Koszyk 0
Opis:
Pierwsza w Polsce monografia obejmująca dzieje klasycznego teatru japońskiego. Autorka oprócz opisu poszczególnych rodzajów teatralnych (no, kyogen, kabuki, bunraku) stara się znaleźć źródła tych form wyrazu, poszukując ich w starych obyczajach i rytuałach. Swoje wywody opiera na rzetelnym materiale historycznym, światowej literaturze przedmiotu i wywiadach z aktorami. Pokazuje wyjątkowość teatru japońskiego, polegającą na niepowtarzalności, pięknie i harmonii ... co podkreślają zamieszczane w tekście liczne fotografie. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Trio
  • twarda
Mniej Więcej
  • Estera Żeromska
  • 2010
  • 243
  • 174
  • 978-83-7436-2-245
  • 9788374362245
  • Z7544

Recenzje czytelników

Opis fascynującego świata

Ocena:
Autor:
Data:
Dwutomowe dzieło Estery Żeromskiej o rzadkiej urodzie i gęstej zawartości informacyjnej łączy walory podręcznika akademickiego z gawędą, snutą przez kogoś, kto od lat z pasją bada tajniki klasycznego teatru Japonii. Wywodzący się z dawnych wieków i zachowujący klasyczną formę teatr nō, kyōgen, kabuki i bunraku jest jednak czymś więcej niż teatr. Ten fascynujący świat, w którym króluje dyscyplina wykonania, szacunek dla tradycji, odpowiedzialność ... ale i twórcza kreacja to rdzeń japońskiej duchowości.

Opowieść Estery Żeromskiej, w której szacunkowi dla każdego detalu, skrupulatnie opisanego, towarzyszy interpretacja znaczeń, jakie niosą ze sobą spektakle klasycznego teatru, potwierdza ten szczególny charakter uprawianej od wieków sztuki. Potwierdzają to również artyści tego teatru, pytani przez autorkę o sens uprawianej profesji w czasach tak przecież odległych rytmem, sposobem życia, tempem i wyzwaniami nowoczesności od dawnych sztuk, na ogół błahych, o miłości, nienawiści, tęsknocie i śmierci: „dopóki Japończycy – uważa pierwszy aktor (shite) teatru nō, Kanze Tetsunojō IX – przejawiają zainteresowanie własną kulturą, dopóty nō jest im potrzebne”.

Zgromadzona przez autorkę dokumentacja jest imponująca, a rozeznanie, jakie w klasycznym teatrze japońskim zyskuje czytelnik niebagatelne. Po lekturze dzieła Żeromskiej będzie wiedział, że nō i kyōgen to awers i rewers tego samego nurtu sztuki, pierwszy wyrażający się w tragizmie, drugi w farsowym komizmie, że w obu tych gatunkach dominują aktorskie rody, strzegące zawodowych tajemnic, że dochodzenie do mistrzostwa trwa co najmniej 20 lat, a uczyć się trzeba od dziecka; że kabuki wywodzi się z tradycji teatru tańca, a bunraku to wyrafi nowany rodzaj teatru lalek, w którym najważniejszą rolę odgrywa kantor, interpretujący wszystkie role z towarzyszącym mu akompaniatorem, a ważące 10 kilogramów lalki animuje trzech widzianych przez publiczność animatorów. Tylko bunraku jest otwarte dla talentów spoza rodów aktorskich, w pozostałych rodzajach teatru klasycznego obowiązuje hierarchia i tradycja, a nauka polega na naśladowaniu mistrza, zwykle dziadka lub ojca.

Cechą niespotykaną w podręcznikach akademickich są wspomniane już wywiady z artystami, którzy opowiadają o swojej pracy, treningu, fascynacjach i obawach. Powstanie takiego dzieła było możliwe dzięki wieloletnim studiom, podróżom do Japonii i spotkaniom Żeromskiej z artystami. Pierwszym wspaniałym owocem tych spotkań była wydana przed kilku laty jej książka „Maska na japońskiej scenie” (2003), także nakładem wydawnictwa Trio. Teraz otrzymujemy poniekąd ciąg dalszy, prawdziwy skarb.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena