Koszyk 0

Jeśli wrócę, to tylko rolls-roycem... mówiła. Biografia najbogatszej Polki.

Historia z bajki, prawdziwa do bólu. Świetny reportaż. Małgorzata Szejnert


To pierwsza biografia najbogatszej Polki na świecie. To współczesna opowieść o „Kopciuszku”, który zmienił się w „żelaznego wilka”. To mroczne sekrety rodu Johnsonów: najsłynniejsza firma kosmetyczna, skandale, zdrady, kazirodztwo, walka o spadek i najdroższy proces spadkowy w historii Ameryki. To barwne życie Piaseckiej Johnson, które ma smutny koniec. To świetne pióro cenionej dziennikarki i barwny obraz polskiej emigracji w USA.

Ewa Winnicka - o autorce

Reporterka, autorka uznanych i nagradzanych książek, m.in. Lońdyńczycy i Angole (a także bestsellerowych rozmów z Jerzym i Maciejem Stuhrami Obywatel Stuhr). Nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki, laureatka Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA. Specjalistka do spraw polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Związana z Gazetą Wyborczą i Polityką, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Grand Press (2005 i 2008 rok) za artykuły o tematyce społecznej.

Kalendarium rodu Johnsonów

1845 – Na świat przychodzi Robert Johnson, środkowe z jedenaściorga dzieci Sylvestra i Luisy Johnsonów, hodowców owiec w Pensylwanii. Zostanie aptekarzem.

1886 – Bracia Robert, James i Mead Johnsonowie zakładają w New Brunswick spółkę farmaceutyczną.

1893 – Na świat przychodzi Robert Wood Johnson, zwany później Generałem.

1895 – Na świat przychodzi Seward Johnson.

1924 – Seward żeni się z Ruth Dill. Państwu Johnsonom urodzi się czwórka dzieci: Mary Lea, Seward Junior, Elaine i Diana. Rozwiodą się w 1937 roku.

1937 – Barbara Piasecka przychodzi na świat w Staniewiczach, obecnie na Białorusi. Po zakończeniu wojny rodzina przeniesie się do Wrocławia.

1939 – Seward żeni się z Esther Underwood. Państwu Johnson rodzi się dwójka dzieci: James i Jennifer. Rozwiodą się w 1971 roku.

1944 – Generał przekształca firmę Johnson & Johnson w spółkę giełdową. Akcje szybują.

1966 – Barbara odbiera dyplom magisterski na wydziale historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

1967 – Barbara wyjeżdża z Polski. Zatrzymuje się w Rzymie. Rok później wyląduje w Stanach Zjednoczonych. Jesienią zostanie przedstawiona Esther i Sewardowi Johnsonom zamieszkałym w Oldwick, New Jersey.

1968 – Umiera brat Sewarda, Generał Robert Wood Johnson.

1971 – Barbara i Seward pobierają się w Skillman, New Jersey.

1972 – Początek budowy rezydencji Jasna Polana pod Princeton, NewJersey.

1974 – The Barbara Piasecka Johnson Foundation zostaje zarejestrowana.

1983 – Seward Johnson umiera na Florydzie. Sześcioro dzieci Sewarda postanawia podważyć testament ojca.

1986 – Sąd spadkowy ogłasza ugodę między dziećmi Sewarda a wdową, Barbarą Piasecką Johnson.

1989 – Początek negocjacji w sprawie wykupienia przez Barbarę stoczni w Gdańsku oraz inwestycji w produkcję preparatu torfowego prof. Stanisława Tołpy.

1990 – Otwarcie Opus sacrum – wystawy obrazów z kolekcji Barbary Piaseckiej Johnson – na Zamku Królewskim w Warszawie.

1996 – Przekształcenie rezydencji Jasna Polana w ekskluzywny klub golfowy. Barbara przenosi się do księstwa Monako, a potem do Asyżu.

1999 – Barbara poznaje Arama Rybickiego. Zaczyna systematycznie wspomagać leczenie autyzmu w Polsce. W 2006 roku powstanie wspomagana przez Barbarę Fundacja Instytut Wspierania Rozwoju Dziecka. W 2010 roku zostanie otwarte przedszkole dla dzieci autystycznych w Gdańsku. Następnie ośrodek szkoleniowy i badawczy.

2013 – Barbara Piasecka Johnson umiera w Sobótce pod Wrocławiem.

Fragmenty książki

Historie kuchenne. Perth Amboy, jesień 1968

Wolne dni Barbara spędza w domu Wyszyńskich. Pomaga zmywać i sprzątać. Jest pogodna, choć ma dylematy.
– Czy historyk sztuki powinien gotować owsiankę amerykańskiemu bogaczowi? – pyta czasem. Wtedy Wyszyńska tłumaczy:

– Historyk sztuki bez znajomości angielskiego nie przyda się Ameryce. Doświadczają tego polscy profesorowie, kładąc dachy w murzyńskich dzielnicach, i księgowe podczas sprzątania żydowskich domów. Weźmy żonę profesora Zofię Kowerdan.

Dopiero z angielskim można zawalczyć o właściwe stanowisko albo z walizką dolarów wrócić do swojej ojczyzny. Basia nie chce wracać do kraju. Opowiada o zwyczajach w Oldwick. Na przykład Sewarda Johnsona spotyka dopiero po dwóch tygodniach.

– Mam nadzieję, że będzie pani tu szczęśliwa – mówi pan Johnson i wychodzi z domu.

Tydzień później okazuje się, że umiejętności kulinarne Barbary nie zaspokajają nawet umartwiających się dietetycznie Johnsonów. Barbara przypala albo nie dogotowuje. Esther jest niezadowolona, ale wkracza Zofia Kowerdan i negocjuje dla Barbary stanowisko pokojówki.

Teraz Basia ma okazję widywać pana domu znacznie częściej, ale nie ma jeszcze mowy o przełomie w relacjach. Barbara zwraca uwagę na purytańskie obyczaje, których pilnuje pani domu. Na przykład pewnego wieczora do kuchni wkracza gość państwa, Keith Wold, mąż Elaine, córki pana domu z pierwszego małżeństwa. Wizyta Woldów, jak również pozostałych z sześciorga dzieci Sewarda, jest rzadkością. Keith zagaduje pokojówkę, pyta o pracę w dalekiej Polsce, prosi o herbatę. Esther wchodzi do kuchni i jest świadkiem tej sceny. Bardzo się denerwuje, krzyczy na Keitha, że wymaga posług po godzinach. Odsyła Barbarę do sypialni i prosi, by się zamknęła od wewnątrz.

Tymczasem Barbara nie widzi nic złego w niewinnych zaczepkach. Raczej napięcie pani domu uważa za niezdrowe.

Mąż jak ojciec. Nowy Jork, 1970

„Nasze spotkanie było wynikiem przeznaczenia. Wierzę, że to było mi przeznaczone. Czy tylko przypadkiem przyjechałam tutaj ze zniewolonego kraju? Mogłam też dostać inną pracę, w innym miejscu. Chciano dać mi pracę w bibliotece, ale płacili zbyt mało i do tego nie znałam dobrze angielskiego. Toteż powiedziałam sobie: »Znacznie lepiej pracować tam, gdzie będę mogła zaoszczędzić jakieś pieniądze«. Gdybym wzięła inną pracę, musiałabym płacić za pokój i wydawać pieniądze na jedzenie. Musiałabym pracować cztery albo pięć lat, aby cokolwiek zaoszczędzić.  A tak mogłam odkładać wszystko, co zarabiałam. Musiałam zrobić coś ze swoim życiem, a przy takim rodzaju pracy mogłam zaoszczędzić i pójść do szkoły.  Nie zdawałam sobie sprawy, że oni są aż tak bogaci.

Więc to było moim przeznaczeniem.

Czy wy rozumiecie? Nigdy nie kochałam nikogo bardziej niż mojego męża. Kochałam mojego ojca, ale to przecież inna miłość. To znaczy kochałam ich jednakowo, ale mój mąż, to był mój mąż, naprawdę mąż. Czasami jego słowa przypominały mi mojego ojca. Również filozofia mojego męża przypominała mi filozofię mojego ojca. Dlatego byliśmy sobie tak bliscy i rozumieliśmy się czasem bez słów. To było wspaniałe, wspaniałe. Miałam wspaniałe życie z moim mężem, ponieważ to była jakby kontynuacja. Rozstałam się z ojcem, który był moim wzorem. I po przybyciu tutaj powtórzyło się to samo. Mam dużo szczęścia.

Mam dużo szczęścia i jestem szczęśliwa (…). Mój mąż po raz pierwszy zakochał się. Nie samym chlebem człowiek żyje i ja pomogłam mu odkryć życie na nowo. Jego dwie poprzednie żony nie robiły dla niego nic a nic – tak samo jego dzieci. Powiedział mi, że należę do najlepszych obywateli Ameryki, że wydobyłam z niego to, co w nim najlepszego. Seward był moim bohaterem. Był najwspanialszym typem bohatera i wiele mnie nauczył, a ja nauczyłam go, jak żyć.

Powiedział mi, że nauczyłam go dawać. Zanim mnie spotkał, nie umiał niczego dawać innym.

Uznaliśmy, że przyszłym osiągnięciem naszego życia będzie promocja sztuki i nauki. Jego dwie poprzednie żony nie zachęcały go do takiej działalności. Powiedziałam mu, że dojdziemy do naprawdę wielkich rzeczy. Po ślubie, kiedy już miałam pieniądze, mogłam wyjechać do Paryża albo robić co innego, na co tylko miałam ochotę. Zamiast tego siedziałam przy nim, bo chciałam dobrze dla mojego męża”.

Bardzo dobra, ale wróżka. Gdańsk, 1989

Jest 1 czerwca 1989 roku, słoneczny czwartek. Za trzy dni mają się odbyć pierwsze częściowo wolne wybory. Trwa intensywna kampania  wyborcza, wychodząca z podziemia opozycja musi stawić czoło kontrolującej telewizję i prasę władzy partyjnej.  Pierwsza niepartyjna  „Gazeta Wyborcza” ukazuje się dopiero od trzech tygodni. Mobilizacja przypomina atmosferę Sierpnia '80. Jest nadzieja: ludzie użyczają samochodów, powielacze wypluwają tysiące ulotek, które roznoszą wolontariusze. Służby bezpieczeństwa obserwują poruszenie i składają kierownictwu PZPR sprawozdania i oceny sytuacji. Opozycja boi się prowokacji. Jeszcze nie ma pewności, czy wybory nie skończą się rozlewem krwi.

Józef Grabski:

– Najpierw poszliśmy na mszę. Kościół Świętej Brygidy pękał w szwach. Stoczniowcy z rodzinami, najważniejsi działacze gdańskiej Solidarności i oczywiście przewodniczący.

Bogdan Lis, jeden z działaczy Komitetu Obywatelskiego, widzi, że kobieta towarzysząca prałatowi daje na tacę sto tysięcy złotych. Ludzie wstrzymują oddech. Potem wszyscy idą w procesji. Barbara jako gość specjalny. Alojzy Szablewski, inżynier, szef stoczniowej Solidarności, który wciąż jest wzruszony
wysokością ofiary, mówi szeptem:

„Jak pani taka bogata, to może kupi pani naszą stocznię?”.

To zdanie przypisywane jest również Lechowi Wałęsie. Według innej teorii inspiracją dla Barbary jest audiencja u papieża Jana Pawła II w Watykanie.

W każdym razie Stocznia Gdańska, kolebka Solidarności, symbol oporu i przemian, bardzo potrzebuje cudu. W 1988 roku rząd Rakowskiego postawił ją w stan likwidacji. Robotników czekają zwolnienia, produkcję zaczynają przejmować nomenklaturowe spółki.

Podczas procesji nie zostaje doprecyzowane, czy chodzi o sto milionów złotych czy dolarów, więc po południu kilkunastoosobowa grupa działaczy idzie na plebanię, żeby domówić szczegóły.

(…)

Lech Wałęsa jest szczęśliwy: „Nie będę spał w nocy. Jestem uratowany, uratowany! Spotykałem się z królami, królowymi, mężami stanu, ale nigdy z kimś tak wspaniałym jak pani Basia”.

„Mam nadzieję, że cała Polska będzie szczęśliwa” – komentuje skromnie Barbara.

Wywiad opublikowano dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.

Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość 1 Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość Jan Kaczkowski Piotr Żyłka
29,53 34,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Maria Amparo Muoz y Borbón. Księżna Czartoryska 1 Maria Amparo Muoz y Borbón. Księżna Czartoryska Barbara Obtułowicz
35,53 42,00
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break 1 Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break Andrzej Niemczyk Marek Bobakowski
35,91 39,90
Rabat 10% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Duża Solidarność, mała solidarność. Biografia Henryki Krzywonos 1 Duża Solidarność, mała solidarność. Biografia Henryki Krzywonos Agnieszka Wiśniewska
29,53 34,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Weber. Życie i dzieło 1 Weber. Życie i dzieło Dirk Kaesler
46,08 48,50
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze 1 Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze Wojciech Bonowicz
29,53 34,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Anna Solidarność. Życie i działaność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010) +CD 1 Anna Solidarność. Życie i działaność Anny Walentynowicz na t... Sławomir Cenckiewicz
41,45 49,00
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Fryderyk Chopin. Geniusz muzyczny +CD 1 Fryderyk Chopin. Geniusz muzyczny +CD Bogusław Kaczyński
116,75 135,00
Rabat 14% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz 1 Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz Ewa Matuszewska
25,30 29,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Witold Urbanowicz -  legenda polskich skrzydeł 1 Witold Urbanowicz - legenda polskich skrzydeł Wojciech Krajewski
54,99 65,00
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Stefania Wojtulanis-Karpińska 1 Stefania Wojtulanis-Karpińska "Awiomama". O kobiecie, która ... Magdalena Berkowicz
25,30 29,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Saleta. Łowca adrenaliny Wyprzedaż 1 Saleta. Łowca adrenaliny Przemysław Słowiński Przemysław Saleta
5,00 29,90
Rabat 83% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Mężowie niezłomni 1 Mężowie niezłomni Michał Rożek
33,76 39,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Lekarz z Westerplatte 1 Lekarz z Westerplatte Krzysztof Zajączkowski
47,03 49,50
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Steve Jobs 1 Steve Jobs Walter Isaacson
35,99 39,99
Rabat 10% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ania. Biografia Anny Przybylskiej 1 Ania. Biografia Anny Przybylskiej Grzegorz Kubicki
29,99 39,99
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 27.09.2017 r.  
George Michael Polecamy 1 George Michael Rob Javanovic
33,67 44,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Gwiazda Afryki. Hans Marseille niepokorny as Luftwaffe 1 Gwiazda Afryki. Hans Marseille niepokorny as Luftwaffe Colin D. Heaton Anne-Marie Lewis
40,41 44,90
Rabat 10% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu 1 Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu Joanna Siedlecka
44,93 59,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak 1 Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska
33,76 39,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Nienachalna z urody 1 Nienachalna z urody Maria Czubaszek
30,46 36,00
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego 1 Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego Wojciech Sumliński
33,76 39,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu 1 Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu Kate Andersen Brower
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości 1 Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości Iwona Kienzler
27,83 32,90
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Donald Trump. W pogoni za sukcesem 1 Donald Trump. W pogoni za sukcesem Michael D'Antonio
39,92 49,90
Rabat 20% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Czar Chanel 1 Czar Chanel Paul Morand
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
JA Rozmowa z Lechem Wałęsą 1 JA Rozmowa z Lechem Wałęsą Andrzej Bober
29,99 39,99
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 27.09.2017 r.