Koszyk 0
Opis:
Kto z nas nie słuchał legend, przyprószonych nieco siwizną odległych czasów, o rycerzach bądź świętych... I kto nie tęskni, choć rzadko się do tego przyznaje, nawet przed sobą, za ich światem poukładanym i prawym, odwołującym się do prawd prostych i ważnych? Czy znajdzie się ktoś taki? Można by wątpić. Oto sześć historii, które choć ukryte w dawnych wiekach mogą zdarzyć się zawsze. Także teraz. Co więcej, każda z nich odsłania jakieś tajemnice, otwierając szeroko oczy, a jeszcze szerzej - serce ... Obok legend polskich czytelnik znajdzie tu opowieści z kręgu kultury romańskiej, niemieckiej, skandynawskiej i rosyjskiej, zarówno ludowe, jak i literackie. Zawsze chętnie słuchane i czytane nie tylko przez dzieci. Wspaniała lektura dla całej rodziny. Książka jest pięknie ilustrowana. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2011
  • 72
  • 195
  • 195
  • 978-83-7502-297-1
  • 9788375022971
  • ZAETB
  • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Kaftanik dla Dzieciątka. Legendy chrześcijańskie

Ocena:
Autor:
Data:
Legendy od pokoleń uczą i bawią nie tylko najmłodsze dzieci. Każda z nich kryje jakąś prawdę, przesłanie i wartości wciąż żywe mimo upływu lat. Ciekawym przykładem publikacji zawierającej zbiór takich właśnie legend jest książka „Kaftanik dla Dzieciątka. Legendy chrześcijańskie”. Lektura skierowana jest do najmłodszych czytelników. W jej wnętrzu znajdą oni 6 uroczych opowieści: Trzy złote monety na Boże Narodzenie, Ubogi pielgrzym, Jezus i łotr, Kaftanik dla Dzieciątka ... Młyn Matki Bożej oraz Mnich i wieczność.
Tematyka legend jest bardzo różnorodna. Ich głębia natomiast uświadamia czytelnikowi, że każdy nasz dobry uczynek, zwrócenie się w stronę bliźniego, uszczęśliwia i zbliża do Boga.
Moim dzieciom bardzo spodobała się pierwsza z legend opowiadająca o chłopcu, który w czasie świąt wręczał monety potrzebującym aż do pewnej mroźnej wigilijnej nocy …
Zabawnie zareagowały też na legendę o łotrze, który pragnął okraść Jezusa. Ten jednak zamienił go w osła. Mężczyzna pod tą właśnie postacią pracował ciężko zarabiając mnóstwo pieniędzy w właśnie w taki sposób, o ironio, wzbogacił się własną pracą …
Wszystkie legendy napisane są ciepłym językiem a narrator zwraca się w nich niejednokrotnie do czytelnika. Jest to ciekawy i miły akcent w kierunku najmłodszych. Tekst wzbogacają barwne ilustracje Renaty Krześniak, które świetnie z nim harmonizują. Całe wydanie jest więc bardzo udane a przy tym solidne i trwałe.
Książka zdecydowanie przypadła nam do gustu. Legendy są tak specyficznym gatunkiem literackim, że bynajmniej ja nie potrafię przejść obok nich obojętnie. Prezentowany zbiorek otwiera serce czytelnika na sprawy ważne i bliskie każdemu człowiekowi. Warto się nim zainteresować i obdarować tak wartościową lekturą dzieci.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

legendy

Ocena:
Autor:
Data:
W świecie popkultury trudno znaleźć książki dla dzieci z opowieściami, które swoim urokiem przypominałyby opowieści słyszane od dziadków. Święta przepełnione konsumpcjonizmem tracą na uroku. Znika z nich aura tajemniczości i oczekiwania. Jak dołączymy do tego potrawy kupione w marketach to mamy dzień jak każdy inny. W świąteczny nastrój mogą nas i nasze pociechy wprowadzić legendy związane ze świętami. Podczas ich lektury w głowie powstają obrazy przywołujące beztroski czas dzieciństwa ... święta pachnące pomarańczami, groźnego Gwiazdora pohukującego na dzieci, które lękliwie modląc się udowadniają, że nauczyły się pacierza i są grzeczne.
Niezwykły klimat świąt pomoże nam przywołać zbiór legend „Kaftanik dla dzieciątka”, którego głównym przesłaniem jest konieczność czynienia dobra i dbania o duszę. W kilku z nich akcja toczy się w Boże Narodzenie, których największą magią dającą niezwykłe szczęście jest możliwość obdarowywania innych. Im bardziej potrzebujący tym uczucie spełnienia i nagroda większa. W tytułowym „Kaftaniku dla dzieciątka” nieposłuszna śmierci staruszka trafia do raju, ponieważ małemu, zmarzniętemu Dzieciątku podarowała kaftanik, który robiła przez dwie godziny, które śmierć chciała przełożyć na dwieście lat kary. Okrutne prawda? Takie są właśnie często nasze legendy, ale ważne jest przesłanie: nie bać się kary i robić to, co jest dobre.
Zło natomiast zostaje surowo potraktowane. W legendzie „Jezus i łotr” mężczyzna planujący zabić i obrabować Jezusa zostaje zmieniony w osła, a nieświadoma tego jego żona wykorzystuje zwierzę bardzo intensywnie. Zgodnie z zaleceniem spowiednika odkłada każdą monetę, dzięki czemu zbiera się pokaźna sakiewka tak samo wypchana jak ta, dla której zdobycia chciał zabić. Jezus zmienia osła na powrót w człowieka, ale jest on nie tylko fizycznie inny, ale i duchowo oraz finansowo, bo dzięki swojej ciężkiej pracy stał się bogaczem.
Cały zbiór legend chrześcijański jest bliski temu, co znamy z chrześcijańskiej literatury: niezwykłością i cudami, które mogą być dla złych karą, a dla dobrych nagrodą. Piękne ilustracje i wyrazista czcionka ułatwi pociechom w wieku szkolnym czytanie ich. Książkę polecam dzieciom od czwartego roku życia. Szczególnie do gustu powinny przypaść maluchom z rodzin wierzących.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena