Koszyk 0
Opis:
 W swej najnowszej książce uznany historyk Helen Castor w odmienny sposób prezentuje porywające życie Joanny d’Arc. Zamiast ikony, widzimy energiczną, młodą kobietę, która walczyła z Anglikami i miała odwagę zająć własne stanowisko w krwawej wojnie domowej, która wyniszczała piętnastowieczną Francję. Oto niezwykła prawda ukryta za legendą o Dziewicy Orleań ... skiej – prostej, wiejskiej dziewczynie, która usłyszała głos Boga. Nastoletniej wojowniczce, która poprowadziła swoją armię do zwycięstwa w epoce, w której uważano, że kobiety nie są zdolne do walki. Dziewiętnastoletniej męczennicy spalonej na stosie i ogłoszonej świętą pięćset lat później. Nowa, przejmująca opowieść barwnie przedstawia Joannę i świat, w którym żyła. Helen Castor wprowadza nas w sam środek akcji, ów burzliwy moment w dziejach Francji, w którym nikt – ani Joanna, ani ludzie, wśród których żyła ani książęta, biskupi, żołnierze czy wieśniacy – nie wiedział, jaki los czeka ich kraj. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Helen Castor
  • 2015
  • 1
  • 288
  • 243
  • 165
  • 9788389981837
  • 9788389981837
  • ZCK3H

Recenzje czytelników

Historia Dziewicy.

Ocena:
Autor:
Data:
Joanna, zwana Dziewicą, jedna z najbardziej fascynujących kobiet w historii stała się tematem książki historyk Helen Castor. W tej biografii poznamy nie tylko żywot Joanny. Wkroczymy w złożony świat końcowej fazy wojny stuletniej, pełnej krwawych angielsko-burgundzko-francuskich zmagań, czasów głodu i niepewnego jutra, gdzie jedyną pewną rzeczą była w wiara Boga.

Jej najnowsza książka poświęcona Joannie d’Arc w żadnym wypadku nie jest hagiografią, a raczej rzetelną historią wojny domowej ... w której nasza bohaterka odegrała przełomową rolę.

Prawie połowę książki zajmują czasy przed pojawieniem się Joanny. Autorka przybliża historię angielsko-francuskiego konfliktu, omawia genealogię władców, dramatis personae, wzajemne pretensje, dawne konflikty - mord na Janie bez Trwogi na moście w Montereau - przyczynę konfliktu między armaniakami a Burgundczykami. Pierwsza cześć stara się przybliżyć realia i życie w XV-wiecznej Francji.

Druga część omawia krótki żywot Joanny. 23 lutego 1429 roku pod zamkiem Chinon stawia się grupka sześciu mężczyzn. Towarzyszy im młoda dziewczyna w męskim stroju, z krótko obciętymi, ciemnymi włosami. Ma na imię Joanna i przynosi orędzie od Boga. W tym momencie konflikt angielsko-francuski zmienia się w konflikt religijny. Francja nie ma namaszczonego króla. Francja cierpi głód, miasta przechodzą z rąk do rąk, los obleganego Orleanu wydaje się przypieczętowany. Wtedy zaczyna się historia Joanny, którą Castor opowiada barwnie, z polotem, acz przystępnym językiem, dobrze obrazując ją cytatami z listów i kronik, bezstronnie aż do samego końca. Czasami brakuje wyraźnej oceny, konkluzji i podsumowania autorki, własnych wniosków i przemyśleń.

Castor bardziej skupia się na całokształcie wojny i realiów średniowiecznych, próbując umieścić w nich Joannę, niż gloryfikować czy przepełniać biografię czynami bohatera, jak robią to niektórzy autorzy. Najciekawszy rozdział – opisujący proces – daje wgląd w mentalność ówczesnych czasów. Szeroko opisany przez Anglików dla celów propagandowych proces stał się niezastąpionym źródłem do odtworzenia ostatnich miesięcy zbawczyni Orleanu. Castor czerpie z dokumentów procesu, jak i innych ówczesnych źródeł. Wydaje się bezstronnym obserwatorem, by opinię co do Joanny każdy czytelnik wyrobił sobie sam.

Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena