Koszyk 0
Opis:
Jedna szkoła. Jeden uzbrojony mężczyzna. I twoje dziecko. Emocjonująca powieść, w której napięcie wzrasta z każdą umykającą minutą, a na światło dzienne wychodzą ukryte lęki i konflikty małej społeczności Broken Branch. Mieszkańcy próbują ustalić tożsamość napastnika z bronią, przetrzymującego w szkole ich dzieci jako zakładników ... Na policjantce Meg Barrett spoczywa odpowiedzialność za dzieci z Broken Branch. Will Thwaite, opiekujący się dwójką wnucząt, powierzonych mu niechętnie przez córkę, przypatruje się wszystkiemu bezradnie, zastanawiając, czy znów zawiódł swoje dziecko. Uwięziona w klasie nauczycielka Evelyn Oliver wyczekuje okazji, by uratować swoich uczniów. Zaś trzynastoletnia Augie Baker zmagająca się z konsekwencjami straszliwego wypadku, zaryzykuje swoim życiem, aby ocalić młodszego brata. Krucha normalność miasteczka zostaje zachwiana. Liczy się każda minuta, prawda musi zostać odkryta. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Filia
 • miękka
Mniej Więcej
 • Heather Gudenkauf
 • 2015
 • 1
 • 448
 • 197
 • 131
 • 978838075-031-9
 • 9788380750319
 • ZCWJM

Recenzje czytelników

Bardzo dobra powieść obyczajowa

Ocena:
Autor:
Data:
Malutkie miasteczko, gdzie wszyscy się znają i napastnik z bronią w szkole pełnej dzieci. Co z tego wyniknie? Najnowszą powieść Heather Gudenkauf przeczytałam z zapartym tchem w nieco ponad jeden dzień.

Wielkim plusem tej książki jest narracja prowadzona z punktu widzenia pięciu głównych bohaterów. Najciekawsze partie należały, moim zdaniem, do odważnej nastolatki Augie, która obrała sobie za cel ocalenie młodszego brata PJ-a. A także do sędziwej nauczycielki, pani Oliver ... która sterroryzowana przez napastnika we własnej klasie, nie straciła nadziei na ocalenie. Czy to za pomocą ukrytej wewnątrz sukienki komórki, czy… szkolnego zszywacza jako narzędzia obrony. :-)

Partiom poświęconym pani Oliver towarzyszył jej „wewnętrzny głos rozsądku”. Był nim Cal – jej mąż, który świetnie komentował w jej myślach rzeczywistość i upominał starszą panią przed porywczymi zachowaniami względem przestępcy. Jego spostrzeżenia były tak trafne, że został moim ulubionym bohaterem, mimo że ani razu fizycznie nie pojawił się w klasie, a jedynie w myślach bohaterki.

W miarę rozwoju akcji, z każdym rozdziałem nasuwały się nowe pytania. Co ma wspólnego z napaścią silna policjantka Meg, która wraz z kordonem policji koczuje pod budynkiem? Jaki cel ma przetrzymywanie dzieci w szkole? Czy przestępcą jest patologiczny ojciec jednej z dziewczynek? Oraz czy nastolatka i doświadczona nauczycielka są w stanie go powstrzymać?

Chwilami miałam wrażenie, że „ofiary” są silniejsze psychicznie niż kryminalista i policjanci razem wzięci. Podczas gdy plan działania przestępcy pozostawał niejasny, przetrzymywani w szkole (każdy na swój sposób), próbowali przejąć inicjatywę. Takie rozłożenie sił sprawiło, że w książce właściwie zabrakło elementów grozy, ale z drugiej strony nadało pikanterii charakterom ofiar. W końcu nikt nie jest w stanie powiedzieć, jakby się zachował w momencie, kiedy broń dotyka jego skroni...

Nie przepadam za kryminałami i horrorami, dlatego znikoma ilość chwil przyprawiających o palpitację serca podczas lektury „Jednego kroku” była akurat dla mnie ogromnym plusem. Zamiast nieoczekiwanych zwrotów akcji, Gudenkauf skupiła się raczej na przywoływaniu wspomnień oraz tajemnic mieszkańców miasteczka. A każda kolejna informacja z ich życia rzucała nowe światło na sprawę. Przez nagromadzenie ilości hipotez, właściwie do samego końca nie domyśliłam się, kto jest napastnikiem.

Choć główny temat książki jest dość kontrowersyjny, bo dla każdego rodzica bezpieczeństwo dziecka jest podstawą, to muszę przyznać, że zbrodnia była dla autorki jedynie pretekstem do poruszenia innych problemów. Stworzyła bardzo dobrą powieść obyczajowa o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, nieudanych związkach i ich konsekwencjach, a także o współczesnych, patchworkowych rodzinach. Generalnie bardzo polecam, ale raczej miłośnikom literatury kobiecej, a nie kryminałów czy thrillerów. Do wciągającego poczytania w jesienny wieczór.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wystarczy jeden krok

Ocena:
Autor:
Data:
Dziecko to największy skarb i każda matka o tym wie. Jego bezpieczeństwo to sprawa priorytetowa, a świadomość tego, że coś, lub ktoś mu zagraża, może sprawić, że cały nasz poukładany świat, legnie w gruzach. Wystarczy jedna chwila, jeden krok, by zmienić wszystko.

Pewnego dnia, spokój małego miasteczka Broken Branch, burzy przerażająca wiadomość. Do pobliskiej szkoły wchodzi mężczyzna z bronią i bierze dzieci jako zakładników. Nikt nie wie kim jest i jakie są jego zamiary ... ale jedno jest pewne, nie ma chwili do stracenia. Policja robi wszystko żeby ustalić tożsamość napastnika i uratować uwięzione dzieci i nauczycieli. Stawką w tej niebezpiecznej grze jest życie wielu niewinnych ludzi, a czas wciąż biegnie nieubłaganie. Każda minuta jest na wagę złota, prawda musi zostać jak najszybciej odkryta.

„Jeden krok” to najnowsza książka Heather Gudenkauf, porównywanej do znanej i cenionej pisarki, Jodi Picoult. Jest to również moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i już wiem na pewno, że nie ostatnie. Jednak czy nazywanie Gudenkauf następczynią Picoult nie jest aby przesadą? Jodi Picoult większość czytelników zna. Jej książki to mistrzostwo w każdym calu i śmiem twierdzić, że żadna autorka nie jest w stanie jej zastąpić. Choć trzeba przyznać, że Heather Gudenkauf, pisze świetnie, a „Jeden krok” jest tego najlepszym przykładem.

Książka Heather Gudenkauf, od samego początku mnie zaintrygowała i zaciekawiła. Fabuła być może nie jest zbyt odkrywcza, ale zapewniam was, że napięcie jakie tworzy autorka, nie pozwoli wam odłożyć książki na bok. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia pięciu osób, dzięki czemu dokładnie możemy się przyjrzeć całej sytuacji i przekonać się, co w danym momencie czują bohaterowie. Każdy z nich, stając w obliczu tragedii i niebezpieczeństwa, będzie musiał zmierzyć się z demonami własnej przeszłości i spróbować stawić czoło swoim lękom.

Akcja od samego początku gna do przodu i choć momentami zwalnia, to jednak zostawia przyjemne uczucie nieprzewidywalności. Zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń i w napięciu śledzimy zmagania bohaterów. Nie wiemy kim jest napastnik i czego chce, wiemy tylko, że nie ma dobrych zamiarów, a w niebezpieczeństwie znajduje się wielu niewinnych ludzi, a zwłaszcza dzieci. Z przestrachem przyglądamy się temu, co dzieje się w klasie Pani Oliver. Jej hart ducha i siła, to cechy o których nie można zapomnieć. Nauczycielka poświęca swoje własne życie, by ocalić swoich uczniów. Wykazuje się ogromną odwagą i spokojem i choć nieznajomy mężczyzna mierzy do niej z broni, ta się nie poddaje i z uporem chroni dzieci. Za wszelką cenę stara się odwrócić jego uwagę i odnaleźć wyjście z sytuacji.

Trzynastoletnia Augie, zmaga się z konsekwencjami strasznego wypadku, w którym ucierpiała jej matka, Holly. Nie potrafi sobie wybaczyć, tego co się stało i co chwilę dręczą ją wyrzuty sumienia. Gdy uświadamia sobie, że w szkole grasuje mężczyzna z bronią, jest przerażona, jednak świadomość tego, że jej młodszy brat, jest w niebezpieczeństwie, skutecznie napędza ją do działania. Choć odczuwa paniczny lęk i tak naprawdę sama nie wie, co zrobi, gdy stanie oko w oko z napastnikiem, to z uporem brnie do przodu i szuka rozwiązania, jak uratować brata. Również ona wykazuje się ogromną odwagą, bo trzeba brać pod uwagę to, że jest tylko dzieckiem.

Zaś Meg, bierze udział w policyjnej akcji rozgrywającej się pod szkołą. Choć nie ona prowadzi sprawę, to jednak w dużej mierze, na niej spoczywa odpowiedzialność za uwięzione dzieci. Gdy sytuacja przybierze dramatyczny obrót, Meg będzie musiała, wykazać się ogromnym bohaterstwem i śmiałością. Jest również Will, który bardzo dawno temu zawiódł swoją córkę. Przygląda się wszystkiemu bezradnie i drży o życie wnuków. Ta sytuacja pozwala mu zrobić rachunek sumienia i zmierzyć się z bolesną przeszłością. Możemy również śledzić wydarzenia z punktu widzenia Holly, która nieświadoma tego, co dzieje się w szkole jej dzieci, leży w szpitalu i zmaga się ze skutkami straszliwego wypadku, w którym doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu. Jak potoczą się losy wszystkich bohaterów? Co stanie się z Panią Oliver i jej uczniami? Jak zachowa się Augie? Jakie znaczenie dla przebiegu wydarzeń ma policjantka Meg? Co wydarzyło się w przeszłości Willa, czego do dziś nie może sobie wybaczyć? Oraz, co zamierza napastnik z bronią i jakie są jego zamiary?

„Jeden krok” to pełna napięcia i emocji książka. Autorka opowiada o odwadze, o trudnych relacjach międzyludzkich i ich konsekwencjach. O bolesnych wspomnieniach i przebaczeniu, o skłóconych rodzinach i bólu, którego nie sposób zapomnieć. Widzimy tutaj również miłość i jej różne oblicza. Miłość macierzyńska, miłość braterska i miłość partnerska. Heather Gudenkauf poprzez swoich bohaterów, pokazuje nam, jak wiele ludzie są w stanie poświęcić i zrobić w imię miłości. „Jeden krok” to wielowątkowa powieść, którą czyta się z zapartym tchem. Pokazuje nam, że niczego w życiu nie możemy być pewni i tak naprawdę jeden krok wystarczy, by cały nasz świat został wywrócony do góry nogami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena