Koszyk 0
Opis:
Jeden z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych na całym świecie projektów wydawniczych 2012 roku. Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Międzynarodowa oraz polska premiera książki przypada na dzień urodzin Johna Lennona. Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa ... autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona. Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również - przede wszystkim - jako człowieka. Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył - i zmarł - w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy - jego prywatną, niezafałszowaną twarz. John Lennon urodził się w Liverpoolu w 1940 roku. Wokalista, kompozytor i muzyk, był jednym z założycieli The Beatles. Zmarł w 1980 roku. Hunter Davies jest autorem przeszło 40 książek. Pisał do "The Guardian", "New Statesman" i "The Sunday Times". Mieszka w Londynie z żoną, pisarką Margaret Forster. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • John Lennon, Hunter Davies
  • 2012
  • 0
  • 404
  • 254
  • 194
  • 97883-7839-2996
  • 9788378392996
  • ZAOC2

Recenzje czytelników

Listy legendy

Ocena:
Autor:
Data:
Chyba każdy, kto kiedyś pisał i otrzymywał listy wie, jak wielka magia tkwi w pozornie niewinnie wyglądających kartkach zapełnionych odręcznym pismem bliskiej osoby. Żaden e-mail nie zastąpi tej nerwowej ekscytacji i niecierpliwego oczekiwania na odpowiedź, otwierania koperty i dotyku tradycyjnego listu. Taka forma korespondencji może stanowić specyficzną pamiątkę i źródło wspomnień, a dla postronnej osoby może być także skarbnicą wiedzy na temat danego człowieka ...

John Lennon to nazwisko doskonale znane. Członek zespołu The Beatles, niezwykle utalentowany artysta, wzbudzający wiele kontrowersji, słynący z różnych happeningów. John był również dowcipny i błyskotliwy, pełen ciepła wobec fanów i rodziny, lecz bywał także uszczypliwy i okrutny względem najbliższych mu osób. Dużo pisał, a pośród jego twórczości literackiej można znaleźć masę listów, pocztówek czy notek zapisanych na skrawkach papieru, które zostały zebrane przez Huntera Daviesa i wydane w obszernej książce o tytule „John Lennon. Listy”.

The Beatles to jeden z moich ulubionych zespołów, który darzę wielkim sentymentem i uczuciem. Z chęcią dowiaduję się różnych faktów i ciekawostek dotyczących muzyków z Liverpoolu, poza tym piosenki Beatlesów towarzyszą mi od bardzo długiego czasu, dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok utworu zawierającego w sobie tyle wiadomości o Lennonie i jego codzienności. Choć początkowo czułam się nieco jak intruz, zagłębiając się w korespondencję artysty, która jakby nie patrzeć, jest jednak sprawą prywatną, szybko niesamowicie wciągnęłam się w lekturę, poznając mnóstwo anegdot z życia idola, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

Nie da się zaprzeczyć, że Hunter Davies wykonał kawał dobrej roboty, zbierając listy i widokówki autorstwa Johna, wielokrotnie trudno dostępne i strzeżone przez wiernych fanów Beatlesów. Książka zawiera wiele opisów dotyczących poszczególnych okresów z życia Lennona, nie brak też zdjęć czy krótkich komentarzy Daviesa, które bywają pomocne w zrozumieniu niektórych sytuacji lub zorientowaniu się w czasie. Mimo wszystko nie mogę jednak stwierdzić, że jestem w pełni usatysfakcjonowana powyższą pozycją, gdyż w moim odczuciu wielu listów po prostu brakuje. Trudno stwierdzić, czy po tylu latach zwyczajnie zaginęły, czy też Yoko Ono nie wyraziła zgody na ich publikację. Ten ubytek stanowi jedyny minus całej książki, która znacznie przybliżyła mi sylwetkę Johna i ukazała go w nieco innym świetle.

„John Lennon. Listy” to zbiór, który z pewnością jest lekturą obowiązkową dla fanów Beatlesów bądź też samego Johna. Lektura korespondencji Lennona była dla mnie niezwykłym doświadczeniem i myślę, że wrócę do tej książki jeszcze wiele razy. Żałuję jedynie, że za każdym razem zakończenie pozostanie takie samo...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tej książki można używać jak wehikułu czasu!

Ocena:
Autor:
Data:
"Zwykle tak sobie piszę i zapominam, ale to, co wysyłam pocztą, jest jak mała cząstka mojego prawie ukrytego ja w dłoniach kogoś o mile stąd."

John Winston Lennon przyszedł na świat 9 października 1940 roku w Liverpoolu, gdzie wychowywał się i uczęszczał do szkoły podstawowej. Swoje drugie imię dostał na cześć ówczesnego premiera rządu brytyjskiego, Winstona Churchilla. Po wnikliwych studiach archiwów lokalnej prasy, można uznać, że Lennon urodził się " ... w okresie bombardowań". Chłopiec już w młodym wieku tworzył przeróżne teksty, proste artykuły, opowiadania czy rymowane wierszyki. Zamiast rzeczy przerysowanych czy wycinanych z gazet, pisał oryginalnie i ciekawie, a niekiedy nawet zabawnie czy sarkastycznie. Kartki papieru ozdabiał szybkimi rysunkami, nierzadko pasującymi do tego, co napisał. John zawsze twierdził, że w dzieciństwie pragnął zostać dziennikarzem, nie muzykiem, jednak po kilku latach edukacji szkolnej, postanowił wraz z przyjaciółmi założyć zespół, który pochłaniał go bez reszty. Po występach w pobliskich barach i pubach, band rozpoczął swoją działalność towarzysząc mało popularnym wokalistom na ich trasach koncertowych. Mimo że z początku nie byli grupą ludzi wystarczająco dostrzegalnych, aby nagrać płytę, sytuacja wkrótce się zmieniła. Mężczyźni nazwali się The Beatles i choć wówczas nieświadomi, zawładnęli nie tylko sceną i widzami, ale i całym światem muzyki...

Listy - napisał E. M. Forster - muszą spełnić dwa kryteria, zanim można je uznać za dobre: muszą wyrażać osobowość i piszącego, i adresata. John zawsze dostosowywał styl swoich listów do osób, do których pisał. Często kartki, które dostawali od niego zarówno najbliżsi jak i wierni wielbiciele, zawierały w sobie fragmenty nigdy nieopublikowanych fraszek bądź piosenek, których produkcję zaniechał. Lennon był bowiem człowiekiem, do którego ilekroć dopłynęła jakaś interesująca myśl, w naturalnym odruchu przelewał ją na papier. Dorastając w drugiej połowie dwudziestego wieku, nie miał dostępu do komputera czy Internetu. W swojej działalności literackiej i muzycznej musiał zadowolić się zwykłą maszyną do pisania marki Imperial, którą sprawił sobie po jednym z pierwszych sukcesów zespołu. To właśnie na niej napisał większość tekstów piosenek oraz wiersze, które znalazły się w dwóch wydanych tomikach poezji jego autorstwa. Listy natomiast zawsze były pamiątkami, na które nikt nie zwracał szczególnej uwagi ani nawet nie próbował ich kompletować. Hunter Davies, będący autorem książki "John Lennon. Listy", już wiele lat temu chciał napisać biografię Johna, jednak nigdy mu się to nie udało. Pewnego dnia wpadł mu do głowy pomysł, aby zebrać wszystkie słowa spisane ręką Beatlesa i opublikować je. Po śmierci Lennona prawa autorskie do jego korespondencji należały do jego drugiej żony, Yoko Ono, którą pisarz długo przekonywał do akceptacji tego przedsięwzięcia.

Ta pięknie, profesjonalnie i elegancko oprawiona książka stanowiła dla mnie źródło tak wielu informacji, o których nikt do tej pory nie wspomniał! Spędzając z nią przyjemnie wieczory, słuchałam płyt zespołu The Beatles, dzięki czemu mogłam wprowadzić się w tę magiczną atmosferę. Nie potrafię wyobrazić sobie lepszego prezentu dla fana grupy, której twórczość zawsze plasowała się na pierwszych miejscach list przebojów. Autor sporządził dla nas, czytelników, kopie wszystkich listów, kartek pocztowych i notatek, spisanych ręką Johna Lennona. Są one ponumerowane chronologicznie od 1 do 285. Dzięki uprzejmości utalentowanego tłumacza, możemy przeczytać je również w polskiej wersji. Naprawdę należą mu się za to wielkie brawa, ponieważ jak sama się przekonałam, John pisał niechlujnie i w dodatku nieczytelnie, przez co sama z pewnością nie byłabym w stanie odczytać tych hieroglifów. Przy każdym z listów nakreślona jest historia osoby, z którą jest on związany, do której został wysłany lub której dotyczy. Dzięki tak poręcznemu układowi możemy tej książki używać jak wehikułu czasu i przenosić się do roku wielkiej sławy Beatlesów. Zapoznajemy się też z miłościami, rozczarowaniami i łzami Johna, czytając o jego skrywanych uczuciach. Mimo smutku, który często był obecny w jego życiu, pisał listy obfitujące w gry słów, historyjki i żarty, często ironiczne bądź kontrowersyjne, bo taki właśnie był. Pokazał to po raz pierwszy wywołując burzę wypowiedzią, iż Beatlesi są bardziej popularni od Jezusa. Wielu słuchaczy po usłyszeniu tego zdania zaczęło palić płyty zespołu i wysyłać pogróżki jego liderowi. Jednak nawet przez to band nie spadł na żadnej z list popularności, a jego fanów przybywało z dnia na dzień. Sam Lennon nawołując do kochania się zamiast wszczynania wojen (oryg. make love not war) oraz uczestniczenia i organizowania akcji pacyfistycznych, zdobywał uznanie zarówno młodzieży jak i osób starszych. Pozostał w ich pamięci po dziś dzień, mimo że od momentu jego śmierci minęło tak wiele lat.

Hunter Davies spisał się wprost rewelacyjnie, oddając w ręce fanów zbiór tylu wspomnień po Johnie. Jak zauważyłam, interesują się nimi nie tylko miłośnicy tej kultowej muzyki, ale i osoby całkiem obojętne względem zespołu, jednak wystarczająco ciekawe, aby mieć na półce swój egzemplarz. Dzięki krótkiej, choć wystarczająco obszernej biografii muzyka, znajdującej się przed rozdziałem z listami, każdy człowiek pozna Lennona tak, jakby od zawsze był jego przyjacielem. Jako wielbicielka biografii i wspomnień uwielbianych przez siebie celebrytów, mogę szczerze stwierdzić, że jest to najlepsza pozycja tego typu, jaką kiedykolwiek czytałam. Z całego serca polecam tę przez wielu wyczekiwaną książkę - och, uwierzcie mi! Mieliśmy na co czekać!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena