uznaniem kilku pokoleń Polaków. Jego kariera zawodowa obfitowało w różnego rodzaju role, z których wiele przetrwało próbę czasu. A co możemy powiedzieć o życiu prywatnym Kazimierza Kaczora? Z pewnością niewiele. I właśnie dlatego powstała ta książka. Wywiad - rzeka, który znany dziennikarz, Paweł Piotrowicz przeprowadził z tym artystą to jak dotąd najlepsze źródło wiedzy na temat życia i kariery Kazimierza Kaczora.

Aktor zapytany o swoje dzieciństwo, wspomina w wywiadzie, że jego życie zaczęło się w wyjątkowo trudnych dla Polski okolicznościach. Trzy lata po wybuchu II wojny światowej na krakowskim Kazimierzu przyszło na świat jedyne dziecko państwa Kaczorów. Na całe szczęście wojna nie doświadczyła boleśnie rodziny małego Kazia, dzięki czemu chłopiec mógł wzrastać w atmosferze miłości i domowego ciepła. Rodzice zapewnili mu byt i szanse rozwoju. Nie spodziewali się jednak, że ich syn będzie chciał zostać aktorem. Kazimierz był zdeterminowany i za wszelką cenę chciał zrealizować swoje marzenie. Kiedy jednak dwie próby dostania się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie spełzły na niczym, postanowił podjąć pracę maszynisty w Teatrze Groteska. Tam dostrzeżono jego talent i zaproponowano, by przystąpił do egzaminu na Wydział Lalkarski. Został przyjęty. Po latach otrzymał również dyplom z aktorstwa dramatycznego. Aktorski świat stanął przed nim otworem. Angaż w Teatrze Starym, później we Współczesnym, wreszcie posada w Teatrze Powszechnym były bardzo ważne dla jego kariery zawodowej. Stale jednak czekał na rolę życia, dzięki której zyskałby uznanie. Doczekał się jej w 1976 roku, kiedy to Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu "Polskie Drogi". Od tego czasu ludzie na ulicy zaczęli identyfikować Kaczora z graną przez niego postacią, kaprala Leona Kurasia.

Potem wszystko potoczyło się lawinowo. Kolejne kreacje aktorskie tylko potwierdziły talent naszego bohatera. Do dziś o niektórych z nich wspomina z sentymentem, więc i w książce Piotrowicza pojawiają się refleksje na temat słynnej roli Jana Serce, którą w latach 80. XX wieku podbił serca milionów Polek. Na całe szczęście życie artystyczne to tylko jeden z wątków poruszanych podczas tego wywiadu - rzeki. W książce nie brak również wzmianek o największej pasji aktora, która bez wątpienia jest żeglarstwo. O swoich rejsach w towarzystwie żony Bożeny Michalskiej, Tony`ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej mógłby opowiadać bez końca. Z podobnym zapałem mówi o swym epizodzie w Kabarecie pod Egidą, a także o działalności w szeregach "Solidarności". Artysta otwiera się przed czytelnikiem i dzięki swej szczerości bardzo szybko zyskuje jego sympatię.

Przyznam, że nieczęsto zdarza mi się czytać wywiady z aktorami. Do wyjątków należy ten, który Marzanna Graff przeprowadziła z Arturem Barcisiem. Jednak, gdy pierwszy raz zobaczyłam książkę Pawła Piotrowicza, miałam wrażenie, że wywiad - rzeka z Kazimierzem Kaczorem będzie równie interesujący, co rozmowa z jego młodszym po fachu kolegą. Autor książki skutecznie przekonał mnie, że czasem warto zaufać intuicji.

Interesujący wywód obu panów czyta się w ekspresowym tempie. Dzięki merytorycznemu przygotowaniu Piotrowicza książka ta niemal na naszych oczach przeradza się w autobiografię Kazimierza Kaczora pełną niespodziewanych zwrotów akcji. Aż trudno uwierzyć, że historię, o której opowiada nasz bohater, napisało samo życie. I choć z pewnością nie dowiemy się z tej publikacji wszystkiego, czego aktor dokonał w ciągu 72 lat życia, to znajdziemy tu wiele informacji, o których nawet najwięksi fani talentu aktorskiego Kazimierza Kaczora do tej pory nie mieli pojęcia. Z tych właśnie powodów zachęcam wszystkich do lektury książki Pawła Piotrowicza i spędzenia kilku godzin w towarzystwie jednego z najlepszych polskich aktorów lat 70. i 80. XX wieku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena