Koszyk 0
Opis:
Kategorie:
  • Pointa
  • miękka
Mniej Więcej
  • Francesco D'Adamo
  • 2007
  • 97883-924991-07
  • 9788392499107
  • N4523

Recenzje czytelników

Otwórz oczy na to, co dzieje się na świecie.

Ocena:
Autor:
Data:
Iqbal Francesco D’Adamo jest wstrząsającą i zarazem wzruszającą historią dwunastoletniego chłopca z Pakistanu, który faktycznie istniał. Co więcej, chłopiec ten w 1994 roku został laureatem Reebok Youth In Action Award, nagrody przyznawanej co roku młodym ludziom, „którzy pomimo wielu przeciwności walczą o wolność i równość dla wszystkich”. Co takiego zrobił Iqbal Masih, że właśnie jemu przyznano w 1994 roku tę prestiżową nagrodę? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce ...

„Wioska zagubiona gdzieś wśród pól, zmarnowany zbiór, pożyczka u lichwiarza, niewolnictwo” – tak w skrócie przedstawić można biografię Iqbala i mnóstwa innych dzieci sprzedawanych w ramach spłaty długu właścicielom, którzy za praktycznie żadne wynagrodzenie zmuszają ich do pracy przy krosnach, na których powstają piękne, skomplikowane wzory dywanów, w cegielniach czy w kopalniach. To właśnie małe dzieci na suku (bazarze) ”rozładowują ciężarówki i noszą skrzynie, niektóre tak ciężkie, że urywa ręce”.

Książka poruszająca tak poważny problem jakim jest niewolnicza praca małych dzieci, mimo wszystko tchnie optymizmem, nadzieją, obietnicą wolności i dzieciństwa, które miejmy nadzieję, dzięki takim ludziom jak Iqbal czy Eshan Kkan, zostaną kiedyś zwrócone i przyznane do przeżywania następnym pokoleniom Iqbali, Karimów, Marii i Fatim.

Jeśli nie boisz się lektury, która zmusza do przemyśleń i nie pozostawia obojętnym, sięgnij po tę książkę. Ja dostrzegam jedynie jej dwa mankamenty: nie podoba mi się fakt, iż polska tłumaczka dla wygody czytelnika wprowadziła spolszczoną pisownię imienia głównego bohatera – Ikebal oraz to, iż jest ona za krótka.

Przyjemnej lektury!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena