Koszyk 0
Opis:
Początek kultowej serii Jutro. Ekranizacja powieści już wkrótce na ekranach kin. Kiedy Ellie wraz z szóstką przyjaciół wraca z wakacyjnej wyprawy, zastaje opustoszałe miasteczko i umierające z głodu zwierzęta. Tajemnicza armia zaatakowała ich kraj i uwięziła jego mieszkańców. Ellie i jej paczka mogą się poddać lub ukryć się w lesie. Mogą też wziąć sprawy w swoje ręce i stanąć do walki... Bohaterowie spróbują nauczyć się żyć w świecie, który nie podlega już regułom dyktowanym przez rodziców ... Aby przetrwać, będą musieli nie tylko się zjednoczyć, ale też dokonywać trudnych wyborów między przyjaźnią a miłością. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • John Mardsen
 • 2011
 • 1
 • 272
 • 205
 • 145
 • 978-83-240-1628-0
 • 9788324016280
 • ZA8NX
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Dziś jest Jutro

Ocena:
Autor:
Data:
Ellie wraz z szóstką znajomych postanawia udać się na biwak. Głównym celem wyprawy jest dostanie się do Piekła, niedostępnego miejsca w górach. Przyjaciele spędzają kilka beztroskich dni na łonie natury, poznają swoje charaktery, zainteresowania. Niestety szczęście nie trwa długo. Kiedy przyjaciele wracają do domu zastają piekło.

„Nie, piekło nie ma nic wspólnego z miejscami- piekło wiąże się z ludźmi. Może to ludzie są piekłem.” (str.45)

Całą historię widzimy z perspektywy Ellie ... Dziewczyna jest mądra i rozsądna, ale nie wyidealizowana, jej zachowanie jest bardzo realistyczne. Pozostali bohaterowie: Homer, Robyn, Fiona, Lee, Corrie i Kevin to również interesujące postacie, każdy z nich ma inny charakter i czytelnik zastanawia się, jak tak różne osobowości dadzą sobie radę w nowej brutalnej rzeczywistości. Z biegiem czasu każdy z bohaterów przeżywa metamorfozę, bo kto powiedział, że szkolny żartowniś nie może być dobrym strategiem, a delikatna dziewczyna nie znająca się na biwaku odnajdzie siłę by walczyć? To właśnie bohaterowie są największym plusem lektury.

John Marsden posługuje się lekkim piórem i czytanie powieści przebiega bardzo płynnie. Opisy przyrody są dość dokładne, ale nie męczące i nie odbiegające od głównych wydarzeń. Autor nie skupił się tylko na wątku wojennym. Powieść zawiera wiele prawd uniwersalnych, niezmiennych przez wieki. Wiele miejsca zajmują przemyślenia Ellie o świecie i ludziach oraz życiu, nie są to puste słowa, a naprawdę ciekawe teksty z przesłaniem dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Niestety książka ma 270 stron, a akcja mknie szybko i dlatego w niektórych momentach nie można wczuć się w sytuację. Uważam, że to był właśnie największy mankament lektury. We fragmentach, które miały wzbudzić emocje zabrakło właściwego opisu. Mimo wszystko fabuła jest oryginalna, bo w 1993roku, gdy powieść została wydana nie było raczej książek dla młodzieży o takiej tematyce. Dziwię się tylko, że powieść dopiero po 17 latach została zekranizowana…

Moja ocena: 9/10. Mam tylko nadzieję, że poziom następnych części nie spadnie (seria ma siedem tomów) i chociaż utrzyma się poziomu części pierwszej,bo „Jutro. Kiedy zaczęła się wojna” to ciekawy wstęp do historii , która nie powinna być zmarnowana.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jutra może nie być

Ocena:
Autor:
Data:
Tym razem wylądowałam, o ile mnie pamięć nie myli, w Australii, gdzie przeżyłam spotkanie bliskiego stopnia z kilkoma nastolatkami, którzy wyjechali na biwak, a po powrocie do domu stwierdzili, że ten jako taki już nie istnieje. Martwe zwierzęta walają się tu i tam, rodziców nie ma, po mieście jakby nigdy nic spacerują sobie żołnierze wrogiej armii, nawet radia czy telefonu nie uświadczysz. Słowem: katastrofa z gatunku tych wielkich i zupełnie niespodziewanych.

Co robić ... - to pytanie pobrzmiewa na dosłownie każdej z... chwila, niech sprawdzę... równo dwustu siedemdziesięciu stron tekstu. Iść czy nie iść? Poddać się czy walczyć? A może po prostu znaleźć dobrą kryjówkę i stamtąd śledzić rozwój wydarzeń? Najpierw strasznie mnie ten gigantyczny poziom niezdecydowania irytował, potem przestałam zwracać na niego uwagę, by ostatecznie uznać, że wydaje się być nawet sensowny i autentyczny. W końcu to tylko grupka porządnie przestraszonych nastolatków, a nie mój dziadek, przebywający obecnie na wojskowej emeryturze fan myślistwa.

Zresztą, te dzieciaki mają "potenszial". Jak na porządną młodzieżówkę przystało, dziwnym trafem wszyscy dysponują jakimiś umiejętnościami. A to ktoś gotuje, a to umie prowadzić auto (nawet jeśli tym autem jest ciężarówka, na dodatek mogąca w każdej chwili wybuchnąć), wydojenie krowy też nie sprawia problemu. Jeśli dorzucę do tego fakt, że nasi bohaterowie mają tyle szczęścia, ile ja miałabym szansę dostać w przydziale do wykorzystania na pięćdziesiąt żyć, można rzecz tylko jedno: prawdopodobnie przetrwają bez większych uszczerbków na zdrowiu i honorze. I przy okazji oczywiście uratują miasto (a przy dobrych wiatrach nawet cały kraj) od okropnego ciemiężyciela.

Lektura lekka, przyjemna, raczej niewymagająca, a momentami nawet trochę filozoficzna. Idealna na szare, mokre popołudnie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena