Koszyk 0
Opis:
Jola widzi ze swojego okna trzy kominy. Najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. To jedyny stały element w jej życiu – życiu, z którego ciągle i bez usprawiedliwienia znikają kolejni bliscy ludzie. Mieszka na warszawskim Żeraniu. Kończy szkołę krawiecką, zachodzi w ciążę, bierze ślub. Stara się przemknąć przez życie tak bezboleśnie, jak tylko się da ... Ale pomimo pozoru stabilizacji Jolanta czuje, że jej świat się rozpada, że ona sama już do niego nie pasuje. Może po prostu też powinna zniknąć? Transformacja. Magiczny moment ustrojowego przełomu. Czy rzeczywiście odmienił losy ludzi, którzy wchodzili wtedy w dorosłość? Nowa, słodko-gorzka i wzruszająca powieść jednej z najciekawszych polskich pisarek. Sylwia Chutnik – jedna z najbardziej cenionych polskich pisarek, autorka m.in. Kieszonkowego atlasu kobiet, Dzidzi, Cwaniar. Laureatka Paszportu „Polityki”, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike w tym między innymi w 2015 roku za tom opowiadań W krainie czarów. Prezeska Fundacji MaMa, laureatka Społecznego Nobla Ashoki. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Sylwia Chutnik
 • 2015
 • 1
 • 264
 • 200
 • 132
 • 97883240-3528-1
 • 9788324035281
 • ZCT5W

Recenzje czytelników

Powieść psychologiczna, specyficzna, inna.

Ocena:
Autor:
Data:
„Jolanta” Sylwii Chutnik to dziwna powieść. Tak jak jej tytułowa bohaterka, Jolanta. W dzieciństwie ojciec odszedł od matki. Tym samym porzucił małą córeczkę i starszego od niej syna.
Matka nie mogąc pogodzić się z porzuceniem popadła w alkoholizm. Wkrótce zmarła. Te traumatyczne zdarzenia z dzieciństwa negatywnie wpływają na dorastającą dziewczynę.

„Nie mówić, nie ufać, nie odczuwać”

Uniemożliwiają jej też normalne funkcjonowanie w życiu dorosłym.

[…]Bo ja dwóch ojców miałam ... Jeden był z czasów, kiedy byłam mała, a drugi późniejszy.
Oni się chyba nigdy nie poznali.[…]Jednego lubiłam bardziej, drugiego mniej[…]

Wprawdzie Jolanta wychodzi za mąż. Rodzi dziecko. Ma opiekuńczego, kochającego męża dla którego najważniejsza jest rodzina. Tylko jak to w życiu nie zawsze jest kolorowo. Nie zawsze wszystko się układa tak jak zaplanowaliśmy . Mąż stara się jak może. Nie jest łatwo.
W kraju transformacja. Zmienia się ustrój. Odmienia ludzkie losy.
Jolanta natomiast czeka, żeby ją mąż wreszcie zostawił, porzucił tak jak wszyscy do tej pory to czynili.
„Czy państwa rodzice bardzo się kochali?”
„Tak!’
„Czy państwa rodzice nagle się rozstali?”
„Tak!”
On przy niej trwa. Próbuje przekonać żonę do pogodzenia się z ojcem. Sam ojciec też prosi o wybaczenie.
„Dziwne to, kiedy człowiek twierdzi, że boi się śmierci. Umiera przecież setki razy i setki razy musi wstać z kolan, otrzepać ubranie i iść dalej.
Jak to działa?
Nie wiadomo, bo instrukcja gdzieś się zapodziała, zresztą życie dawno po gwarancji."
„Jolanta” Sylwii Chutnik…powieść psychologiczna, specyficzna, inna. GORĄCO POLECAM!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jest hit

Ocena:
Autor:
Data:
Uwielbiam jak ta kobieta tworzy. Najlepsza Polska autorka i obserwatorka podwórkowej ludności. Sylwia Chutnik sportretuje ci sąsiada, znajomego, doświadczenia wyniesione ze szkoły. Jest bezpośrednia, miejscami nawet nieco okrutna, za to jej język i metafory - po prostu cudo!

Bohaterowie najnowszej książki, a właściwie bohaterka, bo pisarka zawsze skupia się na kobietach, to istota bardzo zagubiona. Jolanta czuje się samotna, bo brat nie chce się z nią bawić, bo rodzice się rozwodzą ... bo jest zaklinowana pomiędzy "chcę" a "powinnam". Żyje od śmierci do śmierci, od nieszczęścia do rozpaczy. Tak mijają jej lata, świat zaczyna się zmieniać (upada komunizm, barwy wstępują na drogi), a Jola, Jola zostaje matką, zakłada rodzinę i "okowy" na ręce...

Ta powieść to zbiór wyraźnych, lecz ginących na tle miasta osobowości. To bohaterka, którą można poczuć i którą należy zapamiętać. Nie wiem w czym do końca tkwi sekret literatury Chutnik, ale na każdy tytuł czekam z niecierpliwością.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena