Koszyk 0

Jak wybrać plecak dla ucznia... poradnik dla rodziców

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zostało jeszcze wiele czasu, ale już teraz warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego plecaka dla naszej pociechy. Czym kierować się podczas zakupu?

Dla dziecka najważniejszy jest oczywiście wygląd – plecak musi być taki, jak mają koledzy czy koleżanki, w ulubionym kolorze, z ulubioną postacią z bajki… Rodzica czeka więc nie lada wyzwanie! Trzeba bowiem skonfrontować dziecięce marzenia z rzeczywistością, a dokładniej z cechami, jakimi powinien charakteryzować się odpowiedni plecak. A musi być przede wszystkim zdrowy dla kręgosłupa i posiadać praktyczne rozwiązania.

Dla przedszkolaka

Plecak dla przedszkolaka nie jest oczywiście zakupem obowiązkowym, ale – jeśli maluch wyrażą taką chęć – warto mu go sprezentować. Wbrew pozorom mały, poręczny plecaczek przyda się w wielu sytuacjach. Do przedszkola dziecko będzie mogło nosić w nim ulubioną zabawkę czy książeczkę, z którą nie umie się rozstać, a podczas wycieczek – schować smaczną przekąskę albo ubranko na zmianę. Rodzice doskonale wiedzą, że maluszki w tym wieku uwielbiają wszystko robić samodzielnie i mieć takie same przedmioty jak mama, tata czy starsze rodzeństwo. Posiadanie własnego plecaczka sprawi im więc mnóstwo radości. Warto pozwolić brzdącowi na samodzielny wybór wzoru i koloru. Plecak dla przedszkolaka powinien być mały i lekki. Wystarczy, że będzie posiadał jedną przegrodę i ewentualnie kieszonkę na drobiazgi.

Dla pierwszaka

Wybór plecaka do pierwszoklasisty to niezwykle odpowiedzialne zadanie, ponieważ w grę wchodzi zdrowie kręgosłupa naszej pociechy. W tym przypadku nie warto oszczędzać i lepiej zdecydować się na nieco droższy model – najlepiej z atestem – który będzie spełniał poniższe kryteria:

  • Usztywniane plecy – to bardzo ważny element plecaka. Usztywniane plecy nie tylko wymuszą prawidłową postawę ciała dziecka, ale też zapewnią mu znaczny komfort podczas noszenia – znajdujące się w środku książki i inne przedmioty nie będą się wbijały w ciało.
  • Usztywniane dno – zagwarantuje stabilność plecaka, a tym samym równomierne rozłożenie ciężaru jego zawartości.
  • Regulowane szelki – to jeden z kluczowych elementów, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka, ponieważ wpływa bezpośrednio na postawę dziecka. Regulacja daje możliwość dopasowania długości szelek tak, aby plecak znajdował się na odpowiedniej wysokości pleców. Jak ją ustalić? Góra powinna mieścić się na wysokości ramion, a dół kończyć razem z plecami – plecak nie może opierać się o pośladki dziecka. Ważne też, aby szelki były szerokie i miękkie – nie będą wówczas wpijały się boleśnie w ramiona.
  • Przegrody i kieszonki – dobrze, żeby plecak miał dwie duże przegrody i kilka mniejszych kieszonek, w których uczeń będzie mógł schować coś do jedzenia, picia i przydatne mu drobiazgi.
  • Elementy odblaskowe – zapewnią dziecku bezpieczeństwo, sprawiając, że będzie widoczne na drodze podczas gorszych warunków pogodowych oraz po zmroku.
  • Uchwyt do przenoszenia – to wygodne rozwiązanie, pozwalające łatwo przenosić plecak zarówno dziecku, jak i rodzicom.
  • Waga i wielkość – pomimo wszystkich wymienionych wyżej cech, plecak powinien być lekki – najlepiej, aby jego waga nie przekraczała zbytnio jednego kilograma. Jeśli chodzi o wielkość – nie może być zbyt szeroki (na pewno nie szerszy niż plecy dziecka) ani zbyt wysoki, ponieważ wtedy nawet regulacja szelek nie pozwoli dopasować go odpowiednio do pleców.
  • Wodoodporność – uchroni zawartość plecaka przed przemoczeniem, więc jest to wymóg konieczny.

Opisanym kryteriom najlepiej odpowiada tornister. Według specjalistów to najlepszy wybór dla dzieci w okresie wczesnoszkolnym – jego stabilna i sztywna konstrukcja wspomaga bowiem utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Dla starszego dziecka

Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – no właśnie… Starszy uczeń ma swoje upodobania, które lubi manifestować, zaczyna także mieć swój styl, wie, czego chce i ciężko przekonać go do swoich racji. Jak zatem wybrać plecak, który pogodzi jego gust ze stanowiskiem rodziców, dla których najważniejsze jest zdrowie dziecięcego kręgosłupa? Plecak młodzieżowy, w przeciwieństwie do tornistra, jest mniej usztywniany, ale warto posiadał te same cechy, a więc przynajmniej częściowo usztywniane plecy, usztywniane dno, szerokie regulowane szelki czy elementy odblaskowe. Warto zwrócić też uwagę na jakość wykonania – im starsze dziecko, tym, niestety, zawartość jego plecaka jest cięższa, dlatego powinien być solidny i posiadać mocne szwy.

Jeśli chodzi o zawartość – jest ona równie ważna, co sam plecak, o czym często zapominamy… Waga tornistra dziecka w wieku wczesnoszkolnym nie powinna przekraczać 10% masy jego ciała, a plecaka starszego dziecka – 15%.

Plecak Smerfy Wyprzedaż 1 Plecak Smerfy
35,45 70,90
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Violetta Wyprzedaż 1 Plecak Violetta
32,43 108,10
Rabat 70% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Violetta Wyprzedaż 1 Plecak Violetta
19,95 66,50
Rabat 70% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak młodzieżowy Neon Cool Pack N005 1 Plecak młodzieżowy Neon Cool Pack N005
91,09 99,90
Rabat 9% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Torba na ramię Cool Pack Wyprzedaż 1 Torba na ramię Cool Pack
58,52 83,60
Rabat 30% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak młodzieżowy Cool Pack S005 1 Plecak młodzieżowy Cool Pack S005
127,56 139,90
Rabat 9% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tornister szkolny Jej Wysokość Zosia Wyprzedaż 1 Tornister szkolny Jej Wysokość Zosia
89,95 179,90
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tornister Littlest Pet Shop Wyprzedaż 1 Tornister Littlest Pet Shop
119,95 239,90
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tornister kasetonowy Easy Motyl Wyprzedaż 1 Tornister kasetonowy Easy Motyl
60,00 119,99
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tornister kasetonowy Easy Dino zielony Wyprzedaż 1 Tornister kasetonowy Easy Dino zielony
60,00 119,99
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak szkolny Pingwiny z Madagaskaru Wyprzedaż 1 Plecak szkolny Pingwiny z Madagaskaru
49,95 99,90
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak czaszki Arrow Wyprzedaż 1 Plecak czaszki Arrow
19,95 39,90
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak w kolorowe kwadraty 1 Plecak w kolorowe kwadraty
108,50 119,00
Rabat 9% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Urban College szary Wyprzedaż 1 Plecak Urban College szary
55,30 79,00
Rabat 30% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Urban College granatowy 1 Plecak Urban College granatowy
81,15 89,00
Rabat 9% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!