Koszyk 0
Opis:
Podróżując przez kolejne indyjskie metropolie – Bombaj, Madras, Kalkutę i Delhi – Naipaul tworzy mieniący się niczym w kalejdoskopie, wielopłaszczyznowy obraz tego niezwykłego kraju, pędzącego ku zmianom, a jednocześnie zatrzymanego w czasie. Oddaje w ręce czytelników swój dziennik z podróży pełen refleksji i spostrzeżeń dotyczących religii, kast i klas w momencie, gdy idee wolnościowe wstrząsają dotychczasowym ładem. Genialność tej książki polega na decyzji Naipaula ... by pokazać zachodzące zmiany z perspektywy ludzi – autor oddaje im głos, by z wielu indywidualnych opowieści na naszych oczach wyłoniły się współczesne Indie. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • V.S Naipaul
 • 2013
 • 0
 • 600
 • 215
 • 135
 • *, 97883-7536-5665
 • 9788375365665
 • ZB6RJ

Recenzje czytelników

Indie

Ocena:
Autor:
Data:
Indie to kraj znany na świecie z ogromnej duchowości mieszkańców, z licznych i hucznie obchodzonych świąt, z kolorowych strojów i wesołej muzyki. Wiele osób kojarzy tą kulturę z bollywoodzkimi filmami i rzeczywiście, według Naipaula tak właśnie poniekąd wygląda naprawdę życie mieszkańców. Jednak druga, nie mniej znana strona tego kraju to także bieda. Pomimo, że jak wszędzie, tak i do Indii dotarły najnowsze nowinki technologiczne, powstają coraz to nowocześniejsze konstrukcje ... wieżowce i budynki, przemysł i gospodarka unowocześniają się, to jednak Indie wciąż pozostają takie same. To niezwykłe zjawisko, w którym nowoczesność miesza się z tradycją, jedno nie wypycha drugiego, te dwie formy współdziałają ze sobą, a ludzie korzystają zarówno z jednego jak i drugiego. Dużą rolę odgrywa tu także religia, która trzyma mieszkańców przy tradycji i sprawia, że żyjąc w nowoczesnym, zmieniającym się w szybkim tempie kraju, zawsze wracają do tradycji, do wielu imprez, tańców, tradycyjnych strojów, za sprawą religii.
"Indie, miliony zbuntowanych" to nie tylko niezwykły obraz tego wspaniałego kraju, to także relacje ludzi, którym Naipaul oddał głos, a którzy zdecydowanie i odważnie wypowiadają się na temat zmian, podziału klas, biedy jakie nieuchronnie dotykają Indie. To wspaniały reportaż ukazujący ten kraj z każdej strony, naszpikowany detalami, ciekawostkami i cennymi informacjami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Indie dla ambitnych

Ocena:
Autor:
Data:
V.S. Naipaul urodził się w Trynidadzie, jednak jego drzewo genealogiczne wyrosło na indyjskim gruncie. Wiedział, że aby poznać prawdziwe oblicze Indii, a tym samym zmierzyć się ze swoim wyobrażeniem o tym kraju, będzie musiał wniknąć w delikatną tkankę tamtejszego społeczeństwa, by w nim szukać potwierdzenia swojej tezy o milionie zbuntowanych, napędzających zmiany w kraju i prowadzących go "naprzód". Wśród jego rozmówców znaleźli się przedstawiciele wielu zawodów i stanów (m.in ... maharadża, poeta, nauczyciel, przywódca polityczny, scenarzysta filmowy, dziennikarz), których historie pomagają Naipaulowi dotrzeć do serca Indii. Indii coraz bardziej nowoczesnych, ale równocześnie trwale zespolonych z tradycją oraz religią.

"Miliony zbuntowanych" to pozycja zdecydowanie dla ambitnych czytelników (sam autor nazwał tę książkę trudną i ambitną), chcących wykroczyć poza stereotypowe - i bardzo kontrastowe - postrzeganie tego kraju, kreowane przez kolorowe produkcje Bollywood i ponure obrazy slumsów pokazywane w filmach dokumentalnych.

Pełna recenzja na www.poczytajka.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena