Koszyk 0
Opis:
Boisz się pająków lub dinozaurów? Nie wiesz, jak pozbyć się ducha spod łóżka lub jak przepędzić złego wilka? Otwórz książkę i odkryj mnóstwo sztuczek, dzięki którym pokonasz wszystkie stwory, które nie dają ci spać w nocy! Seria książek, które zabawnym tekstem i śmiesznym ilustracjami pomagają dzieciom przezwyciężyć największe lęki, a wszystko to w atmosferze dobrej zabawy.
 • Wilga
 • twarda
Mniej Więcej
 • Catherine Leblanc, Roland Garrigue
 • 2014
 • 24
 • 280
 • 255
 • 978-83-280-0239-5
 • 9788328002395
 • ZBDAE
 • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Strach ma Wielkie Oczy /Jak pokonać wilki? - Catherine Leblanc, Roland Garrigue/

Ocena:
Autor:
Data:
Pozostając w tematyce pokonywania dziecięcych potworów, postanowiłam zapoznać się z książką wydaną przez Wilgę. W serii Strachy na lachy pojawiły się cztery książki: Jak pokonać dinozaury?, Jak pokonać pająki?, Jak pokonać wilki? i Jak pokonać duchy? W ręce trafiła mi część poświęcona wilkom, które to zyskały złą opinię po incydencie ze świnkami i pewną babcią. Myślałam, że będzie to lektura podobna do świetnej książki Amandy Noll Potrzebuję mojego potwora. I w pewnym sensie owszem ... podobieństwa są oczywiste. Celem obu lektur jest pomaganie w pokonaniu dzieciom ich lęków. W serii Wilgi, dzieci dostają precyzyjne instrukcje, co mają zrobić by przegonić i przestraszyć wilki. Biedne zmykają w popłochu, gdy np. woła się mamę, grozi się im, że się je zje, albo opowiada się im historię Czerwonego Kapturka. I te rady są w porządku. Gorzej, gdy dochodzimy do stron z takimi propozycjami: powiedz wilkowi coś brzydkiego lub wyślij go do rodzeństwa, bo jest smaczniejsze. Trudno oczekiwać, że takie rady będą zachwycały.


Zaproponowany sposób pokonywania potworów, może budzić więc wątpliwości. Czy

należy bowiem wmawiać dzieciom, że wilki są naprawdę złe i trzeba je przeganiać. Może zamiast fundować im czarny PR, lepiej byłoby je oswoić, zaprzyjaźnić się z nimi - tak, jak to miało miejsce we wspominanej przez mnie już książce Amandy Noll? Tam strach również zamieniono w śmiech, Ignaś jednak nie krzywdził potworów.

Można założyć, że autorzy Jak pokonać wilki?, poszli o krok dalej. Nie ulega wątpliwości, że na świecie żyją też źli ludzie (wilki), którzy bez powodu chętnie zrobią nam krzywdę. Takich osób nie należy "oswajać", tylko trzeba je przeganiać ze swojego życia. Nie stosować oczywiście żadnej "spychologii" na rodzeństwo i nie wzywać mamy na pomoc, ale rezygnować z relacji, bronić się przed ich obecnością. Może lekcja, którą serwuje ta lektura, pozwoli w przyszłości, dzięki wizualizacjom, pokonywać lęk przed np. bezdusznym szefem? Tylko skąd mieć pewność, że dziecko odbierze ten symboliczny przekaz? W tej materii mam pewne wątpliwości.

Całość dopełniona została ogromną ilością ilustracji, na których to wilki się boją, nie dzieci. Co nie zmienia faktu, że nadal pozostają straszne. Kreska i kolorystyka została dopasowana do tematu, obrazki nie są "śliczne", a wilki "słodkie". Kredowy papier i twarda oprawa powinny wytrzymać wielokrotne czytanie zwłaszcza, że okładka została "napowietrzona".

Śmiesznie "sposoby" na wilki, niektórym dorosłym mogą się wydawać infantylne. To jest jednak książka dla dzieci, nie dla nich, więc prostota jest jak najbardziej wskazana. Każdy sposób jest dobry, jeśli ma pomóc dziecku pokonać jego lęki. Rodzic nie powinien w te kwestie ingerować. Z drugiej strony, nie powinien także zostawiać malucha samego z lekturą – przynajmniej na początku, przy pierwszym czytaniu – trudno bowiem wymagać od dziecka, by myślało racjonalnie i po "dorosłemu" – może mu więc przyjść do głowy wprowadzanie opisanych metod w życie. A strzelanie z landrynek we wroga może przyprawić o ból głowy... Warto także tłumaczyć maluchowi, że wilki wcale nie są takie złe. Może sam zechce je oswoić, gdy już zrozumie, że wcale nie są groźne?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
„Kto przebywa z wilkami, nauczy się wyć.”
(przysłowie angielskie)

Wilk – cieszący się niezbyt pochlebną rolą bohater Czerwonego Kapturka i głupkowaty rywal Trzech małych świnek czy Siedmiu Koźlątek. Zawsze podstępny, egoistyczny, próbujący namieszać w życiu uczciwych postaci po to, by osiągnąć własną korzyść. Wilk, majestatyczny drapieżnik zaliczany do rodziny psowatych, od zawsze przyjmował w bajkach te negatywne, niewzbudzające sympatii cechy. Nic więc dziwnego ... że jego grono fanów jest raczej wąskie i o wiele mniejsze niż to, w którym znajdują się drżący przed nim wrogowie – dzieci. Kiedy nadchodzi noc, a wokół słychać dziwne trzaski czy widać poruszające się w oddali cienie, wyobraźnia tych najmłodszych zostaje podkręcona do tego stopnia, że zaczyna malować własne, niekoniecznie dobre pejzaże. Pośród nich, wyciągnięty z głębokich, bajkowych szuflad pamięci, wyłania się on – wilk – zmora dziecięcego snu i prowodyr niepokojącego strachu. Zatem „Jak pokonać wilki?”, te złe, nękające i pojawiające się właśnie w nocy? Ano zapoznajcie się z całkiem ciekawą pozycją, w której te drapieżne ssaki na pewno nie odgrywają żadnej ze swoich zatrważających ról.

Czy można przegonić wilka muzyką ludową? Czy zatem da się go skutecznie odstraszyć rzucając w niego cukierkami? Jak działa na niego krzyk? I czego tak naprawdę boi się sam wilk? Jak się okazuje, istnieją sposoby na to, by ów straszący dzieci bohater brał nogi za pas i uciekał tam, gdzie pieprz rośnie. Trzeba tylko wypowiedzieć odpowiednie słowa czy zastosować się do któreś z metod opracowanych w specjalnym i oryginalnym „poradniku”. Od teraz ani jego przebiegły wzrok, włochate futro, ani też jego wycie nie będzie stanowiło żądnego powodu do strachu. Bo jak się okazuje, na wszystko jest jakiś skuteczny sposób.

Dziecko zasypiające w swoim własnym pokoju nieraz okazuje się dla rodziców testem na ich wytrzymałość. Spoglądające zza okna wampiry, siedzące w szafie potwory czy też czyhające pod łóżkiem wilki. Wyobraźnia malucha nieraz spędza mu sen z powiek, niepokojąc przy tym stających na głowie rodziców, którzy próbują wytłumaczyć mu różnicę pomiędzy fikcją, a rzeczywistością. Czasami niestety mało nieskutecznie. Jak zatem działać? Jaki obrać kierunek walki z negatywnymi bohaterami? Kiedy sami z czymś sobie nie radzimy, szukamy porad i tym razem może właśnie to okaże się strzałem w dziesiątkę – poradnik dla dziecka, który wskaże mu sposób „Jak pokonać wilki?”.

Książeczka jest niedługą, barwną publikacją zawierającą niewielką ilość tekstu podsuwającego różnorakie pomysły. Całość została jednak wzbogacona wieloma ilustracjami przedstawiającymi zabawne sytuacje, w których to właśnie wilk stoi na przegranej pozycji – przestraszony, zezłoszczony, ale przede wszystkim – pokonany. Bo używając własnej wyobraźni, woli zwycięstwa oraz przyjaciół, można przegonić nawet największe zło i to właśnie próbuje ukazać owo sympatyczne wydanie.

Catherine Leblanc oraz Ronald Garrigue próbują udowodnić to, że nie ma takich rzeczy, z którymi człowiek nie mógłby sobie poradzić. Wydawnictwo Wiga oferuje więc całą serię, pośród której możecie znaleźć także takie tytuły jak: „Jak pokonać pająki?”, „Jak pokonać duchy?” czy „Jak pokonać dinozaury?”, a każdy może wybrać dla swojego dziecka to, co w danym momencie będzie akurat przydatne.

„Jak pokonać wilki?” jest więc propozycją dla tych rodziców, których dzieci zbyt mocno wzięły sobie do serca złowrogie oblicze tegoż drapieżcy. To kreatywny sposób na pozbycie się strachu, dzięki któremu wizerunek groźnego ssaka z pewnością zostanie przełamany. To jednak także dobra zabawa dla młodego czytelnika, która uczy tego, że książki to nie tylko nauka i długie, nudnawe opowieści, ale także często rozrywka, pośród liter której można odnaleźć cenne i przydatne wskazówki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena