Koszyk 0
Opis:
Pim postanawia wbrew oczekiwaniom rodziców wybrać szkołę zawodową i szybko zdobyć konkretny, gwarantujący dobre zarobki fach. Decyduje się na szkołę rzeźniczą, gdzie uczy się wędliniarstwa, prezentacji, pakowania, przechowywania i przygotowywania wyrobów garmażeryjnych. Nauka idzie mu nad podziw dobrze i dopiero wizyta w ubojni przemysłowej wszystko zmienia… Po prześledzeniu w roli widza makabrycznego łańcucha produkcyjnego Pim postanawia popełnić szaleńczy czyn – ... zakrada się nocą do zakładu, wchodzi ze stadem świń i podąża kuluarami dla zwierząt przeznaczonych do uboju, by obejrzeć cały proces ich oczyma… „W naszej sterylnej, poukładanej i zorientowanej na konsumpcję rzeczywistości autorka pozwala nam zredefiniować relację między człowiekiem a zwierzęciem. Jury doceniło uniwersalność tekstu, który czerpie z poetyki naturalizmu, nawiązując do twórczości Nietschego, Zoli i Flauberta”. (uzasadnienie przyznania Nagrody Goncourtów, 27 października 2012 r.). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Joy Sorman
  • 2013
  • 224
  • 195
  • 123
  • 978-83-7508-846-5
  • 9788375088465
  • ZB5PZ

Recenzje czytelników

jak zwierzę

Ocena:
Autor:
Data:
Książka napisana łatwym, przystępnym językiem, zajmująca niewiele ponad 200stron, a mimo to przeczytanie jej zajęło mi dużo czasu. Skusił mnie opis z okładki, z którego można wywnioskować iż jest to książka zachęcająca do wegetarianizmu, do większego szacunku dla zwierząt. Niestety, okazuje się być wypełniona niesmacznymi opisami, obsesją głównego bohatera i pochwalaniem jedzenia mięsa.
Zdecydowanie nie polecam miłośnikom zwierząt.
Czy ta recenzja była przydatna?

Mięsna obsesja

Ocena:
Autor:
Data:
,,Jak zwierzę” Joy Sorman wzięłam kiedyś do czytania w autobusie. Przebrnęłam może przez dwadzieścia stron, po czym odłożyłam książkę na półkę. Trochę minęło, zanim ta powieść znów wpadła w moje ręce. Zaczęłam jeszcze raz, od początku.
Głównym bohaterem tej powieści jest Pim, który postanawia zostać rzeźnikiem i z konsekwencją realizuje swój zamysł. Uczy się nie tylko jak postępować z mięsem, ale i odwiedza ubojnie, patrzy na cały proces. Od zwierzęcia do mięsa.
, ... Jak zwierzę” napisana jest w sposób dość przyjemny. Co jakiś czas narrator wtrąca komentarze, które bywają lekkie, ironiczne, miejscami zabawne. Ale zastrzeżenia mam do samej treści. Właściwie nie wiem, czym kierowałam się, kupując tę książkę. Wiem za to, że znalazłam w niej totalną mięsną obsesję. Autorka nie szczędziła takich słów jak trzewia, krew, jelita, nie ustawała w dosadnych opisach mięsa, jego zapachu. Było coś w tej tematyce niesamowicie irytującego. Pojawiało się zwierzę i pojawiało się mięso. Zdaję sobie sprawę, że pewnie denerwowało mnie w tej powieści to, o czym nie chcę pamiętać: czyli to, że kotlet schabowy na moim talerzu był kiedyś żywą istotą, odczuwającą, jeśli nie głębsze uczucia miłości, przyjaźni, przywiązania i tęsknoty, to na pewno ból, głód, chłód. Pewnie i strach.
Sama postać głównego bohatera była dla mnie irytująca. Początkowo Pim wzbudzał we mnie swoją sympatię, ale później jego mroczne pragnienia tarzania się w mięsie, jakoś obrzydziły mi tego bohatera. No i zakończenie: spodziewałam się czegoś mocnego (zresztą tylko dlatego nie odłożyłam tej książki ponownie na półkę), ale raczej nie tego, co wieńczy tę lekturę.
,,Jak zwierzę” przeczytałam. Ale raczej nie polecam tej powieści fanom roladek i schabowego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena