Koszyk 0

Jak wybrać plecak dla ucznia... poradnik dla rodziców

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zostało jeszcze wiele czasu, ale już teraz warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego plecaka dla naszej pociechy. Czym kierować się podczas zakupu?

Dla dziecka najważniejszy jest oczywiście wygląd – plecak musi być taki, jak mają koledzy czy koleżanki, w ulubionym kolorze, z ulubioną postacią z bajki… Rodzica czeka więc nie lada wyzwanie! Trzeba bowiem skonfrontować dziecięce marzenia z rzeczywistością, a dokładniej z cechami, jakimi powinien charakteryzować się odpowiedni plecak. A musi być przede wszystkim zdrowy dla kręgosłupa i posiadać praktyczne rozwiązania.

Dla przedszkolaka

Plecak dla przedszkolaka nie jest oczywiście zakupem obowiązkowym, ale – jeśli maluch wyrażą taką chęć – warto mu go sprezentować. Wbrew pozorom mały, poręczny plecaczek przyda się w wielu sytuacjach. Do przedszkola dziecko będzie mogło nosić w nim ulubioną zabawkę czy książeczkę, z którą nie umie się rozstać, a podczas wycieczek – schować smaczną przekąskę albo ubranko na zmianę. Rodzice doskonale wiedzą, że maluszki w tym wieku uwielbiają wszystko robić samodzielnie i mieć takie same przedmioty jak mama, tata czy starsze rodzeństwo. Posiadanie własnego plecaczka sprawi im więc mnóstwo radości. Warto pozwolić brzdącowi na samodzielny wybór wzoru i koloru. Plecak dla przedszkolaka powinien być mały i lekki. Wystarczy, że będzie posiadał jedną przegrodę i ewentualnie kieszonkę na drobiazgi.

Dla pierwszaka

Wybór plecaka do pierwszoklasisty to niezwykle odpowiedzialne zadanie, ponieważ w grę wchodzi zdrowie kręgosłupa naszej pociechy. W tym przypadku nie warto oszczędzać i lepiej zdecydować się na nieco droższy model – najlepiej z atestem – który będzie spełniał poniższe kryteria:

  • Usztywniane plecy – to bardzo ważny element plecaka. Usztywniane plecy nie tylko wymuszą prawidłową postawę ciała dziecka, ale też zapewnią mu znaczny komfort podczas noszenia – znajdujące się w środku książki i inne przedmioty nie będą się wbijały w ciało.
  • Usztywniane dno – zagwarantuje stabilność plecaka, a tym samym równomierne rozłożenie ciężaru jego zawartości.
  • Regulowane szelki – to jeden z kluczowych elementów, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka, ponieważ wpływa bezpośrednio na postawę dziecka. Regulacja daje możliwość dopasowania długości szelek tak, aby plecak znajdował się na odpowiedniej wysokości pleców. Jak ją ustalić? Góra powinna mieścić się na wysokości ramion, a dół kończyć razem z plecami – plecak nie może opierać się o pośladki dziecka. Ważne też, aby szelki były szerokie i miękkie – nie będą wówczas wpijały się boleśnie w ramiona.
  • Przegrody i kieszonki – dobrze, żeby plecak miał dwie duże przegrody i kilka mniejszych kieszonek, w których uczeń będzie mógł schować coś do jedzenia, picia i przydatne mu drobiazgi.
  • Elementy odblaskowe – zapewnią dziecku bezpieczeństwo, sprawiając, że będzie widoczne na drodze podczas gorszych warunków pogodowych oraz po zmroku.
  • Uchwyt do przenoszenia – to wygodne rozwiązanie, pozwalające łatwo przenosić plecak zarówno dziecku, jak i rodzicom.
  • Waga i wielkość – pomimo wszystkich wymienionych wyżej cech, plecak powinien być lekki – najlepiej, aby jego waga nie przekraczała zbytnio jednego kilograma. Jeśli chodzi o wielkość – nie może być zbyt szeroki (na pewno nie szerszy niż plecy dziecka) ani zbyt wysoki, ponieważ wtedy nawet regulacja szelek nie pozwoli dopasować go odpowiednio do pleców.
  • Wodoodporność – uchroni zawartość plecaka przed przemoczeniem, więc jest to wymóg konieczny.

Opisanym kryteriom najlepiej odpowiada tornister. Według specjalistów to najlepszy wybór dla dzieci w okresie wczesnoszkolnym – jego stabilna i sztywna konstrukcja wspomaga bowiem utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Dla starszego dziecka

Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – no właśnie… Starszy uczeń ma swoje upodobania, które lubi manifestować, zaczyna także mieć swój styl, wie, czego chce i ciężko przekonać go do swoich racji. Jak zatem wybrać plecak, który pogodzi jego gust ze stanowiskiem rodziców, dla których najważniejsze jest zdrowie dziecięcego kręgosłupa? Plecak młodzieżowy, w przeciwieństwie do tornistra, jest mniej usztywniany, ale warto posiadał te same cechy, a więc przynajmniej częściowo usztywniane plecy, usztywniane dno, szerokie regulowane szelki czy elementy odblaskowe. Warto zwrócić też uwagę na jakość wykonania – im starsze dziecko, tym, niestety, zawartość jego plecaka jest cięższa, dlatego powinien być solidny i posiadać mocne szwy.

Jeśli chodzi o zawartość – jest ona równie ważna, co sam plecak, o czym często zapominamy… Waga tornistra dziecka w wieku wczesnoszkolnym nie powinna przekraczać 10% masy jego ciała, a plecaka starszego dziecka – 15%.

Plecak 10 Violetta Wyprzedaż 1 Plecak 10 Violetta
14,82 49,40
Rabat 70% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Torebka na ramię Violetta 12 Wyprzedaż 1 Torebka na ramię Violetta 12
15,81 49,90
Rabat 68% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak na kółkach Angry Birds Star Wars Wyprzedaż 1 Plecak na kółkach Angry Birds Star Wars
108,49 154,99
Rabat 30% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak szkolny Angry Birds Star Wars Wyprzedaż 1 Plecak szkolny Angry Birds Star Wars
83,99 119,99
Rabat 30% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Torebka na ramię Violetta Wyprzedaż 1 Torebka na ramię Violetta
12,66 42,20
Rabat 70% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak młodzieżowy Real Madrid Wyprzedaż 1 Plecak młodzieżowy Real Madrid
88,20 125,00
Rabat 29% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Violetta Wyprzedaż 1 Plecak Violetta
32,43 109,00
Rabat 70% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Torba na ramię Cool Pack Wyprzedaż 1 Torba na ramię Cool Pack
58,52 83,60
Rabat 30% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tornister kasenotony Easy Zoo Wyprzedaż 1 Tornister kasenotony Easy Zoo
60,00 119,99
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tornister kasetonowy Easy Dino zielony Wyprzedaż 1 Tornister kasetonowy Easy Dino zielony
60,00 119,99
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Torebka na ramię panda 1 Torebka na ramię panda
22,71 24,90
Rabat 9% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Urban College granatowy 1 Plecak Urban College granatowy
81,15 89,00
Rabat 9% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Urban College niebieski 1 Plecak Urban College niebieski
111,24 122,00
Rabat 9% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Urban College niebieski 1 Plecak Urban College niebieski
81,15 89,00
Rabat 9% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Plecak Urban College fioletowy Wyprzedaż 1 Plecak Urban College fioletowy
44,50 89,00
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!