Koszyk 0
Opis:
Zdecydowałem, że to będzie moje lato. Jeśli miało być książką, to napiszę w niej coś pięknego. El Paso. Dwóch nastoletnich samotników o niecodziennych imionach. Arystoteles. Wściekły nastolatek, którego brat siedzi w więzieniu. Dante. Mądrala i artysta z nietypowym poglądem na świat. Zdaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale kiedy zaczynają spędzać ze sobą czas, odkrywają przyjaźń, która zmieni ich życie. Przyjaźń, która sprawi ... że nauczą się najważniejszej prawdy o sobie i akceptacji tego, kim tak naprawdę chcą być. Kiedy tak szedłem do domu, myślałem o ptakach i znaczeniu ich istnienia. Dante znał odpowiedź. (…) Jeśli obserwowalibyśmy ptaki, może moglibyśmy się nauczyć być wolni. Myślę, że o tym właśnie mówił. Nosiłem imię filozofa, ale jakie było moje imię? Dlaczego nie znałem odpowiedzi? I dlaczego niektórzy mieli w sobie łzy, a niektórzy ich nie mieli? Różni chłopcy żyją według różnych zasad. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Benjamin Alire saenz
  • 2013
  • 1
  • 338
  • 200
  • 130
  • 978-83-63682-04-0
  • 9788363682040
  • ZB82M

Recenzje czytelników

"Różni chłopcy żyją według różnych zasad"

Ocena:
Autor:
Data:
„Dlaczego się uśmiechamy? Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego czujemy się samotni? Dlaczego bywamy smutni i zdezorientowani? Dlaczego płaczemy, gdy oglądamy obraz? Dlaczego w naszym sercu jest burza, kiedy kochamy? Dlaczego odczuwamy wstyd? Czym jest ta rzecz na dnie żołądka, którą nazywamy pragnieniem?”

„Inne zasady lata” to książka o dorastaniu, o szukaniu własnej tożsamości i odkrywaniu swojej seksualności, ale także i przede wszystkim książka o miłości w każdej jej postaci ... To prosta ale wyjątkowa historia i mimo że dzieje się w Ameryce, w latach osiemdziesiątych, a bohaterami są meksykańskiego pochodzenia nastolatkowie, to uważam ją za bardzo uniwersalną.
Urzekło mnie to jak realistyczny wydawał się narrator, jak łatwowiernie go słuchałam i jak wiele siebie w nim odnalazłam. Każdy z bohaterów toczył wewnętrzne walki, ale koniec końców nie chodziło o to aby je wygrać, ale aby przestać się bić, przestać być złym i zaakceptować przeciwnika, zaakceptować siebie i w końcu być szczęśliwym. Równie wspaniałą lekcję, tym razem tolerancji dają czytelnikowi rodzice chłopców, których bezwarunkowa miłość, dobroć i szlachetność wręcz zawstydza.
I kiedy sobie pomyślę, że autor o mały włos a zarzuciłby ten projekt to tym bardziej jestem mu wdzięczna za to, że jednak się podjął tego zadania. Spotkanie z Arim i Dantem wypełniło we mnie pewną lukę o której istnieniu nawet nie miałam pojęcia. Strasznie się cieszę, że natknęłam się na tę pozycję i mam ochotę wręcz wciskać ją do przeczytania innym.
Owszem, mam pewne 'ale', zbyt szybkie zakończenie to raz, a dwa nie do końca pasował mi wiek bohaterów, zwłaszcza Dante zachowywał się bardziej jak 16to a nie 18to latek, ale może to kwestia tego, że teraźniejsza młodzież dorasta szybciej, a może to dlatego, że jestem dziewczyną :) W każdym razie, wszystkie te niedociągnięcia które odczułam rekompensował mi styl w jakim książka została napisana, bardzo prosty i adekwatny do wieku bohaterów jak i targetu, ale jednocześnie od książki bił nostalgiczny klimat, dzięki któremu nie tylko się ją czytało ale także czuło.

Szczerze zachęcam do sięgnięcia po tę wyjątkową lekturę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

INNE ZASADY LATA- Benjamin Alire Saenz

Ocena:
Autor:
Data:
Głównym bohaterem, a zarazem narratorem powieści jest 15 letni Arystoteles mieszkaniec El Paso (już nie Meksyku, ale jeszcze nie Ameryki). Jako typowy odludek i meksykanin z pochodzenia (tak, stereotypów w tej książce znajdziemy masę) wciąż wdaje się w bójki, nie ma przyjaciół, nie interesuje się niczym. Pewnego dnia na basenie poznaje Dantego (syna wykładowcy literatury), który proponuje mu wspólną naukę pływania. Jak się później dowiadujemy, pięknego Dantego (pływaka ... malarza) charakteryzuje wyjątkowa delikatność, inteligencja i ogromny szacunek dla świata. Nie lubi chodzić w butach, kocha ptaki i literaturę piękną, nie uważa się za meksykanina- choć sam nie wie dokładnie, co to znaczy.

Zawiązana przez bohaterów przyjaźń wielokrotnie poddawana jest próbie, Dante- zdecydowany o swojej homoseksualności podejmuje próby przykrycia „skazy” chociażby kontaktami z płcią piękna (polubił całowanie, choć woli to robić z chłopcami). Arystoteles przez całą książkę się miota, nie wie, nie potrafi się przyznać przed samym sobą, że kocha Dantego już nie tylko jako przyjaciela. Konfliktów w tej powieści jest więcej- koszmary i senne wizje straty Dantego, walka o normalną codzienność weterana z Wietnamu, definiowanie pojęcia Prawdziwy Meksykanin, wina a wybaczenie grzechów.

"Inne zasady lata" to pięknie napisana opowieść o miłości: tej “innej”, własnej, rodzicielskiej. To pozycja bardzo pozytywna i napawająca optymizmem. Autor przedstawia nam proces dojrzewania do pewnych decyzji, hodowania odwagi, aby móc powiedzieć na głos co czujemy, jednocześnie nie bojąc się odrzucenia.To obraz szukania siebie w świecie stereotypów, oskarżeń i wszechobecnych wzorów zachowań społecznych. Nie mówimy tu tylko o poszukiwaniu tożsamości seksualnej, ale tożsamości w ogóle. Jakim jestem człowiekiem, kim chcę być, czy chłopcy powinni płakać, czy ojcowie wracający z wojny już nigdy nie „wrócą” do świata, czy można zaakceptować swoją odmienność i co to właściwie znaczy „być innym”? Powieść napisana jest pięknym językiem przemyśleń głównego bohatera, młodego pełnego konfliktów wewnętrznych, kochającego rodziców nastolatka.
Dlaczego jest warta uwagi: ponieważ cieszy, czytelnik kończy ją z uśmiechem na ustach, lekkością w sercu i nadzieją, że może gdzieś taka historia się zdarzyła naprawdę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena