Koszyk 0
Opis:
Nad planetę Ruthar Larcke przybywa z misją ratunkową USS „Ronald Reagan”. Czterysta trzynaście lat wcześniej zaginął tu statek poszukujący planet do terraformowania. Załoga misji odkrywa kolejne zagadki: skąd na planecie odległej o sto dwadzieścia lat świetlnych od Ziemi kilkumilionowa ludzka społeczność? Czy jeden z członków załogi zaraził się obcą formą życia ... I czy ich misja jest rzeczywiście misją ratunkową? Wojna, rewolucja, zakulisowe intrygi, niespełniona miłość. Kameleon to sensacyjna wielowątkowa powieść, pełna zagadek, tajemnic i zwrotów akcji. Rafał Kosik za Kameleona otrzymał nagrody: * Nagrodę im. Janusza A. Zajdla 2008 * Literacką Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego 2008 * SFINKS 2008 * Najlepsza Polska Książka Fantastyczna w plebiscycie „Fantastyka 2008” Rafał Kosik (1971) pisarz science fiction, publicysta i scenarzysta. W swojej prozie łączy fantastykę socjologiczną z elementami sensacji i horroru. Opublikował powieści Mars (2003), Vertical (2006) oraz Kameleon (2008) oraz zbiory opowiadań Obywatel, który się zawiesił (2011) i Nowi ludzie (2013). Rafał Kosik pisze również prozę dla młodego czytelnika – książek z jego serii „Felix, Net i Nika” sprzedało się przeszło 650 tys. egz. Powieści te, mimo oszałamiająco szybkiej akcji i dużej dawki humoru, niosą ze sobą poważniejsze treści. Krytycy podkreślają ich nienachalny dydaktyzm, odwołania do wiedzy, polskiej historii, wartości uniwersalnych: przyjaźni, odpowiedzialności i przyzwoitości. W 2014 roku powstała nowa seria „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia”, przeznaczona dla młodszego czytelnika, w której te same wydarzenia opowiadane są z perspektywy różnych osób. Książki Rafała Kosika były wielokrotnie nagradzane m.in. Nagrodą im. Janusza A. Zajdla, Literacką Nagrodą im. Jerzego Żuławskiego, Sfinksem, Nautilusem, Książką Roku Polskiej Sekcji IBBY, Małym Dongiem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Rafał Kosik
  • 2015
  • 546
  • 212
  • 140
  • 9788364384363
  • 9788364384363
  • ZCRVZ

Recenzje czytelników

Super

Ocena:
Autor:
Data:
Sceny z egzystowania na statku kosmicznym bardzo przypominają mi te z mojego ulubionego pierwszego z cyklu Obcego. Zauważam tu ten sam niepowtarzalny zdawałoby się klimat i czuję mocno wciągającą atmosferę wielkich odkryć.
Czy ta recenzja była przydatna?

SCIENCE FICTION KONTRA FANTASY

Ocena:
Autor:
Data:
Po siedmiu latach od premiery trzeciej z dorosłych powieści Kosika, Powergraph oferuje nam jej wznowienie w twardej oprawie. I bardzo dobrze się stało, bowiem to nie tylko najbardziej utytułowana z książek tego autora, ale zarazem jedna z najlepszych rodzimych historii SF.

Noan ma dość. Jest stworzony do innego życia, niż ciągła wiejska harówka od świtu do zmierzchu. Nie obchodzą go prace polowe, wyprawy na targ, nawet wojna ... która przybiera na sile nie stanowi dla niego interesującego aspektu. Liczą się tylko gwiazdy, w które wpatruje się co noc i w obronie swoich marzeń jest w stanie dokonać najgorszych nawet czynów. Nagle w jego monotonną egzystencję wdzierają się niezwykłe zdarzenia – dziwna, wędrująca po niebie gwiazda, a wreszcie dziwna kula, która pobiera mu krew. Do czego doprowadzą te zdarzenia?
Tymczasem w przestrzeni kosmicznej USS „Ronald Reagan” przybywa z misją odnalezienia potomstwa załogi statku do terraformowania, który zaginął w okolicach planety Ruthar Larcke 413 lat temu. Wbrew wszelkim prawom tak logiki jak i fizyki, zastają na miejscu liczącą 6 milionów społeczność w zadziwiająco wysokim stopniu rozwoju, a z każdą chwilą przybywa pytań o zastany stan rzeczy i wstrząsających wniosków…

Co tu dużo mówić: „Kameleon” to świetna powieść i to pierwszy wniosek jaki nasuwa się po lekturze. Docenili ją czytelnicy, docenili krytycy. Zajdel 2008, nagroda Żuławskiego, Sfinks 2008 i zwycięstwo w plebiscycie „Fantastyka 2008” mówią same za siebie, a nie zostały przyznane przez przypadek. Kosik przyzwyczaił czytelników do lekkiego stylu i znakomitych pomysłów, a także przyziemności i realności swojego Science Fiction, tym razem na przełamanie schematu znalazł rzecz o tyleż prostą co skuteczną: kontrapunkt w postaci Fantasy. Bo w takim właśnie świecie żyje Noan - świecie bliskim książkom Ursuli Le Guin, ale zarazem bardzo swojskim i bliskim. Świat zaś, czy to ten w realiach quasi historycznych czy futurystycznych, oprócz prezentacji niezwykłej pomysłowości i wyobraźni, służy Kosikowi za pole do snucia pytań o ludzką naturę, wiarę i granice – poznania, technologii, rozumienia. Pytań a zarazem teorii i przemyśleń, jak zawsze trafnych i realnych.

Znakomita jest także konstrukcja postaci na czele z Noanem, który łączy w sobie cechy skrajnie różne. Z jednej strony wrażliwiec, dla którego liczy się tylko niebo, z drugiej okrutnik gotowy zabić. Tradycyjnie świetnie wyszło także mieszanie gatunków, w których obok oczywistej fantastyki, pobrzmiewają echa thrillera, powieści przygodowej, historii drogi i mystery.

Słowem podsumowania Kosik znów nie zawiódł, serwując powieść godną polecenia każdemu, kto nie wzbrania się od fantastycznego tła dla głębszej, a zarazem bardzo dynamicznej, opowieści. A ja składam serdeczne podziękowania wydawnictwu Powergraph za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena