Koszyk 0
Opis:
"Jeszcze słychać śmiech..." to zbiór felietonów, jakie Olga Lipińska publikowała w latach 2009-2013 na łamach pisma "Twój Styl". Wcześniejsze teksty ukazały się w książkach "Mój pamiętnik potoczny" i "Co by tu jeszcze...". Absolutny słuch na mowę-trawę i na koko-spoko. Niezrównane poczucie humoru, rodem z Gałczyńskiego i z STS-u. Autorka najlepszego kabaretu telewizyjnego i niezrównanych felietonów. Kup i przeczytaj - nie pożałujesz ... Daniel Passent Kiedy dobry Bóg z białą brodą stworzył Olgę Lipińską, w pierwszej chwili wielce był z siebie zadowolony. Dzieło zdało mu się kształtne, inteligentne, mądre, wesołe... Już jednak po chwili niespokojny gzygzak przeciął mu czoło między brwiami. Ta - pomyślał - ta mi dopiero da popalić. Miał rację Nieomylny, bo jakże mógłby jej nie mieć. Ludwik Stomma Olga Lipińska - wszechstronna reżyserka i scenarzystka - realizowała spektakle dramatyczne w Teatrze TV (m.in. sztuki Fredry, Słowackiego, de Musseta), na scenach teatralnych i operowych (Opera Śląska, Opera Poznańska), ale też m.in. takie imprezy jak Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz festiwal FAMA w Świnoujściu; w latach 1977-1990 sprawowała funkcję dyrektora i kierownika artystycznego warszawskiego Teatru Komedia. Szerszej publiczności znana jest przede wszystkim jako autorka popularnych programów kabaretowych (ostrogi satyryka zdobywała jeszcze w STS-ie), święcących triumfy w polskiej telewizji od końca lat sześćdziesiątych aż do dzisiaj. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Olga Lipińska
  • 2013
  • 1
  • 200
  • 240
  • 170
  • 9788378396154
  • 9788378396154
  • ZB3U7

Recenzje czytelników

Olga Lipińska w feletionach

Ocena:
Autor:
Data:
źrodło: www.shczooreczek.blogspot.com
Olga Lipińska niezmiennie kojarzy mi się z kabaretem, który przez lata z wielką namiętnością oglądali moi rodzice, śmiejąc się od ucha do ucha. Ja – wtedy jeszcze zbyt młoda – wielu rzeczy nie rozumiałam i uważałam za wcale nieśmieszne.
Postać autorki tak wryła się jednak w moją świadomość, że po latach, wraz z wydaniem jej felietonów w kilku tomach, zdecydowałam się na zwrócenie swojej uwagi na jej nietuzinkowy humor i bystrość umysłu ...
Obdarzona niezwykłą inteligencją Lipińska, zaistniała w telewizji publicznej, później zaś zaczęła pisywać dla „Twojego Stylu”. Tom, który mam w rękach, zbiera w sobie jej teksty publikowane z lat 2009-2013.
Choć rzeczywistość autorki znacznie odbiega od mojej, czytając jej felietony bawiłam się przednie! Charakterystyczne poczucie humoru, nieraz sardoniczny uśmiech wyzierający spod kolejnych warstw słownych i typowy dla niej sposób prześlizgiwania się przez wydarzania, z nadawaniem im wielkiej wyrazistości to cechy, które całkowicie mnie oczarowały.

Pomimo tego, że wiele wątków przez nią poruszanych okraszonych jest niebywałym humorem, stanowią one podłoże do głębszej refleksji. To żart z rodzaju tych, które śmieszą i jednocześnie każą się zatrzymać i zweryfikować pewne rzeczy.
Oczywiście, jak każde felietony, także i te można przeczytać bezrefleksyjnie. Można jednak także zaczerpnąć z wyrazistej formy nadanej im przez Lipińską i wykorzystać je w codziennych przemyśleniach nad ludzką (swoją) kondycją – wnioski niejednokrotnie będą gorzkie i pozostawiające nieprzyjemne wrażenie na języku.

Metody czytania tej publikacji są dwie: jednym tchem (nie znudzi, bowiem kolejne teksty są zróżnicowane tematycznie, brak w nich monotonii; jednak niesie to pewne niebezpieczeństwo – powierzchowne przebrnięcie po kolejnych wątkach) albo powoli, sącząc ją niczym chłodny drink w upalne dni i upajając się jej niepowtarzalnym smakiem.
Lipińska nie boi się krytykować zastanej rzeczywistości i boleśnie ją oceniać. Chwała jej za to, dzięki temu mamy bowiem okazję czytać dziś teksty nietuzinkowe i niezwykle inspirujące.
Zatem – do księgarń moi drodzy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena