Koszyk 0
Opis:
Najnowsza książka autora światowych bestsellerów "Stalin. Dwór czerwonego cara"; "Stalin. Młode lata despoty" oraz "Potiomkin" i "Saszeńka". Pasjonująca opowieść o historii Jerozolimy na tle wojen, powstań i losów jej królów, cesarzy, zdobywców oraz proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, burzyli, odbudowywali i spisywali dzieje Świętego Miasta. Od króla Dawida do Ariela Szarona; od Abrahama do Jezusa i Mahometa; od Józefa Flawiusza do Amosa Oza ... Wykorzystując nieznane wcześniej archiwalia, najnowsze badania naukowe oraz dokumenty swojej rodziny i własne wspomnienia, Simon Sebag Montefiore stworzył wspaniałą epopeję trzech tysięcy lat wiary, fanatyzmu, zbrodni i współistnienia. Książka jest na pierwszych miejscach list bestsellerów w Wielkiej Brytanii. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Magnum
 • twarda
Mniej Więcej
 • Simon Sebag Montefiore
 • 2011
 • 1
 • 664
 • 240
 • 153
 • *, 9788389656711
 • 9788389656711
 • ZA5BY

Recenzje czytelników

Arcydzieło o świętym mieście

Ocena:
Autor:
Data:
Lektura tej monografii (czy jak woli autor - biografii miasta) zajęła mi kilka miesięcy. Czytałam z doskoku, między lżejszymi książkami, gdyż obcowanie z "Jerozolimą" na pewno wymaga od czytelnika skupienia. Mimo iż jest to bardzo interesująca opowieść o jednym z najbardziej znanych i najstarszych miast świata, nie czyta się jej jak powieści.

Jestem pełna uznania i podziwu dla tytanicznej pracy, jaką wykonał autor, najpierw zbierając materiały, potem pisząc to dzieło ... bo na pewno tak można nazwać "Jerozolimę".

Czytelnik znajdzie tu mnóstwo szczegółów na temat historii i specyfiki miasta. Właściwie jest to niezwykle rozbudowana faktograficzna opowieść o wielu wiekach panowania w Jerozolimie różnych władców, o nieustannych walkach, zdobywaniu i traceniu miasta, o jego wielokulturowości, bogatej symbolice i wpływie na dzieje Europy i Bliskiego Wschodu na przestrzeni stuleci - od starożytności po czasy nam współczesne.

Jerozolima jawi się tu jako teren ciągłych walk o wpływy polityczne i religijne, miejsce skąpane w krwi wielu pokoleń fanatyków i wodzów o wybujałych ambicjach. Niestety, mimo zmian, jakie dokonały się w świecie i na mapie, wciąż miasto to pozostaje symbolem wojennych konfliktów, terroru, religijnej nietolerancji i podziałów.
Ten ciemny wizerunek zdaje się przesłaniać kulturowe oblicze miasta, które jest przecież także ogromnym muzeum i jedynym w swoim rodzaju zbiorem unikatowych zabytków trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rewelacja w każdym calu, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Temat niniejszej książki, to rzeka i to ogromna rzeka. Jerozolima, miasto pod każdym względem wyjątkowe, serce trzech najpotężniejszych religii świata, miejsce o bardzo długiej historii sięgającej trzeciego tysiąclecia p.n.e. Przedstawić ciekawie i wyczerpująco historię takiego tworu na 704 stronach wydaje się być niemożliwym. A jednak Montefiore się to udało. Jego książka jest nie tylko doskonała pod względem merytorycznym, ale dodatkowo jest także porywającą lekturą. Co istotne ... książka nie jest suchym kompedium historii miasta. Jest to historia miasta opowiedziana z punktu widzenia władających nim na przestrzeni tysiącleci osób oraz zwykłych mieszkańców. Poznajemy więc miasto biblijnego króla Dawida, historyka Józefa Flawiusza, Ariela Szarona, Abrahama, Amosa Oza, Jezusa, Lawrenca z Arabii i wielu innych znanych i nieznanych osób. Wykorzystując tysiące dokumentów, najnowsze badania naukowe oraz dokumenty swojej rodziny i własne wspomnienia, Montefiore stworzył wspaniałą epopeję trzech tysięcy lat wiary, fanatyzmu, zbrodni i współistnienia religii, kultur i ludzi. Co istotne autor dotarł do wielu niepublikowanych nigdy wcześniej dokumentów, wykonał iście benedyktyńską pracę przekopując się przez niezliczone archiwa.
Wielotysięczną historię miasta podzielił na dziewięć rozdziałów z których każdy opatrzony jest licznymi przypisami i wspaniałymi zdjęciami. Z jednego rozdziału do kolejnego historyk przechodzi płynnie. Dzięki temu czytając książkę nie czujemy zmiany klimatu, wieków, bohaterów. Co istotne, całość napisana jest językiem lekkim, chociaż nie przeczę - ogrom materiału może przytłaczać. Jerozolima zawsze była miastem wyjątkowym, wspaniałym, wzbudzającym pożądanie, nienawiść, podziw. Montefiore doskonale to ukazuje w swoim dziele. Warto sięgnąć po tę pozycję. Historia Jerozolimy to nie tylko dzieje miasta położonego wśród suchych wzgórz, to przede wszystkim historia świata i nas samych. Miasto nigdy nie pozostawiało nikogo obojętnym. Jestem przekonana, iż was także oczaruje na kartach książki Simona Sebaga Montefiore.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena