Koszyk 0
Opis:
Klucz do zrozumienia osobowości i muzycznego świata Jimiego Hendrixa. Nawet jak na gwiazdę rocka jego droga na szczyt była dramatycznie trudna. Przygnębiająca bieda, pijackie awantury, niepełnosprawne rodzeństwo, kłopoty z prawem. Swoją pierwszą gitarę znalazł w śmieciach. Miała tylko jedną strunę. Od tego momentu wszystko inne przestało się liczyć. Na krótkie cztery lata świat zachłysnął się jego geniuszem – być może większym niż kogokolwiek innego w historii rocka ... Dla Leona Hendrixa brat na zawsze pozostał jednak Busterem – bohaterem z dzieciństwa. "Oczami brata" to relacja przywołująca na myśl ksiązki Marka Twaina, napisana z nerwem, barwna, zywa i poruszająca. Wraz z Leonem Hendrixem odkrywamy w słynnych piosenkach Jimiego zawoalowane watki autobiograficzne oraz ślady dziecięcej fascynacji kosmosem. Wskakujemy tez na rockandrollowa karuzele – czytamy, jak pod koniec lat sześćdziesiątych wyglądało szalone, hedonistyczne zycie gwiazd rocka. Bez watpienia poznajemy dusze twórcy "Purple Haze" lepiej niz kiedykolwiek dotychczas. Odkrywamy powody traum, niepokojów i rozterek wyrazonych w jego muzyce. Wchodzimy w jego niezwykła twórczość jak do siebie. Wiesław Weiss redaktor naczelny „Teraz Rock” Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Leon Hendrix, Adam Mitchell
  • 2014
  • 1
  • 320
  • 216
  • 151
  • 9788379241293
  • 9788379241293
  • ZBD8Y

Recenzje czytelników

Nieznana twarz Jimi'ego Hendrixa

Ocena:
Autor:
Data:
Ponad 40 lat po śmierci Jimi Hendrix, niedawno nazwany największą gitarzystą wszech czasów według magazynu Rolling Stone, wciąż inspiruje fanów muzyki rockowej. Wielu pisało o jego życiu i muzyce, ale "Jimi Hendrix. Oczami brata" zapewnia odkrywcze i bezprecedensowe spojrzenie na tą wizjonerską ikonę. To kameralna biografia napisana przez młodszego brata Jimiego - Leona.

Leon Hendrix zabiera nas z powrotem do czasów kiedy Jimi nie był jeszcze niesamowicie sławny ... Począwszy od ich trudnego dzieciństwa w Seattle, gdy ich fascynacja science fiction i UFO pomogła im uciec przed trudnym życiem rodzinnym. (Jimi nalegał aby rodzina nazywała go "Buster" po aktorze Busterze Crabbe, który wcielił się we Flasha Gordona). Leon ukazuje wczesne fascynacje Jimiego dźwiękiem, przybliża jego kłopoty po rozebraniu na części rodzinnego radia ("szukałem muzyki", wyjaśnił) i opisuje uczucia związane ze zdobyciem jego pierwszej gitary akustycznej.

Wspomina początki Jimiego wykonującego wczesne wersje utworów z klasycznego już albumu "Are You Experienced" i naświetla biograficzne korzenie najbardziej znanych jego piosenek. Dowiedziałam się o burzliwych dniach przepełnionych seksem i narkotykami, które pojawiły się wraz z szybką jak rakieta sławą Jimiego w latach 60. I jak ten półświatek odseparował Jimiego od reszty jego rodziny. Autor mówi o własnym złamanym sercu w skutek informacji o nagłej śmierci swojego brata, gdy przebywał w zakładzie poprawczym Monroe Reformatory w stanie Waszyngtonie.

Mam wrażenie, że autor nie chciał nas szokować. Pragnął tylko wypełnić wiele luk, wygładzić ostre krawędzie i pomóc nam zrozumieć, że ludzie są kształtowani przez wiele czynników, które czynią ich takimi, jakimi są.

Wierzę, że ta książka była też sposobem na wyjaśnienie swoich spraw i wypowiedzenie się mocno i uczciwie na temat rodziny Hendrixów, która zatraciła się w ogniu walk prawnych nad spuścizną pozostawioną przez Jimiego.

Pozycja napisana prostym językiem, wzbogacona starymi czarno-białymi fotografiami. To unikalne spojrzenie na jednego z najlepszych gitarzystów wszech czasów. Intymny portret życia Jimi Hendrix. Czytając lekturę czułam jakby Leon siedział obok mnie, opowiadając tą historię. Bardzo interesująca. Uczciwa, naszpikowana bólem, cierpieniem. Wzruszająca i wciągająca lektura rzucająca nowe światło na legendę muzyki. Książka warta przeczytania. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie Jimi a Baster

Ocena:
Autor:
Data:
Łapiąc się za tą książkę, nie poznacie czarującego wirtuoza gitary ,a człowieka walczącego z życiem, biorącego narkotyki i wymykającego się prawu chłopaka,który w zasadzie nigdy nie dorósł. Jest to historia przedstawiona z perspektywy jeszcze bardziej zagubionego brata muzyka,któremu po śmierci brata i ojca nie przyszło za wiele radości. Jest to walka o rodzinę, samego siebie i przede wszystkim walka o honor rodziny – jakikolwiek by nie był. Mimo przeciwieństw ... dojmującej samotności po odejściu brata i problemów wszelakich – od braku pieniędzy, przez narkotyki, po rozpad rodziny – Leon Hendrix walczył i ułożył sobie życie ,a do tego walczył o dobre imię brata. Choć pochodzili z upośledzonej społecznie rodziny, nadal byli dla siebie najważniejsi.

To co wzbudzało we mnie obawy przed przeczytaniem tej książki to fakt, że wiele słyszałam o Hendrixie i o tym jak umarł. Niestety wielu przed i po nim kończyło i zapewne kończyć będzie w ten sam sposób. Narkotyki to zło, po które sięga się z głupoty lub ze strachu. Wielu z pokolenia Hendrixa – np. Janis Joplin – skończyło podobnie ,bo nie wiedziało jak przestać. Sam fakt ,że świat traci tak zdolnych ludzi ,którzy przez muzykę mogą mieć wielki wpływ na innych , przysparza niemało bólu.
Te obawy rozwiały się niemal od razu. Książka ,choć poświęcona w dużej mierze Jimiemu, opowiada bardziej o Leonie. O tym co przeżywał, jak żyli zanim stali się TYMI Hendrixami. Mogę śmiało polecić książkę fanom Hendrixa i tym,którzy będą dopiero go poznawać. Dobrze jest poznać kogoś zanim zacznie się go osądzać, choć to wiadomości z drugiej, a nawet trzeciej ręki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena