Koszyk 0
Opis:
Jest rok 1967 i Jim Morrison właśnie zaczyna zdobywać prawdziwą sławę. 17-letnia Judy, dziewczyna wrażliwa, skomplikowana, z rozbitej rodziny, mieszka z matką, przygotowuje się do studiów na akademii sztuk pięknych. Po jednym z koncertów obsesyjnie zakochuje się w pięknym Jimie. Zostaje przez niego zauważona i rozpoczyna się trwający ponad cztery lata burzliwy romans ... Poza opisami emocjonalności i seksualności Morrisona Huddleston rysuje udany portret Hollywood i Los Angeles lat siedemdziesiątych, świat imprez wypełnionych alkoholem i narkotykami oraz mentalność ery "wolnej miłości". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Judy Huddleston
  • 2013
  • 232
  • 225
  • 145
  • 978-83-271-5150-6
  • 9788327151506
  • ZBGQT

Recenzje czytelników

C'mon baby, light my fire!

Ocena:
Autor:
Data:
Tak, posiadanie idola zobowiązuje. Odkąd usłyszałam, mając 13 czy 14 lat, muzykę The Doors, wpadłam po uszy. I choć słuchałam później wielu zespołów rockowych, ten jeden pozostanie dla mnie zawsze wyjątkowy i ulubiony. Mroczny, głęboki głos Jima, elektryzujące klawisze Raya, „ślizgające się” dźwięki gitary Robby’iego oraz mocna, rytmiczna perkusja Johna to było coś, co tworzyło niesamowity klimat muzyki granej przez tę czwórkę chłopaków z Ameryki ... Bez żadnego z nich The Doors nie byłoby tym samym.

Słuchałam muzyki zespołu i czytałam każdą książkę na ich temat, jaka wpadła mi w ręce. Wspomnienia klawiszowca? Wspomnienia perkusisty? Wspomnienia nagłośnieniowca i wieloletniego przyjaciela? Tak, tak, trzy razy tak! Te książki były różne, opowiadały te same zdarzenia, ale z odmiennej perspektywy – jednak pewnie było jedno: raczej nie chcielibyście mieć takiego kumpla jak Jim. Dobra, był inspirujący, zgoda, miał w sobie tę zniewalającą, mroczną energię, ale to nie był chłopak, którego chciałabyś przedstawić swojej mamie. Ale kochał Pamelę Curson, swoją dziewczynę. Prawda?

"If they say I never loved you, you know, they are a liar!"

Czy na pewno? Jeśli tak, ich miłość była bardzo toksyczna.

„Jim Morrison w intymnych wspomnieniach” Huddleston to smutne świadectwo jednej z wielu dziewczyn, z którymi okazjonalnie spotykał się Jim, a z których każda chciała być jedyną.

"Try now, we can only lose and our love become a funeral pyre!"

Od razu na wstępie powiem, że mam pewien problem z tą książką, mianowicie – kto może potwierdzić, że nie są to tylko wymysły? Jim nie żyje, nie żyje też Pamela i wielu ludzi z otoczenia The Doors. Nie wykluczam, że Judy spotykała się z Morrisonem, ale kto może potwierdzić, że ich relacja wyglądała tak, jak kobieta opisała to w książce, skoro w większości sytuacji byli sami?

Huddleston opowiada o 4. latach ze swojego życia, podczas których oddała się destrukcyjnemu urokowi Morrisona. Poznała go za kulisami po koncercie, gdy miała 19 lat i była młodą, wrażliwą dziewczyną, jedną z wielu, które nabrały się na jego wielkie, smutne oczy, jedną z tysięcy, które marzyły o tym, by dotknąć tego gładkiego, zgrabnego ciała.

"Hello, I love you, want you tell me your name? Hello, I love you, let me jump in your game!"

I udało jej się, ale intymne wspomnienia, jakimi się z nami dzieli, pokazują jak wysoką cenę musiała za to zapłacić. Ich związek, który Jim, w przeciwieństwie do Judy, traktował chyba lekko, był właściwie, jeśli jej wierzyć, chorą relacją, za pomocą której Morrison próbował poukładać różne własne lęki i zwyczajnie wykorzystywał dziewczynę, która raz miała być dla niego matką, a raz płomienną kochanką. Opisy seksu, w trakcie którego Jim każe dziewczynie nazywać się jego suką lub bez przekonania bije ją paskiem po pupie, ponieważ jest zbyt zaćpany, by cokolwiek pobudziło go do stosunku, są równocześnie paskudne i smutne. Nie wiem kogo w tej opowieści bardziej mi żal, bo mimo wszystko żal mi obydwojga, choć też obydwoje mnie wkurzali.

"Love me two time, I’m goin’ away!"

Przez cztery lata Huddleston na przemian stroniła od Jima i za nim biegała, nie mogąc się od niego uwolnić. Kochała go i nienawidziła. Był w jej myślach, w jej głowie i w sercu, choć doprawdy zrobił bardzo niewiele, by na to zasłużyć. Oprócz opisu dawnych dni, autorka serwuje nam też fragmenty rozmów ze swoim psychologiem, któremu opowiadała całą tę historię, próbując wyplątać się wreszcie z niszczącej zależności, choć, z tego co się zorientowałam, spotkania z lekarzem odbywały się już po jakimś czasie od śmierci Morrisona (nie znalazłam w tekście żadnej wskazówki co do daty spotkań). Jest w tej książce pewien chaos, ale może takie właśnie były relacje Judy z Jimem – chaotyczne. Dziewczyna wydawała mi się nieraz bardzo irytującą i niepozbieraną osóbką, typową kobietą, która swą młodość przeżywała na przełomie lat 60. i 70., z całym tego bagażem, czyli narkotykami i alkoholem, lękami, dziwnymi tripami i „wolną miłością”, jednak najwyraźniej nie pasowała ona do tego schematu i drogo zapłaciła za swoją słabość do Jima Morrisona…
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Obowiązkowa pozycja dla fana

Ocena:
Autor:
Data:
Nie inaczej. Kochasz The Doors, zasłuchujesz się w tekstacj Jima Morrisona ? Musisz przeczytać. Obowiązkowo. Jak każdą inną pozycję nt w/w. Łatwy język , niezbyt bogaty, ale nawet fan znający całą bibliografię znajdzie newsy, o których wczesniej nie wiedział. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena