Koszyk 0
Opis:
 Niezwykłe przygody urwisów z Zamościa w czasie II wojny światowej. Dzidek Cent, Bysiek Stawski, Milka i jej brat Jędrek Szelest ostatnie dni wakacji 1939 roku spędzają na swój ulubiony sposób – bawiąc się w Indian oraz rywalizując z kolegami z sąsiedztwa. W tym czasie pojawiają się nowe atrakcje – ciągnące na zachód kolumny wojska, wyjące syreny, próbny alarm lotniczy… ... Dzieci nie spodziewają się, że tego września będą musiały szybko dorosnąć. Postanawiają zorganizować się w drużynę wojskową o nazwie „Kaktusy”, a swoją dziecięcą wyobraźnię wykorzystać w walce z wrogiem. Ich orężem staną się psikusy, a celem ośmieszanie Niemców. Dość szybko z łobuziaków zmienią się w mądrych patriotów. Kaktusy z Zielonej ulicy to klasyka polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wiktor Zawada
  • 2015
  • 1
  • 400
  • 180
  • 140
  • *, 978837785-755-7
  • 9788377857557
  • ZD2N5
  • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja książki rozgrywa się w latach 1939-1945 w Zamościu i okolicznych wsiach. Gromada prawie nastoletnich, nie rozumiejących początkowo powagi i tragizmu wojny dzieci, buntuje się na swój sposób przeciwko nowym warunkom, potem w miarę zdobywanych doświadczeń włącza się stopniowo do walczącego świata dorosłych. Ich orężem staną się psikusy, a celem ośmieszanie Niemców. Dość szybko z łobuziaków zmienią się w mądrych patriotów.
Wiktorowi Zawadzie, autorowi książki, udało się w doskonały ... śmieszny (choć ani nie złośliwy, ani nie ironiczny) sposób opowiedzieć losy dzieci, ich spojrzenie na zmieniającą się z sielskiej w tragiczną rzeczywistość.
Przez pryzmat wojennej zawieruchy śledzimy to, jak zmieniają się sami bohaterowie, jak zmienia się ich sposób patrzenia an zwyczajne z pozoru czynności, jak dostrzegają, co tka na prawdę jest w życiu ważne. Wszystko opowiedziane na serio choć jednocześnie z lekkim przymróżeniem oka, z morałem, ale bez belferskiego zadęcia.
Dla mnie to jedna z najwspanialszych książek dzieciństwa, mimo, iż opowiada o trudnym, bolesnym procesie mentalnego dorastania, o tragicznych wydarzeniach, o zburzonym dzieciństwie. Ale można opowiadać i opowiadać. Zawada, jeżeli chodzi o przełożenie treści poważnych na język i świadomość dziecka był po prostu geniuszem.
Dodatkowym atutem książki są: piękne wydanie i ciekawe rysunki:)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena