Koszyk 0
Opis:
Niebezpiecznie zwodnicza i inteligentnie napisana powieść, nie sposób się od niej oderwać aż do ostatniej strony. Ha Jin, autor Oczekiwania Późne popołudnie w biurze paszportów i wiz konsulatu indyjskiego w nienazwanym mieście Stanów Zjednoczonych. Większość interesantów już wyszła, podobnie jak większa część urzędników, ale 9 osób wciąż pozostało w ambasadzie. Punkowa nastolatka, która ma niezwykły talent. Zamożna para małżonków z wyższej warstwy społecznej, których związek przeżywa kryzys ... Młody Muzułmanin, urodzony w Ameryce, zmagający się ze skutkami zamachów z jedenastego września. Absolwentka uczelni, dręczona pytaniami o sens miłości. Były amerykański żołnierz, który chce odkupić swe winy. Starsza Chinka, w której przeszłości tkwi pewien sekret. Dwoje pracowników ambasady na progu miłosnej przygody. Kiedy spokojne popołudnie przerywa nagłe trzęsienie ziemi, dziewięcioro bohaterów zostaje uwięzionych w konsulacie. Początkowo ich wysiłki skierowane są wyłącznie ku temu, by przetrwać. Mają mało jedzenia. Biuro zaczyna zalewać woda. Potem zaś, gdy emocjonalny i fizyczny stres zdaje się być już nie do wytrzymania, młoda absolwentka uniwersytetu proponuje, by każdy opowiedział historię ze swego życia, która zawierałaby "jedną niezwykłą rzecz" i która nigdy nie została opowiedziana nikomu wcześniej. I kiedy pomimo zagrożenia śmiercią snute są historie o z pozoru przyziemnych sprawach: romansach, małżeństwie, rodzinie, politycznym wstrząsie i odkrywaniu swej duszy, ujawnia się w nich nagle transcendentalna prawda o życiu i siłach, które nas motywują do przetrwania. Chitra Banerjee Divakaruni wie, iż moc opowieści może nas uzdrowić, rozśmieszyć i pocieszyć w najtrudniejszych chwilach życia. Pokochałam Jedną niezwykłą rzecz i myślę, że to samo uczynią czytelnicy. Lisa See, autorka Dziewcząt z Szanghaju. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Chitra Banerjee Divakaruni
  • 2013
  • 1
  • 218
  • 205
  • 145
  • 978-83-7506-661-6
  • 9788375066616
  • ZAUN3

Recenzje czytelników

Kilka niezwykłych słów o niezwykłej książce

Ocena:
Autor:
Data:
Chitra Banerjee Divakaruni to indyjska pisarka i poetka, która ma na swoim koncie kilka powieści, zbiorów opowiadań oraz tomików poezji. Jest także założycielką fundacji, której celem jest pomoc mieszkankom Azji Południowej w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie. Jak można się domyślić jej powieści dotyczą spraw społecznych – tych mniej lub bardziej przyziemnych. Jej najnowsza powieść pod tytułem Jedna niezwykła rzecz także plasuje się w tej tematyce ...

Późnym popołudniem w biurze paszportów i wiz konsulatu indyjskiego w pewnym mieście w Stanach Zjednoczonych spotyka się grupka przypadkowych osób, których losy połączą się przez jedno przypadkowe zdarzenie. Trzęsienie ziemi, które nawiedza okolice sprawia, że dziewięć zebranych tam osób zostaje uwięzionych w śmiertelnej pułapce. Nie mogą zrobić nic, by się uwolnić. Pozostaje im tylko czekać na ratunek. Absolwentka uczelni wyższej, która miała wylecieć do Indii, by spotkać się z rodzicami postanawia zaproponować ocalałym pewien rodzaj terapii, która ma zająć ich myśli, tak by się uspokoili i rozluźnili w tej trudnej sytuacji. I tak, czytelnicy poznają dziewięć niesamowitych, przepięknych, nad wyraz realnych historii, z których każda niesie ze sobą zupełnie inny ładunek emocji i wywołuje zupełnie inne przemyślenia wśród zgromadzonych.

Rzadko autorzy kuszą się o to, aby wprowadzić do swojej powieści bohatera zbiorowego. Jednak w tym przypadku pisarka miała określony cel. Chciała, by czytelnicy nie zwracali uwagi na to jacy są bohaterowie i jak ich odbieramy, jako indywidualne jednostki. Jej zadaniem było zwrócenie czytelniczej uwagi na opowiadane przez nich historie oraz na emocje i rozważania jakie kłębią się po opowiedzeniu każdej z nich w głowach zebranych w ambasadzie ludzi.

Odbiorca powieści znajdzie tu wszystko – nieszczęśliwą bądź zakazaną miłość, odwagę, tęsknotę oraz życiowe rozterki. Wydaje mi się, że dawno nie byłam tak blisko innych ludzi za sprawą książki. Słowo pisane ma ogromną moc, a autorce udało się ją wykorzystać i skumulować masę różnych uczuć na 220 stronach. Idąc za słowami Lisy See cytowanymi na rewersie Jednej niezwykłej rzeczy muszę przyznać, że Chitra Banerjee Divakaruni rzeczywiście wie, jak ogromną siłą dysponują opowieści – jedne mogą uzdrowić, inne rozbawić do łez a jeszcze inne sprawić, że zastanowimy się chwilę nad własnymi decyzjami i drogą w życiu. Jednak autorka nie tylko zdaje sobie z tego sprawę, potrafi to także wykorzystać. Wymyślone przez nią historię trafiają wprost do serc czytelników. A umiejętne przeplatanie retrospekcji z życia różnych osób ze wspólną dla nich teraźniejszością dodaje jedynie dreszczyku emocji i ubarwia tę przepiękną opowieść.

Divakaruni doskonale równoważy opisy świata przedstawionego z uczuciami i emocjami przeżywanymi przez wykreowane przez siebie postaci. Dzięki czeku powieść nie jest przegadana, za to stanowi doskonałą lekturę na spokojny wieczór.

Jedna niezwykła rzecz to powieść pełna magicznych detali. Mówiąca o tym, że warto jest przeanalizować czasem swoje życia, nie tylko w obliczu ogromnego zagrożenia, ale także wtedy, kiedy jeszcze nie jest za późno na zmiany. Autorka nawołuje dzięki swojej opowieści do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad problemami nie tylko swoimi, ale także tymi, którymi dzielą się z nami inni ludzie. Książka ma także ogromny wydźwięk społeczny – ukazuje, że każdy człowiek niesie w sobie przynajmniej jedną niezwykłą historię, która często rzuca cień bądź światło na całe jego późniejsze życie. Każdy człowiek jest wyjątkowy, a to kim jesteśmy względem świata i innych, często jest wynikiem wydarzeń, które zaistniały w naszym życiu; ludzi, którzy się w nim pojawili oraz tego jak sami patrzymy na swoją przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. Przede wszystkim jednak książka Chitry Banerjee Divakaruni ukazuje nam, że warto ze sobą rozmawiać.

Polecam tę przepiękną książkę, wszystkim tym, którzy mają ochotę poznać kilka niezwykłych opowieści, które być może będą w stanie odmienić nie tylko pogląd na otaczający świat, ale także myślenie o własnym życiu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena