Koszyk 0
Opis:
Zapewnianie wysokiej jakości oprogramowania to niełatwe zadanie. Osiągniesz ją, jeśli będziesz przestrzegać wysokich standardów procesu wytwarzania i dopilnujesz, by każdy problem został rozwiązany do końca. Jednak zadziwiająco wielu producentów nie traktuje poważnie sygnałów o błędach. Ujawniają się one dopiero podczas testowania, czyli na etapie, gdy już niewiele można zrobić ... . Ta książka podpowie Ci, jak już na pierwszych etapach tworzenia kodu wykrywać i rozwiązywać pojawiające się problemy. Popraw efektywność swojej pracy już dziś! Karolina Zmitrowicz zebrała najistotniejsze koncepcje z dziedziny zarządzania jakością oprogramowania i uzupełniła je o własne doświadczenia. Znajdziesz tu omówienie podstaw testowania oraz pomoc w organizacji i planowaniu pracy. Nauczysz się tworzyć jakość, a nie tylko ją sprawdzać. Poznasz przydatne metody weryfikacji i walidacji, podstawy tworzenia dokumentacji wyników i narzędzia Lean Software Development. Dzięki zawartym w książce wskazówkom udoskonalisz swoje produkty, zoptymalizujesz proces ich wytwarzania i powiększysz grono zachwyconych klientów. * Definicja jakości i znaczenie jakości w projektach informatycznych * Zarządzanie procesowe, jakością i przez jakość * Zasady Deminga i koła jakości * Zarządzanie jakością oprogramowania * Manifest jakości i standardy * Planowanie procesu zapewnienia jakości * Weryfikacja i walidacja, metryki * Anomalie — charakterystyka i sposób obsługi * Podstawy testowania, organizacja i techniki testów * Metryki związane z testowaniem i dokumentacja testów * Wsparcie narzędziowe i standardy w testowaniu * Doskonalenie procesów organizacyjnych i procesu testowego * Lean Software development (LSD). Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Helion
  • miękka
Mniej Więcej
  • Karolina Zmitrowicz
  • 2015
  • 296
  • 235
  • 158
  • *, 97883283-0156-6
  • 9788328301566
  • ZCUGD

Recenzje czytelników

Jakość projektów informatycznych

Ocena:
Autor:
Data:
LSD to Lean Software Development, a ISO 9000, ISO 19011:2011, ISO/TS 16949:2009, to nie żadne konserwanty tylko certyfikaty systemów jakości, czyli normy określające powtarzalną jakość usług lub produktów. Nie dają one gwarancji, lecz mówią o zachowaniu minimalnych wymagań dotyczących poziomu usług.
Opisane oraz zobrazowane w formie grafik i rysunków procesy monitorujące i zarządzające jakością produktów, oraz oferowanych usług sprawiają ... że zainteresowana osoba nie skupia się na zapamiętaniu wielu skompilowanych i trudnych fraz, a na łatwym i przyswajalnym zrozumieniu zagadnienia.
Prosty przykład obrazujący każdemu czytelnikowi tej recenzji potwierdzenie napisanych przeze mnie wyżej słów:
Analiza Pareto, to proste narzędzie, a zarazem twierdzenie wykorzystywane w zarządzaniu i statystyce. Vilfredo Pareto odkrył, że ok. 20% społeczeństwa posiada w swoim władaniu 80% całkowitego majątku. Prowadząc różnorodne badania, naukowcy udowodnili, że reguła ta dotyczy prawie każdej dziedziny życia, np.:
80% sprzedaży generowane jest przez 20% klientów
80% wad generowane jest 20% wystąpienia przyczyn
20% informacji warunkuje 80% decyzji
Pareto opracował założenie, że 20% przyczyn generuje 80% błędów. Dzięki tej informacji uzyskujemy wręcz absurdalnie banalne i bardzo skuteczne narzędzie, do poprawy jakości poprzez eliminację najczęściej występującego powodu nieudanych działań. Prawda, że proste?
W książce „Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania” naturalnie możemy znaleźć również informacje dotyczące sprawdzania poprawności. Słowa Edsgera Dijkstry, znanego pioniera informatyki: „Testy mogą pokazać obecność błędów, ale nigdy ich brak”.
Testowanie oprogramowania, to niezwykle ważny proces. Większość obowiązujących i wykorzystywanych standardów rodziny ISO, oraz IEEE została opisana w zrozumiały dla czytelnika sposób. Ciekawa grafika przedstawiająca zagadnienie, daje sporo do myślenia. Możemy również znaleźć opisy rodzajów testów, techniki testowania, planowania, oceny i kontroli testów, czy dokumentacji. Większość wspomnianych informacji opiera się na przykładach.
Nie wszystkie diagramy są jednak przedstawione w klarowny sposób (8 odcieni szarości niekiedy jest ciężko odróżnić). Wielka litera Q zapewne od słowa Quality (ang.:”jakość”) znajdujące się na okładce od razu rzuca się w oczy. Stonowanie kolorów mówi o poważnej tematyce.
Dużo informacji poparte przykładami, oraz sporo grafik obrazujących idee, to dobre rozwiązanie. Odczuwam niestety wrażenie, że autor chciał w niektórych przypadkach pokazać równocześnie skomplikowanie procesów.
Propozycja dla osób chcących w przyjemny sposób zapoznać się z (podstawowymi jednak) metodami tytułowego rozwoju i testowania oprogramowania.

Moja ocena: 8/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena