Koszyk 0
Opis:
W tej trzymającej w napięciu mini powieści Mahfuz przedstawia losy bywalców pewnej kairskiej kawiarni. Wśród starszych klientów, pamiętających jeszcze Egipt sprzed rewolucji w 1952 roku, są także trzej młodzi, zaangażowani politycznie studenci. Pewnego dnia zostają aresztowani, a narrator powoli odkrywa przed czytelnikiem przerażające historie, które stały się ich udziałem? Szokująca powieść, w której Mahfuz opisuje, jak naprawdę wyglądała egipska demokracja. Książka ... której nie da się zapomnieć. ?Karnak, krótki utwór, który trudno nazwać powieścią, ukończył autor w grudniu 1971 roku, ukazał się on jednak dopiero w 1974 roku, już potem, jak prezydent Sadat oficjalnie potępił okrucieństwa reżimu naserowskiego. Jest to próba rozliczenia się autora z okresem naserowskim oparta na faktach, czyli nie jest to całkowicie fikcja literacka [?] Karnak, oparty na faktach jest udokumentowaniem okrucieństw aparatu bezpieczeństwa reżimu naserowskiego. Dla Nadżiba Mahfuza zawsze najciekawsze są losy jednostki, konkretnych osób. Jego bohaterowie, to żywi ludzie, jakich można było i można teraz spotkać na ulicach Kairu. Jolanta Kozłowska, Wstęp Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Nadżib Mahfuz
  • 2011
  • 94
  • 210
  • 150
  • Kontynenty
  • 978-83-62122-28-8
  • 9788362122288
  • ZAE8S

Recenzje czytelników

Wspaniała powieść noblisty. polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Po raz kolejny potwierdza się teoria, że nie ilość, a jakość ma znaczenie.Karnak to niewielka rozmiarowo powieść, w zasadzie powieść w wersji mini, tak można by ją określić. Za to przesłanie, wymowa Karnaku są niezwykle ważne, nie tylko do Egiptu i mieszkających tam ludzi.
Powieść została ukończona w grudniu 1971r., drukiem jednak ukazała się dopiero 3 lata później. Powstała pod wpływem autentycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Egipcie. Był to moment, gdy dokonywały się zmiany ... które do złudzenia przypominają wydarzenia z Egiptu, których my jesteśmy świadkami. Kanwą opowieści są losy, często niezwykle dramatyczne kilku autentycznych osób.
Karnak, to lokal, kawiarnia miejsce niepozorne, w bocznej kairskiej uliczce. Wbrew umiejscowieniu, lokal ten przyciąga wiele, niezwykle różnorodnych osób. Wszyscy goście, niezależnie od płci, koloru skóry, wyznania, wykształcenia znajdują schronienie w Karnaku, znajdują tam także coś więcej.
Dzięki narratorowi poznajemy losy gości Karnaku, poznajemy także niezwykle dramatyczny przebieg zamieszek, które miały miejsce w Kairze. Po raz kolejny Mahfuz udowadnia, jak ważny jest dla niego człowiek, jak istotne są losy każdej osoby. Podobnie, jak w Pensjonacie Miramar, który recenzowałam tutaj poprzez swoich bohaterów noblista ukazuje przekrój społeczeństwa egipskiego, ukazuje postawy i poglądy ludzkie, piętnuje także okrucieństwo dyktatury Nasera.
Wszystko to napisane bez zbędnego epatowania strasznym losem Egipcjan, bez wołania o zemstę, o uwagę świata. ot opowieść o losie ludzi, o losie całego narodu. Gorąco zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena