Koszyk 0
Opis:
 Luli ma trzynaście lat, a już zdążyła poznać gorzki smak życia. Jej rodzice to alkoholicy pogrążeni w pijackich awanturach. Samotna, zdana tylko na siebie w małym miasteczku w Nebrasce, Luli postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Zabiera pistolet, ucieka z domu i autostopem wyrusza do Las Vegas, by tam znaleźć bogatego sponsora. Myśli, że skok w dorosłość zmieni jej życie na lepsze ... W drodze poznaje ludzi, którzy wprowadzają ją w mroczny krąg złodziei, narkomanów i prostytutek. Pełna nadziei na przyszłość, Luli będzie musiała zmierzyć się ze światem okrutniejszym niż ten, od którego uciekła.   Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrea Portes
  • 2016
  • 240
  • 215
  • 145
  • 97883276-1789-7
  • 9788327617897
  • ZD42F
  • 14-16 lat, 17-99 lat

Recenzje czytelników

O dziewczynie, która przemierza okrutną drogę by zmienić swoje życie

Ocena:
Autor:
Data:
W 2011 roku światową premierę miał film "Prowincjuszka" z

młodziutką Chloë Grace Moretz i Blake Lively w rolach

głównych. Teraz na polskim rynku wydawniczym wreszcie pojawia

się książka, na podstawie której ten film powstał - "Jak

najdalej stąd" Andrei Portes.

"Jak najdalej stąd" to historia Luli - trzynastolatki z

Nebraski, która ma dosyć życia w patologii. Jej rodzice to

alkoholicy, nie mający zamiaru zajmować się dorastającą

córką ... w dodatku wciąż awanturujący się między sobą.

Dziewczyna pakuje plecak, zabiera ze sobą rewolwer i wyrusza

w podróż do Vegas, gdzie chce znaleźć bogatego sponsora.

Okazuje się jednak, że ucieczka autostopem przynosi jej

jeszcze więcej cierpienia. Wsiada do samochodu człowieka,

który wielokrotnie ją skrzywdzi. Igra z prawem, dając się

namówić na kradzież. Poznaje wielu ludzi, którzy wciągają ją

w wir mrocznych wydarzeń. Luli jest bliższa dna niż

kiedykolwiek wcześniej, jednak na jej drodze stają także ci

gotowi jej pomóc...

Andrea Portes stworzyła powieść, która cały czas trzyma w

napięciu i wywołuje skrajne emocje. Bardzo umiejętnie

obrazuje świat młodej dziewczyny, która przeszła wiele i

każdego dnia zmaga się z kolejnymi strasznymi zdarzeniami.

"Jak najdalej stąd" to powieść dla młodzieży, jednak

niełatwa, bo z akcentami godnymi mocnego thrillera.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Śmiała i szczera opowieść pewnej nastolatki

Ocena:
Autor:
Data:
Jakiś czas temu byłam bliska obejrzenia filmu "Prowincjuszka". Okazja ku temu pojawiła się nawet dwukrotnie, ale z niej nie skorzystałam. Zawsze coś innego skupiało mą uwagę. Dobrze się stało, ponieważ dopiero teraz przeczytałam książkę, która stała się podstawą scenariusza dla tego filmu. Chodzi o powieść "Jak najdalej stąd", której autorką jest pisarka z Nebraski Andrea Portes.

Książa jest debiutem pisarskim autorki. Andrea Portes wydała ją w 2007 roku ... Obecnie na jej koncie znajdują się już inne powieści, a najnowsza ma mieć premierę latem 2016 roku.
"Jak najdalej stąd" to bardzo sprawnie napisana powieść, w której narracja głównej bohaterki jest najważniejszą zaletą książki. Z jednej strony zabawna, momentami smutna a nawet tragiczna doskonale oddaje istotę egzystencji dziewczyny z Nebraski.
Luli ma trzynaście lat, jest nastolatką, ale tak naprawdę chciałaby być dzieckiem, które jest kochane i otoczone opieką. W rzeczywistości bowiem jej życie to pasmo wiecznych rozczarowań i niszczycielskich działań ludzi z jej najbliższego otoczenia. Wychowana w rodzinie z problemami od najmłodszych lat ma do czynienia z najbrzydszą stroną ludzkiego życia. Matka wciąż szuka szczęścia, najlepiej w parze z jakimś bogatym sponsorem, którego mogłaby oskubać do cna. Ojciec przypomina Elvisa Presleya i szuka zapomnienia w alkoholu. Zresztą oboje rodzice piją praktycznie na umór. Luli rozumie, na czym polega ojcowska miłość:

"Jestem jego dzieckiem, przypadkowym i nieważnym, niczym kluczyk od dawno przepadłej szkatułki".
To bardzo ponury obraz.
Nastoletnia Luli nie jest niewinna, klnie jak szewc, bo takie słowa są jej codziennością. W jej ustach są tak samo naturalne jak pochwały wyrażane przez kochających rodziców. Luli wie, że tacy gdzieś tam istnieją, dbają o to, by dziecko odwróciło wzrok od brzydkich widoków. Ona chciałaby móc cieszyć się beztroskim dzieciństwem. Zamiast tego codziennie rano po wejściu do kuchni sprawdza zawartość popielniczki. Stan popielniczki to znak, czy wydarzy się coś złego. Luli potrafi też przewidzieć następne zdarzenia na podstawie ilości kolejek spożytego alkoholu przez rodziców lub inne osoby. Tak. Luli ma wiele umiejętności, na przykład potrafi kraść jedzenie ze sklepu. Nauczyła ją tego matka, bo to bardzo praktyczne.
Brzmi strasznie? Owszem, ale to dopiero początek. Pewnego popołudnia Luli musi podjąć ważną decyzję, brzemienną w skutki. Gdy rodzice po raz kolejny zachowują się nieodpowiedzialnie ona postanawia ruszyć w drogę. Do Las Vegas. Do miasta wielu możliwości, wielkich nadziei i spełnionych obietnic. Tak przynajmniej jej się wydaje. Luli poszukuje szczęścia, miłości i zrozumienia. Tak po prostu. Wyprawa w nieznane nie przeraża jej. Dziecko nie zdaje sobie przecież sprawy z wielu zagrożeń. Idzie, żeby nie jeść zimnej fasoli, żeby w ogóle mieć co jeść.
Od tego momentu powieść przyjmuje niejako formę opowieści drogi. Nasza bohaterka wytrwale i odważnie wędruje po swoje marzenia. Ma ze sobą pistolet Smith and Wesson i trochę pieniędzy w ukradzionej torbie podróżnej. Oczywiście spotyka różnych ludzi, związanych z najciemniejszą stroną życia, jeszcze ciemniejszą od tej, od której Luli uciekła. Są wśród nich przestępcy, narkomani i prostytutki. Jednak Luli to nie zraża, chce być dorosła i próbuje dorównać dorosłym, którzy zazwyczaj ją wykorzystują. Niekiedy ma dla nich udawać atak padaczki, aby pomóc w złodziejskim procederze, ale najczęściej pada ofiarą przemocy seksualnej. To trudny temat.
Andrea Portes porusza w swojej powieści wiele takich niepokojących problemów, robi to bardzo śmiało i zuchwale. Bohaterka, którą stworzyła jest przez to przekonująca i autentyczna.

Luli zmaga się z niebezpieczną rzeczywistością, ale na swej drodze spotyka też tych, którzy chcą jej pomóc. To często ludzie, którzy sami są skrzywdzeni przez los, ale może właśnie to daje dziewczynie nadzieję na lepszą przyszłość. Ona buduje sobie swój świat, w którym odbywa podróże w czasie do miejsc i ludzi, którym może w pełni zaufać.
Powieść "Jak najdalej stąd" skupia uwagę czytelnika i trzyma w napięciu jak niejeden rasowy thriller. Napisana dla młodzieży, na pewno zainteresuje również osoby dorosłe. Książka wywołuje różne emocje, takie jakie towarzyszą głównej bohaterce. Ona się śmieje, płacze, złości i bywa obojętna. Dzięki temu jest w stanie zmierzyć się z nieprzyjaznym światem.
"Jak najdalej stąd" to powieść o realnych problemach naszych czasów, która na pewno skłania do przemyśleń. Warto ją przeczytać.
To kolejna powieść, która ukazuje prawdę o próbie spełnienia amerykańskiego snu. I jeszcze na marginesie dodam, że mogłam znowu posłuchać muzyki Patsy Cline, tym razem siedząc w samochodzie i przemierzając drogi stanu Utah. Ostatnim razem robiłam to wraz z autorką powieści "Zajmę się tobą".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena