Koszyk 0
Opis:
Natasza poznała Krzysztofa na kursie rumby. Początkowo mężczyzna jest dla niej tylko partnerem do tańca i przyjacielem. Kiedy wreszcie kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że mogłoby ich łączyć coś znacznie więcej, ten zaczyna układać sobie życie z inną. Po długim czasie Natasza i Krzysztof spotykają się ponownie, a tłumione przed laty uczucie wybucha ze zdwojoną siłą. Jest tylko jedno "ale": Krzysztof zdążył już założyć rodzinę; ma żonę i syna, którego bardzo kocha ... Mężczyzna postanawia jednak podzielić swoje życie - i serce - na pół. Natasza w końcu godzi się na bycie "tą drugą". Ani ona, ani Krzysztof nie domyślają się jednak, że jego żona wie o wszystkim. Czy Renata będzie w stanie nadal żyć z okłamującym ją mężczyzną dla dobra synka? Pewnego wieczoru na spotkaniu autorskim Nataszy, która opisała historię swojej wielkiej miłości w najnowszej książce, zjawia się Renata. Wręcza pisarce tajemniczy żółty zeszyt. Opowieść, którą Natasza w nim znajdzie, zupełnie zmieni życie jej samej i małego Jasia... Natasza i Renata - czuła kochanka i zdradzana żona. Dwie kobiety, dwie matki, dwie historie. I jeden mężczyzna, który łączy i dzieli. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Joanna Sykat
 • 2013
 • 1
 • 220
 • 200
 • 130
 • 978-83-7674-180-2
 • 9788376741802
 • ZB8GL

Recenzje czytelników

Dwie strony medalu

Ocena:
Autor:
Data:
"Jesteś tylko mój" w pewien sposób powiela tematy poruszone w powieściowym debiucie Joanny Sykat "Wszystko dla ciebie" - tu też mamy zdradę, samotne macierzyństwo i bolesny proces dojrzewania, a jednak Autorka uniknęła popadania w schematy i powtórzenia. Powiedziałabym nawet, że przerosła samą siebie. Jej najnowsza książka jest bardziej wyważona, głębsza i zdecydowanie poważniejsza niż powieściowy debiut. No i świeża ... choć niewierność małżeńska wydaje się najbardziej wyeksploatowanym motywem w literaturze, szczególnie kobiecej.
Na czym polega ta świeżość? Między innymi na tym, że dwie kobiety, które połączył ten sam mężczyzna, mają wgląd w myśli i emocje tej drugiej. Nie zdradzę chyba za dużo, pisząc, że cała powieść oparta jest na narracji pierwszoosobowej, a Autorka oddaje na przemian głos żonie i kochance. Dzięki temu czytelnik otrzymuje dwustronną relację z pierwszej ręki, bezpośrednią, szczerą i wolną od kategorycznych interpretacji wszystkowiedzącego narratora z zewnątrz.
Inną cechą, która wyróżnia "Jtm" spośród zbliżonych tematycznie powieści, jest brak lukrowanego zakończenia. Właściwie tylko jedna postać wygrywa na sytuacji, w jaką Autorka wplątała swoich bohaterów, i jest to postać drobna, drugoplanowa. Jednocześnie nie ma rozdzierających dramatów w stylu klasycznego skoku pod pociąg. Happy end w tym przypadku oznacza ciche szczęście alternatywne, przyschnięte rany, zabezpieczony chwilowo granat bez zawleczki. Samo życie.
Joanna Sykat potrafi opisać to zwykłe życie w niezwykły sposób. Kreuje prawdziwych, niejednoznacznych bohaterów, paroma słowami tworzy klimat pomieszczeń i otwartych przestrzeni, nasyca opisy barwami, dźwiękami i zapachem.
W "Jtm" do pełni szczęścia zabrakło mi tylko prawdziwie pozytywnych bohaterów, takich, których mogłabym podziwiać, a nawet naśladować. Cóż, może następnym razem...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O zdradzie inaczej

Ocena:
Autor:
Data:
Joanna Sykat, matka, żona i autorka książek: „Biedronki są ważne” oraz „Wszystko dla Ciebie”. „Jesteś tylko mój” to trzecia wydana przez autorkę pozycja, pierwsza, którą miałam okazję czytać.

Natasza i Krzysztof poznali się na kursie rumby. Mężczyzna jest zauroczony pięknym ciałem i silną osobowością tancerki. Niestety, dla niej Krzysztof jest jedynie partnerem do tańca i serdecznym przyjacielem. Po czasie, kiedy dziewczyna pragnie wejść z nim w bliższą relację okazuje się ... że on oddał swoje serce innej kobiecie, Renacie - spokojnej i ułożonej wiolonczelistce. Zraniona Natasza, odchodzi na bok i stara się poukładać swoje życie według innego planu. Zwykły przypadek, zrządzenie losu sprawiają jednak, że znajomi z parkietu spotykają się po latach na firmowym szkoleniu. Skrywane dotąd uczucie odżywa, a górę nad rozsądkiem bierze namiętność. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Krzysztof zdążył już założyć rodzinę, jest kochającym mężem i ojcem Witusia… Jak potoczy się ta historia? Którą z kobiet ostatecznie wybierze Krzysztof? Jakie znaczenie będzie miał tajemniczy żółty zeszyt z zapiskami Renaty? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do lektury.

Mogłoby się wydawać, że temat zdrady w literaturze został do tej pory wyczerpany. A jednak, autorce udało się wyjść poza schemat i zaprezentować ciekawą historię, z zakończeniem, które zaskoczy niejedną osobę sięgającą po tę książkę. Prowadzenie dwutorowej narracji, z perspektywy obu bohaterek, to jej zdecydowany atut. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu, czytelnik ma możliwość poznania myśli kotłujących się w głowach kobiet kochających jednego mężczyznę. Charakteru lekturze dodaję też wyraźnie zaznaczona retrospekcja oraz pojawiające się od czasu do czasu fragmenty literackiej twórczości Nataszy. Nie można przyczepić się również do kreacji bohaterów, którzy są jak najbardziej rzeczywiści z ich problemami i rozterkami oraz wadami, które posiada każdy z nas. Nie potrafię wskazać osoby, którą polubiłam najbardziej, ale pewne jest to, że zdecydowanie nie pałałam sympatią do pozbawionego uczuć i egoistycznego Krzysztofa. Joanna Sykat okazała się wspaniałą obserwatorką życia, ludzi i ich zachowań.

„Jesteś tylko mój” to książka obok, której nie można przejść obojętnie. Zmusza ona czytelnika do postawienia sobie pytań o to, co w życiu najważniejsze i jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć w walce o miłość i upragnione szczęście. Czy warto budować je na czyjejś krzywdzie, zapominając niejednokrotnie o Bogu ducha winnych dzieciach i czy bycie dorosłych zawsze równa się byciu dojrzałym? Nie dajcie się zwieść pozorom. Pod sielankową okładką kryje się bowiem wartościowa historia, pełna rozczarowań i ludzkich dramatów, która może przydarzyć się każdemu/każdej z nas. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena